افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 9 می , 2014 لینک کوتاه خبر :

آغاز عملیات نظامی تحت نام عقاب در افغانستان

 

وزارت دفاع افغانستان می گوید، عملیات نظامی تحت نام عقاب به هدف تصفیه طالبان مسلح در مناطق مختلف افغانستان آغاز شده است.

در عین حال طالبان مسلح از آغاز عملیات بهاری بنام خیبر  بروز پنجشنبه خبر دادند، اما سخنگوی وزارت دفاع افغانستان عملیات طالبان را تهدید جدی ندانسته گفت که طالبان هر سال با گرم شدن هوا از تشدید حملات شان خبر می دهند که بعداً کامیاب نمی شود.

جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان دلایل این را که چرا طالبان از براه اندازی عملیات های بهاری خبر داده اند می گوید:

“دلیل اولش اینست که انتخابات موفق و اشتراک گسترده مردم در آن جواب ( نه ) به طالبان بود و این یک ناکامی بزرگ طالبان به شمار رفت چرا که آنها ادعا کرده بودند که انتخابات را با چالش روبرو می کنند اما نتوانستند. دوم  ناکامی که در طرح خالد بن ولید سال گذشته داشتند این همه نیاز به جبران داشت. هر سال اینها از عملیات های شان می گویند اما در جریان سال دستآوردی نمی داشته باشند که ادعا های شان را ثابت کند. ما این همه را یک پروسه تبلیغاتی خوانده و رد می کنیم.”

جنرال عظیمی همچنان افزود که نیرو های دفاعی و امنیتی افغان نه تنها توانایی ناکام ساختن هر نوع حرکت دشمن را دارند بلکه می توانند که مانع اجرای پلان های آنها نیز شوند.

در اعلامیه طالبان آمده که عملیات تحت نام خیبر را در هفتهء آینده آغاز می کنند که در آن حملات انتحاری و نفوذی را بالای اهداف حکومتی، ملکی و نظامی افغانستان انجام خواهند داد.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل، 85 فیصد افراد ملکی در افغانستان در اثر بمب ها و مین های جابجاه شدهء مخالفین دولت کشته می شوند.

وزارت دفاع افغانستان می گوید، قرار است که یک عملیات دیگر را نیز تحت نام فتح در ماه سرطان برای تصفیه طالبان براه بیاندازند.

به گفته این وزارت، عملیات فتح تا ختم خزان ادامه پیدا خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار