افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

آماده حمايت از روند صلح هستيم.

در صورتي كه ايجاد دفتر سياسي طالبان بخشي از تلاش هاي صلح مورد حمايت حكومت افغانستان باشد امريكا نيز از ان حمايت كرده و ميتواند در ان نقش داشته باشد.سخنگوي وزارت خارجه امريكا با ابراز اين مطلب هشدار مي دهد واشنگتن در برابر كساني كه حاضر به گفتگو نيستند به نبرد ادامه خواهد داد. همزمان با اين سخنگوي كاخ سفيد نيز تاكيد دارد مصالحه با طالبان زماني ممكن است كه با القاعده قطع رابطه كرده از خشونت دست بكشند و قانون اساسي افغانستان را بپذيرند.
گروه طالبان در يك اقدام بي سابقه پس از نبرد ۱۰ ساله در افغانستان، با پخش اعلاميه گفتگو هاي صلح با امريكا و دولت قطر را تأييد كرده از توافق براي ايجاد دفتر سياسي اين گروه در شهر دوحه قطر نيز خبردادند. با اين همه وزارت خارجه امريكا در واكنش به اين تصميم طالبان گفت در صورتي كه ايجاد اين دفتر بخشي از تلاش هاي صلح مورد حمايت حكومت افغانستان باشد امريكا از ان حمايت ميكند.
ويكتوريا نيولند، سخنگوي وزارت خارجه امريكا در اين راستا چنين گفت: ما آماده هستيم از روند صلح كه مورد حمايت افغانستاني ها باشد حمايت كنيم اما در مورد سؤال ايجاد آدرس طالبان، كشور ميزبان، حكومت افغانستان و طالبان بايد توافق كنند.اگر دولت افغانستان باورمند باشد كه ميتواند نقش موثر با ايجاد اين دفتر ايفا كند و از سوي كشور ميزبان نيز حمايت شود ما هم ميتوانيم نقش ايفا كنيم. در همين حال سخنگوي وزارت خارجه امريكا تاكيد كرد ما پيش از اين گفتيم سياست ما در مورد افغانستان بر ۳ اصل استوار است، جنگ،گفتگو و ساختن. ما در كنار افغانستاني ها به جنگ خود بر عليه كساني كه ضد مردم و دولت افغانستان سلاح گرفتند و حاضر به صلح نيستند ادامه ميدهيم.
جي كارني، سخنگوي كاخ سفيد نيز تاكيد كرد ما هميشه گفتيم مصالحه با طالبان زماني امكان پذير است كه بر اساس شرايط تعيين شده با القاعده قطع رابطه كرده از خشونت دست بكشند و قانون اساسي افغانستان را بپذيرند و اين چيزي است كه امريكا از روند صلح تحت رهبري افغانستاني ها حمايت ميكند.
اين اظهارات در حالي بيان مي گردد كه طالبان طي اعلاميه اي تأييد كردند كه در مورد گشايش دفتر سياسي شان در قطر، با ايالات متحده به توافق ابتدايي رسيده اند. طالبان در اعلاميه خود از گفتگو با دولت افغانستان سخني به ميان نياورده! اما به صورت واضحي گفته كه در مذاكرات تنها دو طرف دخيل هستند و يكي از اين طرفها طالبان و طرف ديگر آمريكا است!!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار