افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

آقای وزیر چرا استعفا نمیدهی؟

وزیر داخله صلاحیت هایی را که باید در این وزارت باشد ندارد. آن روز که وزیر داخله به پارلمان آمده بود گفتیم اگر نمی توانی با صلاحیت های وزارت داخله مجهز باشی چرا استعفا نمی دهی؟ وی از پارلمان فرصت می خواست و ادعا می کرد که نه ماه زمان کمی است تا بسیاری از برنامه ها را اجرا کنند و اوضاع سر و سامان یابد.

 

در حالی که معرفی نامزد وزیر وزارت دفاع به مجلس نمایندگان ماه ها زمان را در برگرفت اما در همین حال مجلس نمایندگان افغانستان با طرح استیضاح تصمیم گرفتند تا وزیر داخله افغانستان را در یک قدمی سلب صلاحیت شدن قرار دهند. نارضایتی از وزیر داخله در حالی زیاد می شود که ناامنی در کشور به اوج خود رسیده است اما پس از اینکه ساختمان پارلمان افغانستان مورد هجوم شورشیان و حمله کنندگان انتحاری قرار گرفت، این نارضایتی به اوج خود رسید. مجلس نمایندگان در دور دوم معرفی نامزد وزیران با عجله به همه آنها رای اعتماد داده و حالا می خواهند از یکی از آنها سلب صلاحیت کنند.

 

فاطمه نظری عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آماج» گفت: وزارت داخله یکی از وزارت های مهم و امنیتی افغانستان است. چیزی که در حکومت وحدت ملی بسیار بارز است تداخل وظیفه ای است. وزیر داخله صلاحیت هایی را که باید در این وزارت باشد ندارد. آن روز که وزیر داخله به پارلمان آمده بود گفتیم اگر نمی توانی با صلاحیت های وزارت داخله مجهز باشی چرا استعفا نمی دهی؟ وی از پارلمان فرصت می خواست و ادعا می کرد که نه ماه زمان کمی است تا بسیاری از برنامه ها را اجرا کنند و اوضاع سر و سامان یابد.

 

وی از دلایل عدم موفقیت وزیر داخله را چنین بیان کرد: در کار وزارت داخله و در بسیاری از موارد رییس جمهور، رییس اجرایی و حتی دیگر ارگان ها مداخله می کنند که این باعث می شود وزیر داخله نتواند کاری که به عنوان وزیر داخله وظیفه وی است را انجام بدهد و این باعث می شود که گراف ناامنی ها بالا رود. در این مدت وزیر داخله نتوانسته است تیمی کارا، در این وزارت تشکیل دهد که به درد امنیت کشور بخورد. اولین کاری که وزیر داخله باید می کرد این بود که در تامین امنیت کار می کرد اما نه تنها هیچ کاری انجام نداد بلکه در قسمت امنیت آشفتگی های زیادی هم به وجود آورد. حالا مدعا است که اگر به وی زمان داده شود می تواند کار را درست کند.

 

نظری در خصوص چگونگی دادن رای اعتماد به نامزد وزیران، از سوی پارلمان اظهار کرد: پارلمان افغانستان از ملت افغانستان تشکیل شده است هر روحیه ای که در اجتماع حاکم باشد همان بر پارلمان تاثیرگذار است. در ابتدای امر چون دولت گفته بود کابینه ای بسیار متخصص معرفی می کند، توقع پارلمان بسیار بالا رفت اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد و رییس جمهور افرادی را برای کابینه معرفی کرد که حتی مدارک تحصیلی و اقامتی آنها مشکل داشت. برخی ها تحصیلات بالایی داشتند اما تحصیلات آنها مطابق با وزارتی که برای آن کاندید شده بودند نبود. برای بار دوم که همه رای گرفتند این مشکلات را نداشتند و اوضاع کشور طوری بود که باید هرچه زودتر به وزیران رای اعتماد داده می شد تا بتوانند کار خود را شروع کنند و چرخ وزارت خانه ها بچرخد. همچنان دولت نشان داد که نمی خواهند وزیرانی بهتر از این کاندید نمایند.

 

این نماینده مجلس در خصوص نامزد های بعدی و نامزد شدن یک خانن در شورای دادگاه عالی گفت: هم اکنون یک خانم برای عضویت در شورای عالی دادگاه عالی به پارلمان افغانستان معرفی می شود. زمزمه هایی وجود دارد که به خاطر اینکه وی یک زن است کمپاین های منفی علیه اش شکل گرفته است اما کمپاین آنچنان قوی علیه وی وجود ندارد. امیدوارم که این خانم موفق شود و بتواند برای جامعه به خصوص زنان افغانستان تاثیرگذار باشد.

 

وی در ارتباط با عاقبت استیضاح وزیر داخله عنوان کرد: تمام استیضاح ها که در پارلمان صورت می گیرد منتج به سلب اعتماد نمی شود. بازخواست از وزیران هرچه قوی تر باشد شخص می تواند نسبت به وظیفه خود بهتر عمل کند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار