افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

آغاز به کار مرکز مشوره دهی به خانواده‌ها در ولایت بلخ

مشوره دهی

یک مرکز مشوره دهی برای خانواده‌ها برای نخستین بار به کمک مالی دولت‌های فنلند، هالند و برنامه حاکمیت قانون دولت آلمان در ولایت بلخ آغاز به فعالیت کرده‌است.

مسئولان وزارت امور زنان کشور هدف اساسی از ایجاد این مرکز مشوره دهی را دست یافتن خانم‌ها و آقایان به معلومات بهتر حقوقی از نگاه قوانین اسلامی و قوانین نافذه کشور خوانده می‌گویند، این مرکز در قسمت آگاهی دهی برای زنان، خانواده‌های کم سواد و بی‌سواد فعالیت خواهد داشت.

دلبر نظری وزیر امور زنان کشور می‌گوید این مرکز در تلاش آن خواهد بود تا بتواند به خانم‌ها و آقایان در بخش‌های حقوقی، دینی و اجتماعی مشوره دهی نموده و آنان را از حقوق خود بر اساس قانون اسلامی و قوانین نافذه کشور آگاه بسازند.

وزیر امور زنان در رابطه به فعالیت این مرکز گفت:

“این مرکز در بخش‌های مختلف مشوره دهی خواهد کرد و تلاش وزارت امور زنان این است تا بتواند به تطبیق همچو برنامه‌ها و مشوره دهی میزان خشونت علیه زنان را بیشتر از پیش کاهش بدهد و بر روابط در فامیل‌ها نیز تأثیرات مثبت داشته باشد.”

قانون اساسی افغانستان به مرد و زن حقوق مساوی و یکسان قایل شده‎است، اما عدم آگاهی افراد از آن سبب نقص حقوق انسانی شده و در اکثر موارد این نا آگاهی منجر به ایجاد خشونت در برابر زنان یا هم مردان می‎شود.

به گفته مسئولان، مرکز یاد شده کوشش خواهد کرد تا یک منبع خوبی رهنمایی جهت حل منازعات و مسایل فامیلی بوده و برای دعاوی مدنی مشوره دهی کند.

اشتراک کننده‎های نشست افتتاحیه این مرکز مشوره دهی وضعیت زنان در نقاط دور دست ولایت بلخ را نگران کننده عنوان نموده و خواهان فعالیت این نهاد در ساحات دور افتاده این ولایت شدند.

آنان می‎گویند که باید برای زنان در ساحات دور دست در مورد حقوق انسانی و استفاده حق طبیعی و قانونی شان آگاهی دهی صورت گیرد.

مروه یکی از همین اشتراک کننده‎گان گفت:

“ایجاد این مرکز مؤثر واقع می‌شود و باید تمرکز بیشتر به نقاط دور دست داشته باشد، این مرکز به مشکلات خانواده‌ها در ولسوالی‌ها باید رسیده‌گی جدی کند و به مشکلات شان راه حل پیشنهاد کند.”

در حالی این مرکز آگاهی دهی برای خانواده‌ها در بلخ آغاز به فعالیت می‌‎نماید که بر اساس گزارشات موجود میزان خشونت‌های فامیلی علیه زنان و اطفال نسبت به هر زمان دیگر در این ولایت رو به افزایش است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار