افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 5 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

آغاز کار مطالعات اقتصادی و تخنیکی خط آهن در هرات

وزارت فواید عامه افغانستان می گوید، خط آهن از بندر تورغندی تا میدان هوایی هرات یک بخش از پروژه راه ابریشم است که از راه افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان به اروپا وصل می شود.

قرارداد مطالعات اقتصادی و تخنیکی این پروژه روز گذشته میان محمود بلیغ وزیر فواید عامه و مسئول کمپنی کانادایی “کاناریل” به امضا رسید.

آقای بلیغ این پروژه را برای انکشاف تجارتی و اقتصادی ولایات شمال غربی کشور مهم خواند:

” قرارداد مطالعات اقتصادی و تخنیکی خط آهن تورغندی تا شهر هرات با یک کمپنی کانادایی به امضا رسید که طول آن تقریباً ۲۰۰ کیلومتر است و به این مطالعات ۱٫۶ میلیون دالر امریکایی توسط بانک انکشاف آسیایی اختصاص داده شده است. “

آقای بلیغ همچنان گفت، میان خط آهن تورغندی و هرات ترانزیت پنج بُعدی و یک بخش پروژه تجارتی هم است که چین، قرغزستان، تاجکستان، افغانستان و ایران هم شامل می باشد که از راه افغانستان به چین و آسیایی میانه ارتباطات تجارتی را به ایران وصل می سازد.

وزیر فواید عامه می افزاید، برعلاوه آن مطالعات خط آهن از بندر آقینه تا اندخوی، شبرغان، مزارشریف و شهر کندز در حال تکمیل شدن است.

کمار مسئول کمپنی کاناریل کانادایی امیدوار است که مطالعات پروژه خط آهن از تورغندی تا شهر هرات در شش ماه تکمیل گردد:

” ما باید تا ماه سپتمبر این پروژه را تکمیل کنیم. ما قبل از این به پروژه بندر آقینه و شیرخان بندر کمک کردیم و این طبیعی است که در هر پروژه مشکلاتی وجود دارد اما ما باید تلاش کنیم که این پروژه ها در زمان معین آن تکمیل شوند. “

مقامات وزارت فواید عامه می گویند، تکمیل شدن این خط آهن بخاطر ارتباطات ترانزیتی و تجارتی میان افغانستان و کشور های آسیای میانه و جنوبی راه مناسبی است و افغانستان را به یک راه مهم تجارتی و ترانزیتی مبدل می سازد.

سردار خان یکتن از کارشناسان اقتصادی می گوید، پلان های خط آهن در کشور به کندی روبرو است.

وی گفت، در شرایط فعلی که افغانستان با تهدیدات اقتصادی روبرو است حکومت باید بخاطر ایجاد سرک ها و خط آهن بیشتر تلاش کند.
دانش: در سالجاری برای اصلاحات تدابیر لازم اتخاذ شده است

در حالی که هنوزهم انتقادها از موجودیت فساد در ادارات حکومتی وجود دارد مقامات حکومت وحدت ملی می‌گویند برای آوردن اصلاحات در ادارات حکومتی تدابیر لازم اتخاذ شده‌است.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که حکومت وحدت ملی در حال تکمیل نمودن ساختارهای اداری بوده و تلاش دارد تا اصلاحات گسترده در ادارات بوجود آید.

نامزدان وزارت داخله، لوی سارنوالی و یک عضو شورای عالی ستره محکمه

آقای دانش روز گذشته حین معرفی نامزدان وزارت داخله، لوی سارنوالی و یک عضو شورای عالی ستره محکمه به ولسی جرگه گفت که با گرفتن رای اعتماد این افراد تشکیلات اداری حکومت تا حدی زیاد تکمیل شده و روند اصلاحات نیز شدت می یابد.

وی گفت:

“برای تحقق اصلاحات رهبری حکومت وحدت ملی در سال پیشرو آمادگی ها و تدابیر را اتخاذ کرده است، در یک و نیم سال گذشته نزدیک به یکصد سند تقنینی در عرصه‌های مختلف از طرف وزارت عدلیه و کمیته قوانین کابینه افغانستان طی مراحل شده که اکثر آنها جهت تصویب به شورای ملی فرستاده شده‌است.”

آقای دانش فرمان رئیس جمهور افغانستان در خصوص معرفی تاج محمد جاهد نامزد وزارت داخله، فرید حمیدی نامزد کرسی لوی سارنوالی و محمد زمان سنگری نامزد برای عضویت شورای عالی ستره محکمه را به اعضای ولسی جرگه به خوانش گرفت.

آقای دانش از اعضای ولسی جرگه خواست تا با توجه به حالات موجود برای این نامزدان رای اعتماد بدهند.

ریاست جمهوری افغانستان حدود یک و نیم ماه قبل تاج محمد جاهد را به حیث نامزد وزارت داخله و فرید حمیدی را به حیث لوی سارنوال افغانستان پیشنهاد نمود.

پیش از این نورالحق علومی وزیر پیشین داخله بخاطر موجودیت برخی مداخلات در این وزارت از سمت اش استعفا داد اما کرسی لوی سارنوالی از دیر زمانی به این سو توسط سرپرست اداره می‌گردد.

در این حال ولسی جرگه از حکومت می‌خواهد تا در مورد سرپرستان باقی مانده در کرسی های حکومتی به زودی تصمیم گرفته و به ادامۀ سرپرستی‌ها در ادارات حکومتی خاتمه بدهد.

ناهید فرید یکی از اعضای این جرگه در اجلاس عمومی روز گذشته گفت:

“چرا سرپرستی را ادامه بدهیم و اجازه بدهیم که همین چرخه ادامه پیدا بکند و مردم ما آنچه که حق را از ناحق بشاسند، که حق امنیت است بخصوص در سکتور امنیت دست پیدا نکند، من از شما هیئت اداری محترم خواهش می‌کنم که این قضیه را جدی بگیرید و برای همه کسانیکه سرپرست هستند روز شنبه صندوق بگذارید.”

این در حالیست که در حال حاضر بر علاوه وزارت‌های داخله، دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی برخی ادارات در ولایات به شمول مقام ولایت بلخ و برخی شاروالی‌ها نیز از سوی سرپرستان اداره می‌گردد.

اما مقامات حکومت افغانستان می‌گویند که در مورد سرپرستان موجود در ادارات حکومتی نیز در آینده نزدیک تصمیم گرفته شده و ساختار تشکیلاتی حکومت وحدت ملی به سطح مرکز، ولایات و ولسوالی‌ها تکمیل می‌گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار