افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

آزادی بیان غربی بر پایه استعمار است

این چه آزادی بیانی است که به یک فرد اجازه می دهد به یک پیامبربزرگ از یک دین بزرگ توهین کند و به مسلمانان اجازه نمی دهد که به این موضوع اعتراض کنند. شعارهای آزادی بیان آنها فقط بر پایه استعمار و قدرت طلبی است و نه آزادی بیان.

 

پس از حمله به نشریه طنز شارلی ابدو در فرانسه در برخی از کشورهای اروپایی عملیات بازداشت عناصر متهم به هراس افکنی آغاز شده و اروپا عملاً به حالت آماده باش در آمده است. بیش از بیست نفر در بلجیم، فرانسه و آلمان دستگیر شدند، نیروهای نظامی در بلجیم و فرانسه در کنار ماموران پولیس قرار گرفتند تا به بازداشت عناصری که ظن همکاری آنها با جریان ها و حلقات تروریستی می رود کمک کنند. به باور آگاهان، اروپا وارد مراحل تازه ای از اسلام هراسی شده است که می تواند عواقب وخیمی برای اسلام و مسلمانان ساکن اروپا داشته باشد.

 

وحید مژده تحلیلگر و کارشناسی مسایل سیاسی در برنامه «بعد از خبر» گفت: از یک سال قبل به این طرف، در اروپا موضوعی مطرح شد که تعداد زیادی از جوانان اتباع در این کشور به سوریه و عراق برای جنگ در کنار داعش رفتند. این موضوع از آن زمان نگرانی هایی را در ذهنیت رهبران اروپا به وجود آورد که آنها وقتی برمی گردند با آنها چه کنیم. این افراد به آن کشورها رفته بودند، آموزش نظامی دیده بودند، جنگ را دیده بودند وقتی بر می گشتند، خشونت و جنگ در وجود آنها نهادینه شده و کنترل و تحت نظر قرار دادن آنها کار بسیار دشواری بوده هزینه های زیادی می طلبید.

 

وی ادامه داد: کنترل کردن آنها بسیار دشوار بوده و هزینه های بسیاری می طلبد اما راه آسانتری وجود دارد. راه آسانتر این است که این افراد را به بهانه ای دستگیر کنند و به زندان بیندازند و از این مصارف کاسته شود و مساله اقتصادی هم وجود نداشته باشد.

 

وحید مژده، غرب را به دنبال بهانه برای اجرای این سیاست می داند و می افزاید: حمله مسلمانان به دفتر شارلی ابدو که به وسیله کاریکتور به پیامبر اسلام هتک حرمت کرده بود، این فرصت را فراهم آورد. البته گمان می رود که این موضوع هم تماماً برنامه ریزی شده است و تمام کارها و حتی همین حمله به دست خودشان انجام گرفته است. با این کار به راحتی و با دلیل محکم می توانند مردم را ترغیب کنند تا تظاهرات ضد مسلمانان راه بیندازند و آن عده که لازم می دانند به زندان بیندازند. از یک طرف در این سالها مخصوصاً یک سال اخیر، تعداد زیادی از مسلمانان از کشورهای اسلامی به طرف اروپا رهسپار هستند، تعداد زیادی از آنها توسط کشتی های از کارافتاده خودرا به یونان و آلمان و … می رسانند. البته ناگفته نماند دلیل این جابجایی هم خود کشورهای غربی مثل آمریکا است. نا امن نمودن کشورهای اسلامی اولین دلیلی است که باعث این مهاجرت ها می شود.

 

این آگاه مسایل سیاسی، اروپا را در هراس ازیاد مسلمانان در اروپا دانست و افزود: ما می بینیم که در آلمان تظاهرات، پیش از جریان شارلی ابدو، تظاهرات ضد اسلامی به راه افتاد که باید به مسلمانها اجازه داده نشود که به اروپا بیایند و آنجا را اشغال کنند. تمام این مسایل بخشی از همین برنامه اسلام هراسی است که اروپا در مجموع آن را روی دست گرفته است. از فرانسه شروع شده و در بلجیم و آلمان هم ادامه دارد.

 

وی با اشاره به تظاهراتی که فرانسه شکل گرفت عنوان کرد: در فرانسه تظاهراتی را که جوانان مسلمان بر علیه شارلی ابدو وبا شعار مرگ بر شارلی ابدو بوده را سرکوب کرده و عده زیادی را کشته و به زندان انداختند. با توجه به شعار آزادی بیانی که در این کشور داده می شود این چه آزادی بیانی است که به یک فرد اجازه می دهد به یک پیامبربزرگ از یک دین بزرگ توهین کند و به مسلمانان اجازه نمی دهد که به این موضوع اعتراض کنند. شعارهای آزادی بیان آنها فقط بر پایه استعمار و قدرت طلبی است و نه آزادی بیان.

 

وحید مژده این جریانات را ساخته و پرداخته غرب دانست و افزود: به نوعی این جریان یک یازده سپتامبر دیگر ایجاد کرد. یازده سپتامبری که به دست خودشان ایجاد شده است و این فرصت را برای آنها فراهم آورده است که بر علیه تروریزیم آزادانه مبارزه کنند. این تروریزم هم به جهانیان، مسلمانان معرفی می شوند. مردم اروپا که بدون مشکل با مسلمانان در همسایگی هم و یا در یک محله زندگی می کردند حالا نسبت به آنها بدبین شده اند.

 

وی در پایان گفت: این موضوع برای خود اروپا هم تاثیر منفی خواهد داشت. نژاد پرستی را دوباره در اروپا ایجاد خواهد کرد. این نوعی فرصت برای نژاد پرست ها به وجود خواهد آورد. مانند تیغ د و لبه است که از یک طرف که آنها فکر می کنند علیه مسلمانان عملی می شود، طرف دوم هم تاثیر گزار هست، که سبب می شود که به بهانه مبارزه علیه تروریزم همین گروه ها گروه های ریسیسم، گروه های نژاد پرست گروه های نیم نازی ها در اروپا قیام کنند و دولتها نتواند چیزی بگوید. این موضوع به نفع اروپا نیست، اروپا را بیش از پیش بی ثبات می سازد. اروپا بزرگترین ضربه را از مسلمان ها ندیده است، بزرگترین ضربه را از داخل خود اروپا در همین گروههای نازی به وجود آورده است، همین نژادپرست ها بودند، جنگ جهانی دوم نتیجه همین ها بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار