افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آغاز به کار کمیته گزینش کمیسیون ویژه اصلاحات انتخاباتی

صدیق الله توحیدی، معاون کمیسیون ویژۀ اصلاحات نظام انتخاباتی با ابراز این مطلب دیروز گفت که قرار است کمیته گزینش پس از ۳۷ روز دیگر کمیشنران تازه را به کمیسیون های انتخاباتی معرفی خواهند کرد.

 

آقای توحیدی می افزاید:”کمیتۀ گزینش بر بنیاد قانون ایجاد می شود و برای کمیسیون مستقل انتخابات بیست و یک نفر شارت لست می شوند و برای کمیسیون شکایت های انتخاباتی پانزده نفر. سپس از میان افراد هفت کمیشنر برای کمیسیون مستقل انتخابات و پنج کمیشنر برای کمیسیون شکایت های انتخاباتی تعیین می شوند.و بربنیاد فرمان تقنینی رئیس جمهور همۀ این کار ها به گونه علنی انجام خواهند شد.”

 

در واکنش به این گفته ها، مسولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته اند که کمیسیون ویژۀ اصلاح انتخاباتی غیر قانونی و خلاف قانون اساسی کشور است.

 

در همین حال، کمیسیون ویژۀ اصلاح انتخاباتی می گوید که این نهاد در حال بررسی نظام های گونه گون انتخاباتی استند تا یکی از این نظام ها را برای برگذاری انتخابات های افغانستان به حکومت پیشنهاد کنند.

 

معاون این کمیسیون می گوید که قرار است تا یک هفتۀ دیگر کمیتۀ گزینش کمیسیون ویژۀ اصلاح انتخاباتی تا یک هفتۀ دیگر ایجاد شود و کارش را برای گزینش کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی تا اخیر ماه قوس به پایان برساند و پس از ماه قوس سرنوشت کمیشنران کنونی کمیسیون های انتخاباتی و تعیین کمیشنر های تازه در این کمیسیون ها روشن خواهند شد.

 

از سوی هم، ادارۀ امور هم که مسوولیت معرفی هفت عضو کمیتۀ گزینش کمیسیون اصلاح انتخاباتی را دارد اطمینان می دهد که این کمیسیون تا یک هفتۀ دیگر نخستین نشست شان را برگذار خواهند کرد.

 

اما کمیسیون مستقل انتخابات با آوردن این اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی واکنش تند نشان میدهد و می گوید که افرادی در درون و بیرون حکومت تلاش دارند تا روند انتخابات و دموکراسی را در کشور به بحران بکشانند و انتخابات های افغانستان را به سود اشخاص مشخصی ورق بزنند.

 

نور محمد نور؛ سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفته است:”تعضتی کمیسیون مستقل انتخابات به این نظر استند که هر گونه نقض قوانین در اخیر سبب بحران در کشور خواهد شد و مسوولیت آن به افراد و اشخاصی بر می گردد که عمدی و یا غیر عمدی به نهاد های مستقل صدمه وارد می کنند. هر گونه مشکلی که به میان م یاید.. و هر صدمه که دموکراسی می رسد مسوولیت آن بر می گردد به همین افراد که به نفع اشخاص مشخص کار می کنند.”

 

با این همه، شماری از آگاهان سیاسی کمیسیون های انتخاباتی را مسوول به بحران رفتن انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی گذشته می دانند و از مسوولان می خواهند که در گماشتن کمیشنران تازه از دقت بیشتر کار بگیرند.

 

فتانه گیلانی، اگاه امور سیاسی گفته است:”کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایت های انتخبااتی انتخابات افغانستان را آنقدر خراب مدیریت کردند که بدترین انتخابات جهان گفته شد. و این کار باعث شد که مردم اعتماد شان را به انتخابات ها از دست بدهند و مسوولان حالا باید افرادی را در کمیسیون ها بگمارند که مورد اعتماد مردم باشند تا مردم در آینده در انتخابات شرکت کنند.”

 

کمیسیون ویژۀ اصلاح انتخاباتی بر بنیاد فرمان تقنینی رئیس جمهور در اخیر ماه سرطان امسال به هدف به میان آوردن اصلاحات انتخاباتی ایجاد شد.

 

این کمیسیون مسوولیت دارد تا طرح هایش را در مدت چهارماه به حکومت ارایه نماید و بربنیاد این طرح ها در کمیسیون های انتخاباتی و نظام انتخابات افغانستان اصلاحات بنیادی به میان آید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار