افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 6 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

آثار باستانی هرات توسط کشور ترکیه بازسازی می شود

هرات

برای بازسازی آثار باستانی و ورکشاپ کاشی سازی هرات با اداره محلی ترکیه اعلام همکاری کرد.

علی ارغون، مسئول نهاد فرهنگی تیکا مربوط کشور ترکیه، در سفرش به ولایت هرات گفته است که آرامگاه خواجه عبدالله انصاری و امام فخرالدین رازی و شماری دیگر از آثار باستانی این ولایت را به گونه معیاری بازسازی می‌کند.

این دو آرامگاه‌ از مکان‌های تاریخی هرات شمرده می‌شوند و بسیاری‌ها از جمله گردشگران خارجی، از این مکان‌ها بازدید به عمل می‌آورند اما به نظر می‌رسد که این دو مکان به بازسازی و مرمت جدی نیازمند هستند.

در این میان، وحید قتالی، شاروال هرات از تلاش‌های دولت ترکیه در راستای بازسازی و مرمت آثار باستانی هرات تقدیر کرده است. او گفت: اداره شاروالی از پلان‌ها و تلاش‌های همکاران ترکی برای حفظ آبدات تاریخی استقبال می‌کند و تمام سعی خود را برای اجرای این پلان‌ها به خرچ می‌دهد.

از سوی‌هم فابریکه کاشی‌سازی سنتی هرات که در داخل مسجد جامع این ولایت موقعیت دارد، در وضعیت نامناسب قرار دارد و امیدواری‌ها بر این است که دولت ترکیه برای احیای مجدد این فابریکه کاشی سازی تلاش جدی کند.

در همین حال مسوول نهاد ارغون گفته است که برای بازسازی فابریکه کاشی سازی سنتی هرات، دولت افغانستان را کمک می‌کند.

هرات به دلیل داشتن بیش از ۷۰۰ آبده تاریخی، یکی از ولایت‌های باستانی کشور شمرده می‌شود اما هم اکنون راپور‌های وجود دارد که بسیاری از این آبده‌های تاریخی به مرمت و بازسازی جدی ضرورت دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار