- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

آدم عاقل از یک سوراخ صد بار گزیده نمی شود

روز جمعه (شانزدهم عقرب) محترم اشرف غنی احمدزی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با راحیل شریف رییس ستاد ارتش پاکستان در کابل به گفتگو پرداخت و از گشودن پنجره جدید دوستی میان اسلام اباد و کابل سخن به میان آمد.

راحیل شریف در این دیدار صلح در افغانستان را ثبات در منطقه دانست و تاکید کرد: دولت اسلام‎آباد از هیچ گونه تلاشی برای ایجاد صلح در افغانستان دریغ نمی‎کند. دولت کابل نیز باید در راستای تامین امنیت منطقه با پاکستان همراه باشد و در مبارزه تروریسم با اسلام‎آباد همکاری کند!!!

محترم محمد اشرف‎غنی نیز در این دیدار تاکید کرد: کابل آماده همکاری با اسلام‎آباد در راستای محو تروریزم از 2 کشور و منطقه است. کابل و اسلام‎آباد باید در برابر دشمن مشترک که همان تروریزم است به شکل صادقانه همکار بوده و با این دشمن مبارزه کنند.

این سخنان دلنشین دو مقام فوق، در حالی است که درگیری بین نیروهای افغانستان و پاکستان در سرحدات کشور، نشان می دهد که روابط میان دو کشور همواره شکننده می باشد که نمونه بارز آن حملات راکتی به ولایت کنر است.

جناب اشرف غنی باید بدانند که نه تنها افغانستان بلکه سایر همسایگان نباید به رفتار و اخلاق سیاسی اسلام ‌آباد اعتماد کنند. زیرا پاکستان هرگز به امنیت افغانستان و ثبات سیاسی کشور ما علاقه و پا‌یبندی نداشته است. در حقیقت، پاکستان علی رغم انتظاری که دولت جدید کابل دارد، به مخالفان مسلح مخالف دولت افغانستان همیشه پناه داده است و از گروه‌های شورشی حمایت می ‌کند.

بنابراین دولت وحدت ملی چگونه می خواهد به چنین کشوری اعتماد کند؟ پاکستان که خود را قدرت هسته ای منطقه می داند، می خواهد در افغانستان نفوذی فوق العاده ای داشته باشد. از طرف دیگر اسلام آباد برای رسیدن به مقاصد اقتصادی خود و در اختیار گرفتن گذرگاه های تجاری افغانستان و آسیای میانه دست به هر کاری می زند تا منافعش در کشور ما حفظ گردد.

نکته مهم این است که اهداف و منافع پاکستان در تضاد با صلح و ثبات در افغانستان است. پاکستان به دنبال قدرت یافتن یک دولت قوم گرا به همراه تفکر طالبانیسم در کشور ما است و بدون شک رقابتهای منطقه ای و طمع های سیری ناپذیر مقامات اسلام آباد، مانع اصلی صداقت پاکستان در قبال افغانستان است.

از یک طرف پاکستان خواهان روابط تجاری با افغانستان است و از طرف دیگر موارد متعددی در این سال‏ها، هزاران کانتینر حامل اموال تجاری تاجران افغانستانی به دلایل واهی از سوی مقامات پاکستانی در پشت بنادر گمرکی این کشور متوقف شد. از سوی دیگر صحبت از امنیت و آوردن ثبات در افغانستان می زند ولی حملات موشکی به ولایت شرقی کشور ما روز به روز افزایش می یابد. مقامات اسلام می گویند قصد مبارزه با تروریزم را دارند در حالی که همگان می دانند طالبان و القاعده در این کشور رشد و پرورش یافته اند.

از طرف دیگر پاکستان با استفاده از هر فرصتی، تجارت وابسته افغانستان به این کشور را با تهدید و تحریم روبرو ساخته و شرایط وخیم اقتصادی در داخل کشور ما را دامن زده است. پاکستان نشان داده که به هیچ توافق و قراردادی با افغانستان پای بند نمی باشد و با گذشت هر روز، این روابط به هر دلیل مزخرفی، معروض به تحریم و تهدید قرار می‏ گیرد.

حال هرچقدر هم که حکومت جدید کابل بخواهد با عزم و اراده‏ جدی برای مقابله با کارشکنی‏های متعدد و متداوم پاکستان در روابط سیاسی، نظامی و تجاری میان دو کشور تلاش نمایند، قطعا فایده ای نخواهد داشت.

این موضوعی است که جناب اشرف غنی که خود را مغز متفکر دولت جدید می داند، باید به آن توجه لازم و کافی نماید تا مانند کرزی مغلوب سیاستهای دروغین اسلام آباد نشود.