افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 4 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

آغاز عملیات شمشیر ۱۶ در ولایت سرپُل

امنیت در شهر سرپُل نسبت به هفته قبل بیشتر شده است. در هوتل و رستورانت های این شهر صدای موزیک بلند بگوش می‌رسد. پیش از این هر شب این شهر شاهد درگیری بین نیرو های امنیتی و مخالفین مسلح دولت بود.

 

در این شهر تنها رسانه های آریانا نیوز، تلویریون ملی و دو رادیوی محلی فعالیت دارند، اکثر اتفاقات و رویداد های آن به دلیل خود سانسوری و پنهان کاری مقامات از چشم دید مردم پوشیده می‌ماند.

 

با توجه به نا امنی های اخیر، راه های مواصلاتی شهر سرپُل و ولسوالی های آن با خطر مواجه اند.

 

افراد گروه طالبان و سایر مخالفان مسلح دولت در روستاهای که از آن جاده عمومی می‌گذرد پناه گاه دارند. حتی مسافرین در فاصلهء کمی که از شهر شبرغان تا سرپُل است با پوشیدن لباس های محلی چون گوپیچه و شلوار سفر می‌کنند.

 

کارمندان دولتی بدون قطار از این راه رفت و آمد کرده نمی‌توانند. راه شبرغان – سرپُل، پر از باغ های پُر بار است به همین دلیل مسافران می‌ترسند که مبادا شورشیان در میان همین باغ ها و خانه ها مخفی شده باشند و ناگهان به سرک برآیند.

 

مقامات محلی سرپُل چندین مرتبه تعهد سپرده بودند که امنیت این مسیر و دیگر مناطق را تأمین خواهند ساخت.

 

مقامات محلی این ولایت با آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی عملیات وسیعی را تحت نام شمشیر ۱۵ در مناطق آدرینگ، بلغلی، قلعه سوخته، لغمان مرکز سرپُل و مناطق آقسو و آهوی ولسوالی صیاد از روز جمعه به اینسو آغاز کردند که والی سرپُل نیز در این عملیات ها اشتراک میورزد.

 

مقامات محلی سرپُل می‌گویند نیروهای امنیتی مستقر در این ولایت توانایی دفاع از خاک خود را دارند. این اظهارات مقامات دولتی در حالی صورت می‌گیرد که هفته گذشته مخالفین مسلح دولت در چهار ولسوالی و مرکز سرپُل حملات تهاجمی را آغاز کرده بودند.

 

اما محمد ظاهر وحدت والی سرپُل که در خط اول نبرد صحبت می‌کرد گفت وضعیت

پیش آمده در سرپُل چندان جدی نبوده و قابل نگرانی نمی‌باش: ” نگرانی جدی که مردم ما دچار تشویش شوند او زمینه بر طالب وجود ندارد. نیرو های امنیتی قادر به دفاع از سرتا سر این ولایت می‌باشند و توانمندی تأمین امنیت را بر مردم خود دارند. شما در جریان هستید که طالبان حملات خود را به نقطه های کلیدی ما انجام داده نمی‌توانند و آنان در قریه جات دور دست مثلاًلتی که یک قریهء دور دست است و مثل آقسوی شرقی و امثال از او انجام میدهند و متحمل تلفات سنگین هم شدند. “

 

آقای وحدت برای مردم این ولایت اطمینان می‌دهد که مقامات محلی و نیروهای امنیتی با تمام امکانات موجود بخاطر دفاع از مردم و حریم این ولایت تلاش می‌نمایند تا مردم در امنیت کامل به زنده‌گی شان ادامه دهند.

 

آقای وحدت همچنان از مردم خواست تا با نیروهای امنیتی همکار باشند. در این حال شماری از باشنده‌گان سرپُل نیز رضایت خود را از نیروهای دفاعی

ابراز کردند.

 

صبغت الله یکتن از باشنده‌گان سرپُل گفت که آنان با نیروهای امنیتی در تأمین امنیت و دفاع از حریم ولایت سرپُل همکاری کرده و از نیروهای خود حمایت می‌کنند:

 

” نیروهای امنیتی ما تلاش می‌کنند تا امنیت را برای مردم تأمین نمایند. ما به توانائی نیروهای امنیتی خود اطمینان داریم و نیرو های امنیتی ما می‌توانند از وجب وجب این سرزمین دفاع و حراست نمایند. من منحیث یک جوان وعده می‌دهم که در تأمین امنیت با آنان همکاری نموده از آنان حمایت می‌کنم اگر لازم باشد سلاح بدوش گرفته دو شا دوش برادران مبارز خود با طالبان مقابله می‌نمایم. “

 

اما یک تعداد دیگر بدین باور اند که مخالفین مسلح ازبکستانی و پاکستانی در مناطق کوهستان و شیرم ها آموزش های رزمی را فرا می‌گیرند.

 

بگفته شماری از باشنده‌گان سرپُل در حالیکه بارها از کمبود اسلحه و امکانات برای نیرو‌های امنیتی گزارش داده شده اما برای مخالفین مسلح دولت بیشتر امکانات جنگی فراهم می‌شود و تا اکنون دیده نشده که به کمبود سلاح روبرو شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار