افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آغاز تحقیقات در مورد فرار زندانیان از محبس غزنی

وزارت داخله افغانستان می گوید: هیأت فرستاده شده این وزارت به غزنی در مورد فرار زندانیان از محبس این ولایت به تحقیقات اش آغاز کرده است.

 

تحقیقات بخاطر رویدادی که در آن صدها زندانی از محبس ولایت غزنی، موفق به فرار شدند، آغاز شده است.

 

وزارت داخله افغانستان می گوید: هیأت فرستاده شده این وزارت به غزنی، به هدف دریافت عوامل و چگونگی رویداد که در آن 355 زندانی از محبس این ولایت فرار کردند، به کار اش آغاز کرده است.

 

یک گروه از مخالفان مسلح شب گذشته با حمله بر محبس ولایت غزنی صدها زندانی را از آنجا فرار دادند که در این رویداد چهار مهاجم و چهار پولیس کشته و 7 پولیس دیگر زخمی شدند.

تورنجنرال محمد عارف احمدی معاون امور امنیتی ریاست محابس و توقیف خانه های وزارت داخله افغانستان روز گذشته در این مورد چنین گفت:

 

“هیأتی که از جانب وزارت محترم داخله توظیف شده توسط هلیکوپتر به محل انتقال داده شده اند، آنان کار شان را مطابق به پلان که دارند در همکاری با مسوولین محلی آغاز می کنند تا عوامل و چگونگی این رویداد را دریابند و تدابیر بعدی را اتخاذ کنند.”

 

وزارت داخله افغانستان با نشر اعلامیۀ گفته است که148تن از محبوسین فراری، متهم به ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی بوده و 207 تن دیگر شان به اتهام جرایم جنایی در حبس بسر می برند.

در اعلامیه همچنان گفته شده که 436 محبوس در زندان ولایت غزنی در حبس بسر می بردند اما در حال حاضر 81 تن از محبوسین، در این محبس زندانی اند.

 

بر بنیاد گزارش پولیس غزنی، حوالی ساعت 2 شب گذشته، یک گروه از مخالفان مسلح بر محبس ولایت غزنی حمله کردند.

 

گفته شده که ابتدا یکی از مهاجمان خود را در برابر دروازه ورودی محبس منفجر ساخته و سپس درگیری میان محافظین محبس و مهاجمان آغاز شده که در جریان درگیری تعداد زیادی از محبوسین از محبس فرار کردند.

 

طالبان مسلح گفته اند که این حمله را به کمک ده ها تن از افراد شان انجام داده اند و چهار صد تن را از محبس غزنی فرار داده اند.

 

در اعلامیه وزارت داخله آمده است که نیروهای پولیس، عملیات ردیابی محبوسین فراری از محبس ولایت غزنی را آغاز کرده اند و تا کنون سه زندانی فراری دوباره بازداشت شده اند.

 

اما برخی از اعضای ولسی جرگه، وزارت داخله افغانستان را بخاطر حادثه فرار زندانیان از محبس غزنی متهم به بی کفایتی می کنند.

 

میرداد نجرابی رئیس کمیسیون امنیت داخلی این جرگه می گوید که این وزارت نتوانسته کارهایش را با هماهنگی به پیش ببرد:

 

“متأسفانه امشب به اساس بی کفایتی وزارت داخله، محبس غزنی در اثر حمله تهاجمی دشمن که در آن 355 نفر از محبوسین فرار کردند و چهار پولیس کشته و تعدادی هم زخمی شدند، بیانگر آن است که وزارت داخله افغانستان نتوانسته است وظیفه اش را به گونه درست انجام دهد.”

 

اما وزارت داخله افغانستان گفته است که به گونه جدی از محابس کشور نظارت می کند و در تأمین امنیت آن جدی عمل کرده است.

 

صدها زندانی در حالی از محبس ولایت غزنی فرار کردند که قبل از این در سال 2008 میلادی حدود هزار زندانی پس از یک حمله گروهی از محبس قندهار فرار کرده بودند.

 

همین گونه در سال 2011 میلادی از همین زندان با حفر یک تونل، نزدیک به پنجصد زندانی که بیشتر شان مربوط به گروه طالبان مسلح بودند، فرار کردند.

 

آگاهان امور امنیتی می گویند که باید بخاطر نگهداری و حفاظت بهتر از زندان ها، تدابیر امنیتی جدی تر اتخاذ گردد تا از وقوع حوادث مشابه در آینده جلوگیری شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار