افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 4 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

آغاز به کار کمیتۀ جلوگیری از آزار و اذیت مهاجرین افغان در پاکستان

مهاجرین

 

کمیتۀ مؤظف بخاطر جلوگیری از آزار و اذیت و زندانی ساختن مهاجرین افغان در پایتخت و برخی ایالات پاکستان به کار آغاز کرده‏ است.

 

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان می‌گوید که یک کمیته به خاطر حل مشکلات مهاجرین در پاکستان کار می‌کند.

 

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان می‌گوید که کمیتۀ مؤظف بخاطر جلوگیری از آزار و اذیت و زندانی ساختن مهاجرین افغان در پایتخت و برخی ایالات پاکستان به کار آغاز کرده‏است.

 

محمد حفیظ میاخیل مشاور مطبوعاتی این وزارت روز گذشته گفت، حدود یک هفته می‌شود که این کمیته آغاز به کار کرده‌است و نماینده‎های پولیس، وزارت سرحدات و ایالت‎های پاکستان و نماینده سفارت افغانستان در آن کشور عضو این کمیته می‎باشند.

 

آقای میاخیل می‌گوید:

 

“یک کمیته ایجاد شده در پاکستان هدف آن جلوگیری از آزار و اذیت مهاجرین است افغان در پاکستان است این کمیته تا کنون دو نشست داشته‌است یک کمیته مرکزی فعال شده در کنار این کمیته‌های ایالتی وجود دارد و در هر ایالت پاکستان یک کمیته تشکیل شده حدود یک هفته می‌شود که به کار آغاز کرده‌است.”

 

این درحالیست که مقامات قونسلگری افغانستان در پشاور به رسانه‌ها گفته اندکه در چند روز اخیر بیش از هفت هزار مهاجر افغان در ایالت خیبرپشتونخواه از سوی پولیس پاکستان بازداشت و زندانی شده‌اند.

 

اما مقامات وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان می‌گویند که در این مورد آمار ضد و نقیض وجود دارد.

 

بر اساس معلومات این وزارت، وزیر اعلی ایالت خیبرپشتونخواه هفته گذشته در دیدار با مسئولین مهاجرین و قونسلگری افغانستان در پاکستان تعهد نموده، افغان‌های که زندانی اند پس از بررسی‌ها رها خواهند شد.

 

پاکستان نسبت به هر کشور دیگر جهان میزبان بیشترین مهاجران افغان بوده، حداقل یک و نیم میلیون پناهجوی افغان ثبت شده و بیش از یک و نیم میلیون افغان بدون اسناد در این کشور بسر می‌برند.

 

میعاد کارت‌های اقامت یک و نیم میلیون مهاجر افغان به تاریخ ۳۰ جون سال جاری پایان یافت.

 

اما پاکستان به روز چهارشنبۀ هفته گذشته اعلام کرد که کارت اقامت مهاجرین افغان را برای شش ماه دیگر یعنی تا ختم سال جاری میلادی تمدید می‌کند.

 

گزارش‌ها می‌رساند که پس از درگیری میان نیرو‌های سرحدی افغانستان و پاکستان در تورخم، پاکستان دست به آزار و اذیت افغان‌ها به خصوص کسانیکه مدرک قانونی ندارند زده و با زندانی ساختن، آنان را مجبور به اخراج اجباری می‌کند.

 

در این‌حال کمیسیون مهاجرین و عودت کننده‌گان ولسی جرگه می‌گوید که حکومت باید تلاش‌هایش را برای حل مشکلات مهاجرین افغان در پاکستان بیشتر سازد.

 

شیر علی احمدزی رئیس این کمیسیون در مورد می‌گوید:

 

“باید برای این نشست برگذار کند و راه حل را دریابد چون افغان‌ها باید به کشور شان برگردند و کسانی که بر نمی‌گردند باید یو، ان، اچ، سی، آر با آن‌ها در تماس شود که در آینده به آنان مشکلی ایجاد نگردد. ما هم در موردش کوشش می‌کنیم.”

 

از سوی هم کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته که تأمین حقوق مهاجرین یکی از مکلفیت‌های حکومت پاکستان بوده و آزار و اذیت، تهدید و وضع محدودیت‌ها بالای آنان در تناقض با نورم‌های بین‌المللی قرار دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار