افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

آقای مشعل! شما متهم به خیانت هستید…

لطف الله مشعل سخنگوی امنیت ملی می گوید: افراد قبایل آزاد حق دارند مانند سایر اتباع افغانستان در افغانستان کار و تحصیل کنند.
از این آقا باید بپرسیم که این حق را چه کسی و کدام قانونی برای افراد قبایل داده است؟

همچنان آقای مشعل در مورد تلویزیون ژوندون که یک تلویزیون قومی است، می گوید که این تلویزیون خوب است، افراد قبایلی حق دارند در ان کار کنند و چرا برای پشتونها خدمت می کند.

آیا اقوام دیگر نیز برمبنای همین منطق می توانند برای خود تلویزیون داشته باشند و همتباران برونمرزی خود را برای کار استخدام کنند؟

آیا اگر چنین شود، امنیت ملی با همین حسن نیتی که با تلویزیون ژوندون دارد، با این تلویزیونها غیر پشتون و اتباع برون مرزی شان عمل خواهد کرد؟

مشکل ما اینست که در افغانستان همیشه پشتونها به خود حق داده اند که به نام قوم خود برای تبلیغ کنند و منافع قومی خود را از حساب بودجۀ همۀ مردم کشور دنبال کنند. اما هیچ قوم دیگری به خود این حق را نداده است که به نام خود و قوم خود مانند پشتونها عمل کنند.

مساله اینست که برای زبان پشتو در گذشته ها به این بهانه که این زبان عقبمانده است و باید به آن کمک شود امتیازات زیادی را به آن اختصاص دادند و این امتیاز به جای زبان به گویندگان زبان رسیده است.
یعنی از پول و بودجۀ دولت به جای انکشاف زبان پشتو برای پشتونهای آنسوی سرحد و برنامه های قومی استفاده شده است.

از دیدگاه حقوقی در یک خزانه کسانی حق دارند که به آن خزانه چیزی می پردازند. مانند اینست که صندوق معلم ساخته شود، ماهانه از معاش معلمین پول به این صندوق داده شود اما قرضه های این صندوق به مامورین پلیس و یا افسران ارتش داده شود.
خزانۀ دولت افغانستان نیز به همین گونه است.
از این خزانه و بودجه کسانی می توانند استفاده کنند که تذکرۀ شهروندی افغانستان را دارد، برای این کشور مالیه می پردازد و برای دفاع ازین وطن حاضر به قربانی جان و مال خود است، عسکر داده است، مجاهد داده است، مقاومتگر داده است…
هیچ کس دیگری این حق را ندارد که از امتیازات شهروندی افغانستان سود ببرد که شهروند افغانستان نباشد.

دادن امتیازات شهروندی به افراد قبایل آنسوی سرحد زیر هر نام و بهانه ای که باشد، خیانت است. خیانت در بیت المال است. خیانت در حق شهروندان این کشور است.

قبایلی که عسکر نمی دهد، مالیه نمی پردازد، تابع اصول و مقررات و قوانین افغانستان نیست، آدرس مشخص در ادارۀ پولیس و امنیت ملی کشور ندارد، پلیس و امنیت ملی حق و توانایی اعمال قوانین کشور را بالای شان ندارد، با کدام حقی می توانند در دفاتر کشور کار کنند و یا از امتیازات شهروندی مردم افغانستان مستفید شوند؟
این خیانت است، جنایت است، و کاری است در جهت نفاق ملی!

 

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار