افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 14 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

آغا جان معتصم : صرف تعدادی محدودی طالبان تندرو با مصالحه مخالف اند

 

یکی از قویترین اعضای شورای طالبان که به خاطر طرفداری از مذاکرات صلح در افغانستان مورد سو قصد نیز قرار گرفته بود، می گوید، اکثرا طالبان طرفدار مصالحه و تحکیم صلح در افغانستان می باشند.

آغا جان معتصم در یک مصاحبهء اختصاصی با آژانس خبری اسوشیتد پرس گفته است:
« صرف یک تعداد محدودی از طالبان تندرو با مصالحه و مذاکرات مخالف اند.»

آغا جان معتصم که به خاطر طرفداری از مصالحه و مذاکرات صلح مورد سو قصد قرار گرفته  و از زیر باران گلوله ها جان به سلامت برده است، در یک مصاحبه نادر به آژانس خبری اسوشیتدپرس گفته است:
«اکثرا طالبان طرفدار مصالحه و تامین صلح در افغانستان بوده، صرف تعدادی محدودی از طالبان تندرو با آن مخالف اند.»

آغا جان معتصم طالبان را به دودسته تقسیم کرده، می گوید:
«گروه نخست به اینکه خارجی ها می خواهند مشکل افغانستان را حل کنند باور دارد، اما گروهء دومی به این مساله باور نداشته می گوید”تنها چیزی که خارجی ها می خواهند، جنگیدن است.»

آغا جان معتصم در یک صحبت تلیفونی به آژانس خبری اسوشیتد پرس گفته است، اکثریت طالبان و رهبریت آن ها طرفدار یک حکومت دارای بنیاد وسیع برای همهء افغان ها و سیستم اسلامی مانند سایر کشور های اسلامی اند.

اما آقای معتصم ایالات متحدهء امریکا و بریتانیا را ملامت کرده است که با امتناع از شناسایی طالبان به حیث یک هویت سیاسی و عدول از وعده هایشان نتوانسته اند، طالبان میانه رو را در بین تندروان تقویت کنند. به گفتهء وی این مساله باعث شده است، تندروان تقویت و اشخاص میانه رو مانند وی تضعیف شوند.

آغا جان معتصم با ابراز تاثر از کشته شدن مولوی ارسلا رحمانی گفته است:
«ارسلارحمانی یک شخص وطن پرست بود و مورد احترام ما قرار داشت.»
مولوی ارسلا رحمانی که روز یکشنبه سیزدهم ماه می سال جاری میلادی در اثر سوقصد کشته شد، معین وزارت معارف رژیم سابق طالبان بود که به حیث عضو شورای عالی صلح افغانستان ایفای می کرد و برای  گفتگو های صلح و مصالحه تلاش می کرد.

آغا جان معتصم سه سال قبل از آنکه ایالات متحده تلاش هایش را در سال 2010 به خاطر مذاکرات صلح آغاز کند، کوشش های را برای مذاکرات انجام داده بود. وی در آن زمان مسوولیت کمیتهء سیاسی شورای کویتهء طالبان را تا ماه اگست سال گذشته که مورد سوقصد قرار گرفت، به عهده داشت.

آغا جان معتصم که مورد اصابت چندین گلوله قرار گرفته بود، هفته ها مورد تداوی قرار داشت و اینک برای تداوی به ترکیه رفته است.

وی از ترکیه به آژانس خبری اسوشیتدپرس گفته است:
«نظر و خواست من حکومت دارای پایه های وسیعست. حکومتی که همهء احزاب در آن نقش داشته باشند. شاید برخی تندروان در افغانستان و پاکستان نمی خواهند این را بشنوند، روی همین دلیل آن ها مرا مورد حمله قرار دادند.»

به گفته آقای معتصم شاید مردانی که وی را مورد حمله قرار داده اند، از افغانستان و تعدادی هم از پناهگاه هایشان از وزیرستان شمالی آمده بودند.

آغا جان معتصم در آغاز صحبت تلیفونی با آژانس خبری اسوشیتدپرس، میل چندانی به گفتگو در مورد مسایل سیاسی از خود نشان نمی داد. وی اظهار داشت که از جانب دوستانش به وی گفته شده است تا خاموش باقی بماند. اما بطور تدریجی فضای صحبت باز تر شده رفت.

آژانس خبری اسوشیتدپرس با نقل قول از آغا جان معتصم می نویسد که گفته است:
«طالبان سه تقاضای اساسی دارند: زندانیان طالبان از زندان های گونتاناموبی و بگرام آزاد شوند، نام های طالبان از لست سیاه سازمان ملل متحد حذف شود و طالبان به حیث یک حزب سیاسی شناخته شود.»

وی گفت مذاکرات قطر در اوایل امسال بعد از آنکه امریکا از آزادی پنج زندانی طالب از زندان گونتانامو خودداری کرد، متوقف شد و دفتر قطر به حیث دفتر سیاسی طالبان شناخته نشد.

آغا جان معتصم می گوید،  ایالات متحدهء امریکا باید آزادی سیاسی برای طالبان بدهد و هر تصمیم ناتو باید به منفعت افغانستان باشد، نه برای افزایش خشونت ها …و باید جنگ ها، خشونت ها و کشتار را خاتمه بخشد.

آغا جان معتصم گفته است:
«افغانستان ویران شده است، مردم آن بی جا شده اند، مهاجر و یا هم غریب در خانه هایشان می میرند، همچنان خارجی ها نیز در اینجا می میرند. ما باید به این مساله خاتمه بخشیم.»

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار