افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 25 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آغاز عملیات مشترک نیروهای افغان در چهار ولایت زون شمال‌شرق

این مطلب را قوماندان زون ۸۰۸ سپین ‌زر مستقر در ولایت کندز، در جلسه‌ء بیان کرد که در آن قوماندانان امنیه ولایت‌های بدخشان، تخار، کندز و بغلان نیز حضور داشتند.

 

شیرعزیز کامه‌ وال قوماندان زون سپین ‌زر مستقر در این ولایت به رسانه‌ها گفت که هدف اساسی این جلسه ایجاد هماهنگی بیشتر میان مسئولان امنیتی پولیس چهار ولایت می‌باشد، تا در صورت نیاز نیروهای امنیتی یک ولایت به ولایت دیگر کمک و همکاری کنند.

 

کامه ‌وال در این مورد گفت: ” اساس‌ ترین نقطه‌ای جلسه این بود تا در میان مسئولان امنیتی این چهار ولایت یک هماهنگی قوی ایجاد گردد، بطور مثال ولایت بغلان به یک مشکل گرفتار می‌شود تا که از کابل به او قوه می‌رسد خود زون باید این امکانات را داشته باشد و تهیه بکند تا به ولایت که زیر فشار است در وقت ضرورت همرایش کمک شود و فرضاً فردا در بدخشان یک مشکل پیدا می‌شود باید یک قوه ریزرف هر ولایت ما داشته باشد که از آن در وقت نیازمندی استفاده کنیم. “

 

آقای کامه وال افزود، که به زودی به هدف باز پس‌گیری ساحات از دست رفته در ولایت‌های بدخشان، تخار و کندز عملیات وسیع هوایی و زمینی راه اندازی خواهد شد.

 

شیرعزیز کامه‌ وال قوماندان زون سپین ‌زرشیرعزیز کامه‌ وال قوماندان زون سپین ‌زر

 

بر اساس گفته‌های شیرعزیز کامه ‌وال، پلان‌های عملیاتی اتخاذ گردیده است و با راه اندازی این عملیات تمام ساحات ولایت کندز از وجود طالبان مسلح تصفیه خواهد شد: ” در ظرف یک هفته شما شاهد عملیات در ولسوالی درقد ولایت تخار خواهید بود و انشالله درقد را پس می‌گیریم و هم‌چنان در مورد راه اندازی عملیات بازپس‌گیری ولسوالی‌های وردوج و یُمگان بدخشان نیز کار شده و پلان تکمیل است و پس از تصرف دوباره درقد، شما شاهد دست آوردهای بزرگی در ولایت بدخشان خواهید بود. “

 

وی همچنان افزود، که پس از این نیروهای امنیتی افغان را از حالت دفاعی بیرون آورده شده و به حملات تعارضی سوق داده می‌شوند، تا مواضع و پناه‌گاهای شناسایی شده طالبان مسلح را به اسرع وقت مورد حملات تهاجمی قرار بدهند و افزون بر این دیگر برای دشمن اجازه سر بلند کردن داده نخواهد شد.

 

با این حال، محی الدین غوری قوماندان فرقه ۲۰ پامیر مستقر در ولایت کندز گفت که هنوز هم سرِ وقت است تا طالبان مسلح سلاح‌های خود را به زمین بگذارند و به پروسه صلح یکجا شوند و در غیر آن ولایت‌های زون شمال‌شرق به قبرستان آنان مُبدل خواهد شد.

 

غوری می‌افزاید: ” ما روی پلان راه اندازی عملیات‌های تصفیوی کار می‌کردیم که مرحله پلان گذاری آن تمام شده است و تعبیه قوت‌ها در ساحاتی پلان شده آغاز گردید و هنوز هم تعبیه شدن نیروها جریان دارد و ما در قدم نخست ولسوالی درقد را از جنگ ظالمان آزاد می‌کنیم و در تعقیب اش، ما دو ولسوالی بدخشان را آزاد می‌کنیم و چون زمستان است عملیات زمان‌گیر خواهد بود و زیادتر کوشش می‌کنیم که از تلفات افراد مُلکی جلوگیر شود. “

 

محی الدین غوری قوماندان فرقه ۲۰ پامیرمحی الدین غوری قوماندان فرقه ۲۰ پامیر

 

بر بنیاد گفته‌های قوماندان فرقه ۲۰ پامیر، هم اکنون عملیات‌های شب هنگامی نیروهای مشترک دولتی در ولایت کندز ادامه دارد، که در آن ضربات کوبنده‌ای را به مخالفان مسلح حکومت وارد کرده اند.

 

آقای غوری افزود، بزودی به هدف پاکسازی ولایت‌های زون شمال‌شرق از وجود طالبان مسلح عملیات‌های وسیع و دوامدار نیروهای مشترک افغان راه اندازی می‌گردد.

 

قابل ذکر است، که در چند سال اخیر برخی ساحاتی ولایت‌های زون شمال‌شرق به لانه‌های مخالفان مسلح حکومت و جنگجویان خارجی مُبدل گردیده، که گاه‌گاهی این ولایت‌ها شاهد درگیری‌های شدید و خونین میان نیروهای دولتی و طالبان مسلح می‌باشد و علاوه بر آن در حدود سه ماه قبل طالبان مسلح با یک حملات تهاجمی موفق به سقوط ولایت کندز شده اند، اما پس از پانزده روز درگیری خونین نیروهای دولتی این ولایت را دوباره را تصرف کرده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار