افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

آزادی طالبان ادامه درگیری ها

 

 
بحث آزاد سازی برخی از زندانیان طالبان از زندان های آمریکایی و ادامه مذاکرات با مخالفین مسلح دولت افغانستان موضوع بحثی است که با آقای سید اسحاق گیلانی عضو مجلس نمایندگان مطرح شده است.

آقای سید اسحاق گیلانی در باره اینکه چرا امریکا با رهایی 5 زندانی این امتیاز را به طالبان نمیدهد؟ گفت : به نظر من اگر امریکا امروز شکست را قبول نکند فردا حتما قبول میکند. ما از اول گفتیم که جز راه حل سیاسی راه حل دیگر نداریم ولی امریکا قبول نکرد و خود را به عنوان ابر قدرت میدید اما انها امروز به این نتیجه رسیدند.
شما می بینید که ملا برادر در زندان است که شخصیت بسیار بزرگ طالب است و از اقوام پوپلزی است که قوم رییس جمهور است و همچنان ملا خیر خواه که وزیر داخله انها بوده در زندان کشته شده و یا به مرگ طبیعی مرده است و بعد از فوت اش، رییس ای اس ای پاکستان سریعا به قطر رفت و با رسیدنش مذاکرات قطر قطع شد و مهم تر از انها کشته شدن 61 نفر در قندهار بود که باعث شده تا یک امتیاز برای طالبان در نزد مردم بوجود اید تا مردم به طالبان امیدوار شوند.

اشتباهات امریکا از اول تا این اخر مخصوصا با رها نکردن این 5 زندانی باعث شد تا جنگ همچنان دوام دار باشد.
به نظر من برد بسیار بالا برای طالبان است که امریکا برای مذاکره با انها در قطر دفتر تاسیس کند و یا پیشنهاد مذاکره دهد حتی حکومت افغانستان را از چشم انداخته بخاطر طالبان.

اقای گیلانی ادامه داد که امریکا حتما با این ازاد سازی انها موافقت میکند چون تجربه نشان می دهد با هرچی مخالفت کرده به زودی نظرش عوض شده. خیلی بچه گانه است اگر فکر کنیم که امریکا از ازاد کردن این 5 زندانی می ترسد و یا انها را تهدیدی برای امنیت میداند چون نگهداری از 5 نفر ان هم برای امریکا مشکل نیست. امریکا اگه واقعا قصد شکست طالبان را میداشت میتوانست به راحتی سر حدات افغانستان را برای ورود طالبان ببندد و و یا حتی وزیرستان را که منبع طالبان است نابود کند که هیچ کدام از این کارها را نکرد به نظر من این توانایی را نداشت! و با این کار تمام انسان های بی گناه را کشت و طیاره های بی سرنشین را وارد افغانستان کرد و… اما موفق به اوردن صلح نشد.

اقای گیلانی افزود که تا سال 2014 وقت زیاد است ممکن است تغییرات زیادی بیاید مهم این است که بدانیم امریکا با حکومت افغانستان چه می کند؟ وایا با همین روش پیش می رود؟ با توجه به این که صحبت های انها ضد و نقیض است و به حرفی که میزنند عمل نخواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار