افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 6 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

آزادی طالبان زندانی مساوی با افزایش ناامنی

به زودی قرار است پنج نفر از زندانیان طالبان که در قطر زندانی خانگی بوده اند رها شوند. در سیزده سال گذشته تعداد بی شماری از این طالبان که در بند بودند بدون حساب و کتاب رها شدند که هر کدام شری دوباره برای آرامش افغانستان شدند. آنها جری تر از گذشته به ایجاد ناامنی در افغانستان پرداختند. حالا آزادی این پنج نفر چه تاثیری بر آرامش افغانستان خواهد گذاشت؟ آیا آنها هم مانند زندانیان قبلی که رها شدند به کارهای قبلی خود بازمی گردند؟

 

مولوی عبدالرحمن رحمانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: بیش از صدها تن از طالبان که در طی سیزده سال رها شده اند، اثرات منفی ملموسی در کشور داشته اند. وقتی کسی از زندانیان رها می شود نه آدرسی برای آن هست و تضمینی هست که آنها دوباره به کارهای گذشته برنگردند. بدون تردید آنها از گوشه ای دیگر سر می زنند و دوباره به کارهای قبلی خود می پردازند.

 

وی ادامه داد: این پنچ نفری که به تازگی آزاد می شوند، وقتی رها می شوند در بدل چیزی رها شده اند که آمریکا می خواسته است. افغانستان نه از رهایی آنها خبر دارد و نه از گرفتاری آنها می داند. این موضوع حالا به ضرر افغانستان است.

 

رحمانی در خصوص اثرات منفی پنج نفری که قرار است رها شود اظهار کرد: در سیزده سالی که گذشت و آمریکا در افغانستان حضور داشت، انتظار می رفت که کشور به ثبات، امنیت و اقتصاد خوب برسد، آمریکا هیچ کاری نکرد و به تعهدات خود عمل ننمود. حالا که در اخیر است و چنین انتظاری از آنها نمی رود. این پنج نفر هم که رها می شوند دوباره برای ضعف افغانستان به کار گرفته می شوند. آمریکا معامله های خود را می کند برای آنها فرقی نمی کند که چه اتفاقی برای مردم افغانستان می افتد.

 

وی دلیل بی ثباتی در کشور را نظام دانسته و عنوان کرد: افزایش جنگهای اخیرخصوصاً در شمال افغانستان، زاده اختلاف نظر در بین مقامات دولتی کشور است. وقتی هر دو رهبر توافق نظر نداشته باشند، اثرات منفی آن بر روی روحیه و روان و فکر ملت اثرات منفی خود را می گذارد. این اختلافات تا حدی در روحیه مردم تاثیر گذاشته است که عده ای از درون نظام تعدادی مخالفین فراری را در خانه خود جای می دهند. انتقال مخالفان جنگی هم از یک سنگر به سنگر دیگر توسط اشخاصی از درون همین نظام و خارجی ها انجام می شود.

 

این نماینده مجلس، افشاگری از همکاران دشمن در نظام را باعث طرد شدن و برکنار شدن از جایگاه فرد می داند و می گوید: هرگاه هم از این اعمال پرده برداری و افشاگری می شود، آن فرد افشاگر از سمت و کارش برکنار می شود. همه هم این موضوع را می دانند و می دانند چه کسانی حامیان دشمن در نظام هستند، از همان کودکی که دست چپ و راست خود را نمی داند تا کسانی که در دورترین نقاط افغانستان زندگی می کنند این مسایل را می دانند حکومت چطور خود را به بی خبری زده و اظهار بی اطلاعی می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار