- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

آغاز خواهد شد مرحله سوم عملیات نظامی بر ضد داعش در ولایات شرقی

همزمان با افزایش حملات تهاجمی گروه دولت اسلامی در شرق افغانستان و نگرانی ها در این ارتباط، وزارت دفاع می گوید که پلان جامع عملیاتی را برای سرکوب این گروه، روی دست گرفته اند.

 

عبدالخالق سروری معاون وزارت دفاع روز گذشته در نشست استجوابیه مشرانو جرگه گفت که به زودی مرحله سوم عملیات نظامی بر ضد داعش در ننگرهار و سایر ولایات شرقی کشور، آغاز خواهد شد.

 

” مرحله اول و دوم عملیات بر ضد داعش در ولسوالی های ننگرهار پایان یافته و مرحله سوم اش یک عملیات قوی و قاطع تری خواهد بود که روی پلان است و بعد از عملیات قندز آغاز خواهد شد.”

 

وزارت دفاع افغانستان نیز می گوید که در عملیات نظامی نیروهای افغان بر ضد داعش در ننگرهار، تلفات سنگینی به این گروه وارد شده است.

 

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع می گوید: این عملیات تا از بین رفتن کامل پناه گاه های گروه دولت اسلامی در ننگرهار، ادامه خواهد یافت.

 

وی گفت:

 

” خوشبختانه عملیات ما در کوت و اچین ادامه دارد و به آنان تلفات سنگین وارد شده و عملیات ما تا زمانی در ولسوالی شینواری جریان خواهد داشت تا تمامی پناه گاه های داعش از بین برود.”

 

این حرف در حالی مطرح می شود که به سلسله فعالیت های تخریبی داعش، شنبه گذشته افراد این گروه بالای قوت های افغان حمله کردند که در حمله متقابل، شش تن از آنان کشته و هشت تن دیگر شان زخمی شدند.

 

قبلاً رییس مشرانو جرگه افغانستان هشدار داده بود که اگر جلو نفوذ داعش گرفته نشود، این گروه در آینده برای تمامی منطقه، تهدید امنیتی ایجاد خواهد کرد.

 

در این حال فرانز مایکل میلبند سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در یک پیام ویدیویی که در صفحات اجتماعی به نشر رسیده گفته است که باید فعالیت داعش در سوریه و عراق با افغانستان مقایسه شود.

 

آقای میلیند در حرف هایش به حکومت داری بهتر در افغانستان بخاطر مبارزه با این گروه تاکید کرده است.

 

وی افزود:

 

“افغانستان به یک استراتیژی ضرورت دارد تا با آن جلو نفوذ بیشتر داعش گرفته شود، مانند داعش سایر گروه های مسلح از نارضایتی مردم نسبت به حکومت به نفع خود استفاده می کنند، به همین دلیل ایجاد خدمات بهتر و حکومتداری خوب باید وسیله اساسی برای مبارزه با داعش در افغانستان گردد.”

 

در تازه ترین مورد، گزارش ها می رسانند که لوی درستیز قوای مسلح پاکستان گفته است، در صورتی که گفتگو های صلح افغانستان آغاز نشود، این نگرانی وجود دارد که ممکن طالبان با داعش یکجا شوند.

 

گسترش نفوذ و فعالیت داعش در مناطق شرقی افغانستان کارشناسان نظامی افغان را نیز نگران ساخته است.

 

جاوید کوهستانی یکی از این کارشناسان می گوید: در صورتی که داعش همین گونه به سرعت فعالیت هایش را گسترش بدهد و پاکستان هم از حمایت این گروه دست بر ندارد، این وضعیت در آینده عواقب ناگواری برای افغانستان خواهد داشت.

 

وی گفت:

 

” در حال حاضر وضعیت قبلی گروه داعش تغییر کرده و در تهاجم هستند و اگر تنش ها ادامه یابد، از گروه داعش حمایت صورت بگیرد، ضعف مدیریتی در نهاد های کشفی، استخباراتی، امنیتی و نظامی افغانستان ادامه یابد، درآینده گروه دولت اسلامی بیشتر توسعه پیدا خواهد کرد.”

 

سازمان ملل متحد نیز گفته است که داعش یا گروه دولت اسلامی در بیست و پنج ولایت افغانستان فعالیت دارد.

 

کارشناسان و مقامات حکومت افغانستان تاکید دارند که مبارزه با داعش نیازمند همکاری منطقه یی است و عدم توجه در خصوص جلوگیری از نفوذ این گروه می تواند در آینده کشور های منطقه را نیز با خطر جدی روبرو سازد.