افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 30 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

آغاز به کار حکومت وحدت ملی

با تمام بیم و امیدهایی که از مدتی بدین سو در مورد انتقال مسالمت آمیز قدرت برای اولین بار در تاریخ افغانستان وجود داشت، انتقال قدرت از حامد کرزی به طور مسالمت آمیز به اشرف غنی احمد زی صورت گرفت. به همین جهت نیز چنین مسئله ای برای مردم افغانستان قابل قدر بوده و بسیاری ها از حامد کرزی به نیکی یاد می کنند. رفتار حامد کرزی در این دوره و بیرون شدن از ارگ بدون جنگ و خونریزی سنت حسنه خوبی بود که امید است در افغانستان برای همیشه جریان داشته باشد. هر چند که شماری از آگاهان معتقدند که او در انتخابات بی طرف نبود و سعی کرد تا در آینده در تیم های  انتخاباتی نقش داشته باشد. به هر صورت پرونده حکومت حامد کرزی را باید با دقت بیشتری بررسی کرد. او سیزده سال زمام حکومت در افغانستان را به دست داشته است. نمی توان به سادگی از یکی از استثنایی ترین دوره های تاریخ افغانستان گذشت. دوره ای که بیشترین حجم کمک های خارجی به افغانستان سرازیر شده بود و ده ها کشور در کنار دولت افغانستان علیه تهدیدها می جنگیدند. در این مدت طالبان از گروهی فراری به یک قدرت تهدید کننده علیه دولت تبدیل شدند. هزاران سرمایه گذاری که در سالهای بعد از طالبان به افغانستان سرازیر شده بودند راه فرار را در پیش گرفته اند و ….

حکومت جدید در افغانستان، به نوع خود جدید است. حکومتی که به نام وحدت ملی شناخته می شود، در موقعیت سخت و دشواری عرض اندام کرده است. افغانستان با تهدیدهای جدی اقتصادی، امنیتی، سیاسی و … روبرو است. طالبان و گروه های افراطی و تروریست  در پشت دروازه های کابل هستند و در حال حاضر چندین ولسوالی در کشور در خطر سقوط قرار دارند. راه های ارتباطی شماری از ولایات با تهدید مواجه هستند. بیش از نیمی از جمعیت افغانستان با فقر شدید روبرو هستند، میلیون ها تن بیکار در افغانستان زندگی می کنند که نتیجه آن نیز میلیون ها مهاجری است که از کشورهای همسایه گرفته تا دورترین کشورهای جهان به دنبال کار و پول راه پیموده اند.

سخنرانی اشرف غنی احمدزی و داکتر عبد الله در مراسم تحلیف قابل توجه بود. درکی که در سخنان این دو شخص از وضعیت افغانستان وجود داشت نشان می دهد که آنها افغانستان را به خوبی می شناسند. مشکلات افغانستان درک کرده اند و می دانندکه چه  عواملی در سیزده سال گذشته نیز افغانستان را به قهقرا کشانیده است. این درک می تواند برای آینده افغانستان سخت به کار آید. بر خلاف کسانی که در مواقعی در افغانستان زمام امور را به دست گرفته اند ولی درک درست و شناخت مناسبی از افغانستان نداشته اند، این افراد به خوبی می دانند که در کجا هستند و چه وضعیتی دارند و باید چه کنند.

آنچه مهم است، نحوه تعامل و کار این سیاستمداران با یکدیگر است. مهم این است که اینها باید از حال  و هوای مبارزات انتخاباتی بیرون شوند و متوجه باشند که دیگر وقت کار است نه زمان شعار و وعده و وعید. اکنون مردم و کشور کار می خواهند، وعده هایی که داده شده است باید عملی شوند.

عملی ساختن وعده هایی که مردم را به پای صندوق های رای کشانید. سخت و دشوار است. با این همه مردم بی صبرانه انتظار کار و تعامل سازنده این دولتمردان را می کشند و آرزو می کنند که حکومت وحدت ملی پایانی باشد بر بیش از یک دهه ناامنی، فقر و …

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار