افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

آزادی دو خبرنگار فرانسوی ربوده شده در کاپیسا

دو خبرنگار تلویزیون دولتی فرانسه “فرانس 3” پس از گذراندن هجده ماه در زندان طالبان، آزاد شده و در راه بازگشت به کشور خود هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ‌این دو خبرنگار طولانی ترین دوره را به عنوان شهروندان غربی در چنگ آدم ربایان در افغانستان گذرانده اند.

هاروی گیسکور خبرنگار و استیفن تاپنیر تصویر بردارش همراه با مترجم افغانستان خود رضاالدین، در ماه نوامبر سال 2009 در یک منطقه کوهستانی ولایت کاپیسا در شمال شرق کشور ربوده شدند که در آنجا نیروهای نظامی فرانسه مستقر اند.

سفارت فرانسه در کابل رهایی این دو خبرنگار را تأیید کرده و گفته که قرار است آنان در حومه پاریس در یک پایگاه هوایی به خانواده های خود بپیوندند.

مقام های فرانسه گفته اند که هر دو فرد رها شده به طور شگفت انگیزی هم از لحاظ روانی و هم از نگاه فیزیکی در وضعیت خوبی بوده اند.

نخست وزیر فرانسه هنگام اعلام خبر آزادی خبرنگاران این کشور به اعضای پارلمان گفت که آنان اکنون در کنار نیروهای فرانسوی در یک پایگاه نظامی در ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا هستند.

در دو سال گذشته حداقل دو بار ویدئوهایی از این دو خبرنگار ربوده شده، منتشر شد که آنان از رییس جمهور فرانسه خواستار رهایی خود بودند.

گروه طالبان که مسوول ربودن این خبرنگاران اعلام شده بود، در بدل رهایی آنان خواستار خروج نظامیان فرانسه از افغانستان بودند اما دولت فرانسه اعلام کرد که به طالبان باج نخواهد داد.

این در حالی است که تا کنون مشخص نشده است که این خبرنگاران در ازای چه چیزی آزاد شده اند.

فرانسه حدود چهار هزار نظامی در افغانستان دارد که در چهارچوب ماموریت نیروهای بین المللی کمک به امنیت (آیساف) در امر مبارزه با تروریزم و طالبان فعالیت دارند.

بیشتر این نیروها در ولایت کاپیسا در شمال شرق کشور مستقر هستند، اما بخشی از آنان در ولسوالی سروبی در شرق کابل نیز حضور دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار