- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

آغاز مبارزه با بیماری سرطان درافغانستان

سرطان پستان را یک سونامی خاموش می‌گویند و معتقدند که بگونه تخمینی سالانه در حدود ۲۰هزار رویداد بیماری سرطان در افغانستان تشخیص میشود که از این میان ۷هزار سرطان پستان در میان زنان است.

 

گروه مبارزه با بیماری سرطان با دستمال‌های گلابی در کابل گرد آمدند و مبارزه با بیماری سرطان را آغاز کردند.

 

دکتر ریچارد پیپر کارن نماینده سازمان جهانی بهداشت در این مراسم اظهارداشت: “سرطان پستان یکی از چهار بیماری سرطان در میان زنان است. سرطان از چهار عامل اصلی مرگ و میر مردم در منطقه شرق مدیترانه که افغانستان نیز بخشی از آن است میباشد”.

 

وی ادامه داد: “از سویی هم سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که انتظار می‌رود این آمار در دو دهۀ آینده دو برابر شود. در افغانستان آمار دقیقی درباره بیماری سرطان پستان در دست نیست. اما گفته می‌شود که این بیماری یک بیماری جدی است و همه ما باید در این کشور برای مبارزه با آن دست به کار شویم.”

 

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: “سرطان پستان با آنکه کشنده نیست، اما در افغانستان مادران به خاطری وفات می‌کنند که بیشتر از سیر سرطان خصوصا سرطان پستان ندارند و برای تشخیص آن به موقع مراجعه نمی‌کنند.”

 

با آنکه یکسال پیش وزارت صحت عامه شماری از اعضای شورای ملی و بازرگانان نهاد مبارزه با بیماری سرطان را برای کمک به بیماران سرطان در کشور ایجاد کردند، اما دیده می‌شود که این نهاد برای کمک به بیماران سرطان به ویژه سرطان پستان هیچ کاری انجام نداده‌ است.

 

دکتر عالمه عضو گروه مبارزه با بیماری سرطان گفت: “امسال که یکسال از ایجاد این نهاد می گذرد ما هنوز در شروع کار هستیم و برای نخستین بار حالا سره میاشت وعده سه جریب زمین را برای ساخت یک مرکز تشخیص سرطان داده است.”

 

برخی از زنانی که به بیماری سرطان پستان مبتلا هستند می‌گویند که بسیاری از زنان به علت آگاهی نداشتن از این بیماری جان‌هایشان را از دست می‌دهند که بیشتر آنها مادر هستند.

 

فاطمه بختیار یکی از بیماران گفت: “من از تمام نهادها می‌خواهم که اگر نهادی برای درمان ساخته نمی‌توانند حداقل برای تشخیص بیماری سرطان یک مرکز را در چهار زون افغانستان ایجاد کنند.”

 

یکی دیگر از این بیماران خاطرنشان کرد: “خانم‌هایی که به این بیماری مبتلا هستند تشویش نکنند و زیر تأثیر نروند و تنها کاری که می‌توانند انجام بدهند این است که باید خودشان را به وقت و زمان درمان کنند و قوی باشند.”

 

شینکی کروخیل مسئول نهاد مبارزه با سرطان افزود: “این تنها زنان نیستند که به بیماری سرطان گرفتار هستند، بل مردان هم به این بیماری مبتلا می‌شوند شاید درصدی این بیماری در میان مردان کم باشد اما مردان هم به این بیماری مبتلا می‌شوند”.

 

نخست بانوی کشور هم از همگان می‌خواهد که برای پیکار با این بیماری به زنان افغانستان کمک کنند.

 

لورا غنی نخست بانوی کشور ادامه داد: “در کشور عزیز ما افغانستان متأسفانه که بسیاری از زنان به بیماری سرطان سینه مبتلا شده‌اند و جان خودشان را از دست می‌دهند زیرا بیماری آنان تشخیص داده نمی‌شود.”

 

بر بنیاد آمارهای سازمان جهانی بهداشت هر سال یک اعشاریه چهار میلیون انسان تازه به این بیماری گرفتار می‌شوند و نزدیک به نیم میلیون هم در نتیجه این بیماری جان خود را از دست می‌دهند در افغانستان برای درمان این بیماری هیچ درمانگاهی وجود ندارد.