- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

آغاز مرحله سوم برنامه کاریابی…

%da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c

 

مرحله سوم برنامه کاریابی عنقریب در ۱۹ ولایت کشور آعاز گردیده برای زیادتر از ۲۹۵ هزار تن زمینه اشتغال مؤقت و برای ۱۶۰۰ تن فارغان پوهنتون ها و جوانان مجرب زمینه کار دایمی ایجاد میگردد.

 

این مطلب را اکبر رسمتی سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات طی نشست مطبوعاتی در تالار کنفرانس های رسانه های حکومت گفته افزود:

 

حکومت وحدت ملی به منظور کاهش میزان بیکاری، کاهش فقر و باز سازی پروژه های انکشافی، سال گذشته برنامه ملی کار برای صلح را  راه اندازی کرده است.

 

وزارت احیا و انکشاف دهات به تاسی از این برنامه ،پروژه کاریابی خود را در سه مرحله طرح و دیزاین کرده و مرحله اول برنامه کاریابی در ماه قوس سال ۱۳۹۴ در ۳۷۳۴ شورا مربوط ۱۲ ولایت (ننگرهار ، کنرها ،لغمان ،خوست ،هرات، فراه ،کندهار،بلخ،کندز ،جوزجان ،بغلان و فاریاب ) آغاز گردید در این مرحله ضمن حفظ ومراقبت حدود ۴۱۰۰ پروژه برای بیش از ۲۳۵ تن از هموطنان ما زمینه کارکوتاه مدت نیز مساعد شده است .

 

مرحله دوم برنامه کاریابی وزارت احیا و انکشاف دهات دوماه قبل در ۱۳۶۴ شورا مربوط پنج ولایت (هرات ،غور، بادغیس ،فراه و بامیان ) آغاز گردید و طی چند ماه آینده صرف در پنج ولایت برای ۷۶۱۹۰ تن زمینه های کاریابی مساعد شود. با این حال، وزارت احیا و انکشاف دهات،قرار است که مرحله سوم برنامه کاریابی را   در ۶۲۹۷   شورا مربوط ۷۷ ولسوالی و ۹ ولایت (بدخشان، دایکندی، غزنی ، هلمند،کابل ،کاپیسا، لوگر ،نیمروز ،نورستان پکتیکا، پکتیا، پنجشیر ، پروان ،سمنگان ،سرپل ، ارزگان ،میدان وردگ و زابل آغاز کند .

 

هزینه مجموعی مرحله سوم برنامه کاریابی بیش از ۲.۷ میلیارد افغانی می باشد که توسط کشور های امریکا و بریتانیا پرداخت شده است . برای عملی ساختن این پروژه پروسه استخدام انجنیران و کارمندان اجتماعی نهایی شده و تمامی کارمندان آموزش های لازم را فرا گرفته اند ودر حال حاضر بسیج سازی در ۶۲۹۷ شورا جریان دارد و کار عملی در جریان هفته آینده آغاز میگردد.

 

قرار است مرحله سوم برنامه متذکره تا ماه مارچ سال ۲۰۱۷ آغاز گردد.

 

رسمتی در این نشست از مصرف ۷۰ در صد بودجه انکشافی وزارت احیا و انکشاف دهات خبر داده به پرسش های ژورنالستان پاسخ گفت .