افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

آغاز برنامه ثبت دارایی های کارمندان ارشد اداره امور

برنامه ثبت دارایی های کارمندان ارشد اداره امور و دارالانشای شورای وزیران از روز گذشته (دوشنبه) عملا آغاز شده است.
داکتر نجیب الله صادق مدبر رئیس عمومی این اداره، در مراسم آغاز به کار این برنامه، گفت که ثبت دارایی هاي کارمندان ارشد حکومت، یکی از راه هاي مؤثر برای مبارزه با فساد اداري است.
آقای صادق مدبر اعلام کرد که اداره او در راستای مبارزه با فساد اداری تصمیم دارد که برنامه های جدیدی را اجرایی کند.
اداره عالی نظارت بر استراتیژي مبارزه با فساد اداري همواره بر تطبیق برنامه ثبت دارایی های کارمندان ارشد دولت تاکید کرده است.

اداره امور و دارالانشای شورای وزیران از ارگان های مهم دولتی است که بیشتر کارهای اداری وزارت ها ، ولایت ها و نیز تعیین مقام های عالی رتبه دولتی در داخل و خارج از کشور را تنظیم می کند.
با این حال، رییس این اداره می گوید که در راستای تداوم روند ثبت دارایی هاي کارمندان عالی رتبه دولت، هرنوع همکاری با اداره مبارزه با فساد اداری را انجام می دهد.
این نهاد، در حالی از ثبت دارایی های کارمندانش خبر داده که رییس اداره مبارزه با فساد اداری، برخی از مقام های عالی رتبه دولتی را متهم به اختلاس و فساد اداری کرده است.
محمد اسماعیل خان والی پیشین هرات و وزیر کنونی انرژی و آب، از جمله مقام های بلند رتبه حکومت است که از سوی این اداره متهم به اختلاس میلیون ها دالر شده است.
گزارش ها حاکیست که شماری از مقام های دولتی در فساد اداری دست دارند اما تا هنوز هویت این افراد به طور رسمی افشا نشده است.
با این حال، داکتر عزیز الله لودین رئیس اداره عالی نظارت بر استراتیژي مبارزه با فساد اداري روز گذشته بر مبارزه با فساد در ادارات دولتی کشور تاکید کرد.
آقای لودین گفت: “فساد اداري دامن گیر مملکت ما شده، ملت را از حکومت دور ساخته، اقتصاد را بر هم زده و سیاست ما را زیر سوال برده است.”

لودین می گوید که جهت موثر بودن برنامه مبارزه با فساد در افغانستان به همکاری تمامی ادارات دولتی نیاز است و به گفته او در صورتیکه این همکاری ایجاد نشود عملی شدن این برنامه کار ساده ای نیست.
نقش مردم در مبارزه با فساد اداری
افغانستان هنوز هم در ردیف بلندترین کشور های آلوده به فساد اداری قرار دارد.
اگرچه در جریان ده سال گذشته، چندین کمیسیون در راستای مبارزه با فساد اداری در کشور فعال شده است اما جامعه جهانی می گوید که دستاورد ها در این باره کافی نبوده است.

به نظر می رسد که مسئولان در اداره عالی نظارت بر استراتیژي مبارزه با فساد اداري این بار تاکید بر نقش مردم در راستای مبارزه با فساد اداری دارند.
عزیز الله لودین روز گذشته در برنامه ثبت دارایی های کارمندان ارشد اداره امور و دارالانشای شورای وزیران گفت: “در کشورهایی که سی سال پیش وضعیت بسیار خراب تري از ما داشتند، نود و هشت فیصد مردم براي مبارزه با فسادهمکاري کرده اند تا فساد از میان برود.”
لودین می گوید در صورتی که مردم دست به دست هم دهند فساد اداری به حد اقل می رسد در غیر آن به گفته او با شعار مبارزه با فساد اداری کاری از پیش نمی شود.
آقای لودین پیش از این نیز گفته بود که اگر کسی از فساد در اداره او و نیز سایر ادارات خبر دارد و گزارش نمی دهد، “زن طلاق” می شود.
آقای لودین گفته است که تمامی مفسدان اقتصادی را به مردم و رسانه ها معرفی خواهد کرد.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار