افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

آستین همان آستین و مار همان مار

تجربیات و عینیات حامد کرزی این حقیقت را می نمایاند که آستین همان آستین و مار همان مار است و با تغییر پرورش دهندگان مار، سیاست پرورش مار تغییری نمی کند.

 

نقش، قدرت، وظیفه و تکلیف کشورهای منطقه در رد یا تایید تروریسم و بینادگرایی افراطی کاملا مبرهن و مشخص است و نیازی به هیچ توضیح واضحاتی ندارد اما موضع گیری های دوپهلو، ابهام در کنش ها و واکنش ها و نیز عدم پایبندی به تعهدات نسبت به کابل مساله دیگری است.

 

لذا درخصوص تطبیق و تدوین سیاست خارجی در راستای منافع ملی، مطالبات مردم ملکی و سیاست داخلی، هیچ کس به اندازه حامد کرزی رییس جمهور پیشین سیزده ساله حکومت نمی تواند خط مشی اصولی و اساسی ارایه دهد که بر مبنای تجربیات و عینیات باشد.

 

“پرورش مار در آستین” به تفسیر حامد کرزی از موضع گیری کشورهای منطقه در قبال پرورش خشونت و اسلام افراطی در منطقه می تواند تاکید موکدی بر اظهارات پیشین وی درخصوص کلید صلح افغانستان در دستان پاکستان و امریکا باشد.

 

نظر به تحرکات اشرف غنی در ترمیم و ترسیم سیاست خارجی دیگری در دولت وحدت ملی با سفرهای فشرده به ریاض، آنکارا، پکن، اسلام آباد، لندن، باکو و ابوظبی می توان گفت آنچه که امروز از زبان رییس جمهور سابق شنیده می شود هشداری به رییس جمهور کنونی است.

 

رییس موقت و پیشنهادی مجلس بزرگان و رییس جمهور دو دوره انتخابات ریاست جمهوری این روزها اظهار نظرات بی پرده و صریحی در مصاحبه با روزنامه ها و رسانه های صوتی تصویری داخلی و خارجی می کند که نباید صرفا خوانده و شنیده شوند.

 

تجربیات و عینیات حامد کرزی این حقیقت را می نمایاند که آستین همان آستین و مار همان مار است و با تغییر پرورش دهندگان مار، سیاست پرورش مار تغییری نمی کند بنابراین تداخل منافع کشورهای همسایه و قدرت های منطق و غرب در افغانستان به قربانی شدن افغانستانی ها می انجامد و بس!

 

دهلی نو نیز حایز اهمیت بوده و جایگاه ویژه ای در این خصوص دارد چرا که کمک های مالی، نظامی و حتی حمایت های لفظی هند از افغانستان همواره واکنش تند پاکستان را برانگیخته است درحالی که اشرف غنی دم از ممانعت از جنگ نیابتی دهلی نو و اسلام اباد در کابل می زند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار