افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

آسیای میانه هدف جنگ در افغانستان است

اشرف غنی می گوید که نیروهای امنیتی ما در حال حاضر به نیابت از کشورهای منطقه با تروریزم می جنگند. رییس جمهور این موضوع را پس از این مطرح می کند که ظاهراً تلاش های وی برای صلح به نتیجه نرسیده است. اخیراً مقام های دولت اظهار می دارند که امیدواری رییس جمهور و رییس اجرایی در مورد صلح خوش بینانه بوده است.

 

داکتر عبدالطیف نظری استاد دانشگاه در برنامه «خط کابل» گفت: رویدادهایی که در افغانستان شکل گرفته و همچنان در مناطق پیرامون افغانستان اتفاق افتاده، درک جدیدی را برای رهبران حکومت وحدت ملی ایجاد کرده است اما امیدواری این است که این درک در نهایت به یک اقدام عملی منجر گردد. در ارتباط با اقدام عملی هنوز تردید وجود دارد. اینکه رهبران حکومت وحدت ملی یک بار طالبان را مخالفان سیاسی می خوانند و بار دیگر موضوع عذر خواهی از آنان مطرح می شود و همچنین از پاکستانیزه شدن سیاست های افغانستان در رسانه ها صحبت به میان می آید و در واقع سفرهای خاصی را به عربستان سعودی انجام می دهد، نشان از این است که هنوز رهبران برای اقدام عملی فکری نکرده اند. این اقدامات به این منظور صورت گرفته است که بتوانند در ارتباط با اهداف صلح طلبانه گام هایی برداشته شود اما مهم نتیجه آن است.

 

وی علت عدم تمایل پاکستان به صلح را چنین بیان کرد: در آغاز حکومت وحدت ملی نوعی شتاب زدگی در روابط خارجی افغانستان وجود داشت. همین موضوع باعث شد که دولت افغانستان در روابط خارجی خود در واقع یک نوع خطای استراتژیک به جای سکوت استراتژیک اعمال کند. خواست های تاریخی پاکستانی ها همیشه از دولت های مختلف افغانستان این بوده است که نقش و نفوذ هند در افغانستان کاهش پیدا کند، دیورند به رسمیت شناخته شود، به صورت نامریی کنترل بر سیاست خارجی افغانستان داشته باشد و نفوذ خاصی را در اردوی افغانستان اعمال کنند. چون تجربه ای که آنها دارند این است که در کشور عقب مانده ای مثل افغانستان نظامی ها همیشه به خصوص در کودتاها نقش برجسته و برازنده داشته اند. بنابراین تلاش می کند که دولتی عقب مانده در افغانستان وجود داشته باشد که همیشه اهداف استراتژیک پاکستان را مد نظر قرار دهد. ما در برابر این واقعیت تاریخی زیرکی سیاسی را از خود نشان نداده ایم و با یک نگاه به شدت خوش بینانه تلاش کرده ایم که مراودات گسترده را بدون اینکه هدف همسایه را مد نظر قرار دهیم آغاز کنیم.

 

نظری، در خصوص صحبت های رییس جمهور در مور جنگ در افغانستان گفت: امیدوارم که دولت افغانستان موضوع حمایت کنندگان طالبان را هم در جنگ در نظر بگیرند. در حال حاضر طالبان بیشتر در پازل داعش مبارزه می کنند. بحثی که در شمال افغانستان مطرح است این است که بیشتر نیروهای چند ملیتی است که در آنجا با دولت افغانستان می جنگند. بنابراین در کنار طالبان بخش رادیکال آنها به گروههای تروریستی دیگر از جمله داعش جذب خواهد شد و پروژه بزرگی که قرار است به طرف آسیای میانه روان شود هم بخش های شمالی افغانستان را ناامن خواهد ساخت و هم منافع و امنیت ملی افغانستان را با چالش های گسترده مواجه خواهد ساخت.

 

این استاد دانشگاه هدف از جنگ در افغانستان را کشورهای آسیای میانه می داند و توضیح می دهد: در حال حاضر بحث فراتر از طالبان و پاکستان است. حامیان و متحدان منطقه ای این گروه ها که شماری از کشورهای عربی به شمول پاکستان و همچنین کشورهای قدرت های فرامنطقه ای را در برمی گیرد، باید درک جدیدی را برای ما ایجاد کنند. پس به این ترتیب ما نیازمند این هستیم که با عربستان سعودی، قطر، ترکیه وارد مذاکره و بده و بستان شویم. بنابراین جنگ و صلح در افغانستان تبدیل به یک معمای پرلایه شده است. در این میان پاکستان هم مجری این ماجراها است. از کشورهای منطقه پول دریافت می کند و خواسته های آنان را در منطقه پیاده می کند.

 

وی ادامه داد: ترکیه به دنبال پان ترکیزم در افغانستان است. هم چنین می تواند از طریق افغانستان انتقال انرژی را انجام دهد و وابستگی خود را به ایران کم کند. عربستان سعودی در افغانستان به دنبال سلفی گری در آسیای میانه و همچنین انتقام گیری از روسیه به دلیل حمایت آنها در سوریه از نظام بشار اسد است. قطر تلاش می کند که بازار هند و چین و پاکستان را به خصوص در حوزه گازی در کنترل خود داشته باشد. متاسفانه قربانی هایی که در اینجا داده می شود مردم افغانستان هستند. بر دولت افغانستان است که با یک استراتژی بلندمدت، دقیق و علمی بتواند جلو این پازل چندضلعی را بگیرد تا بیشتر ازاین جنگ به ساحات دیگر افغانستان منتقل نشود.

 

نظری، توازن در سیاسیت خارجی و منطقه ای را نیازی اساسی برای کشور دانسته و افزود: روابط خارجی افغانستان باید به طور منظم و دقیق انجام شود. روابط بسیار نزدیک با پاکستان ممکن است به روابط ما با هند ضربه بزند . دفاع از عربستان سعودی هم در منازعات منطقه ای ممکن است حساسیت کشوری مثل ایران را برانگیزد که مطمیناً این به نفع افغانستان نخواهد بود. توازن در روابط خارجی افغانستان باید درنظرگرفته شود و افغانستان نباید خود را در منارعات منطقه ای درگیر سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار