افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 13 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آسیب دیده گان چشم به راه کمک اند/ تعهدات رهبران حکومت جنبۀ عملی ندارد!

برخی از باشنده گان متضرر ناشی از انفجار اخیر در شاه شهید کابل می گویند که با وجود تعهد رئیس جمهور برای انجام کمک ها برای آنان، هنوز هم از کمک ها مستفید نشده اند.

 

این باشنده گان که چندی قبل در یک انفجار شب هنگام در این منطقه منازل و دوکان های شان را از دست داده اند می گویند که تعهدات رهبران حکومت وحدت ملی همواره در حد گفتار باقی مانده و جنبۀ عملی نداشته است.

 

فضل احمد و محمد نسیم دو تن از این باشنده گان که در این رویداد تعدادی از اعضای خانواده شان کشته و زخمی شده و منازل شان نیز تخریب گردیده است چنین گفتند:

 

“دوکانم تخریب شد، و دو گدام که از پسر کاکایم بود با بیست لک افغانی مالش از بین رفت، در عقب گدام خودم بود و خواهر زاده ام نیز شهید شد، همه اینها خساره است و برای کمک هیچ چیزی نشد، اشرف غنی امضا می کند شصت میلیون دالر را ما هنوز یک روپیه اش را هم ندیدیم.”

 

“پسرانم زخمی شدند، خانه هفده نفر ما خراب شده، خود اشرف غنی آمد خود داکتر عبدالله آمد از اینجا دیدن کردند، وکیل ما را هم گفتند که خانه های تان را اعمار می کنیم، اما نه خانه های ما را جور کردن و نه هم پرسیدن.”

 

این در حالیست که چندی قبل یک انفجار بی پیشینه در ساحه شاه شهید مربوط حوزه هشتم شهر کابل رخ داد که در کنار تلفات جانی تلفات مالی هنگفت هم در قبال داشت.

 

پس از آن ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی گفته بود که حکومت کمیسیونی را توظیف نموده تا خسارات وارد شده به مردم را بررسی و برای آنان کمک های لازم را انجام دهد.

 

اما مردم می گویند که با گذشت اضافه از دو ماه هنوز هم کمکی با آنها صورت نگرفته است و در ویرانۀ خانه های شان به سر می برند.

 

از سوی دیگر اداره سره میاشت می گوید که یک کمیسیون به اشتراک برخی ادارات کشور به هدف انجام کمک های لازم به باشنده گان آسیب دیده انفجار شاه شهید تشکیل گردیده که تا اکنون این کمیسیون توانسته کمک های ابتدایی را انجام دهد.

 

زلمی عبدالله عضو این کمیسیون و مسوول بخش کمک های اولیه صحی اداره سره میاشت دیروز گفت که توزیع مواد خوراکی، عرضه خدمات صحی، حمایت های روانی و اجتماعی از جمله کمک های ابتدایی آنان برای آسیب دیده گان بوده است:

 

“یک تیم سیار صحی را در آنجا موظف ساختیم که برای سه هفته تیم سیار صحی ما در آنجا کار می کرد، و قسمیکه من مشاهده کردم و در ساحه بودم، از نظر ماده دو سه مراتبه برای آن مردم کمک های وسیع صورت گرفت خصوصاً از نظر خوراکه باب فوق العاده دو سه مراتبه همان کمیسیون که از طرف دولت بود، که این مواد غذایی حدوداً برای چهار صد تا پنج صد فامیل بود، و توزیع شد.”

 

آقای عبدالله افزود که در آینده در نظر دارند تا در خصوص اعمار مجدد منازل تخریب شده این افراد رسیده گی کنند.

 

این در حالیست که پیش از این نیز انفجار و حملات انتحاری دیگر در شهر کابل و ولایات کشور در کنار تلفات جانی، خسارات هنگفت مالی را نیز به مردم وارد کرده است.

 

در بیشتر این رویداد ها مردم بی خانمان شده و اکنون زندگی را با دشواری و فقر به پیش می برند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار