افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 9 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

آب های افغانستان غنیمت جنگی می شود

بحث آب های شیرین و تجارت بر سر منابع طبیعی با سفر دیرهنگام رییس جمهور افغانستان به ایران داغ شد؛ گر چه این چنین مقوله هایی هر از گاهی خوراک خبری مطبوعات و رسانه ها می شد اما این بار در سطح گسترده تر و شاید تاحدودی موشکافانه تر.

 

معادنی که همه روزه به تاراج می روند، ثروت ملی برای بیگانه ها، سنگهای قیمتی پنجشیر در موزه های غرب، سرشار از لیتیوم اما در فلاکت و امثالهم… همه و همه به مسایلی اشاره دارند که پیش از این بارها و مکررا به آن ها پرداخته شده است اما این بار نوبتی هم که باشد نوبت آب های شیرین است.

 

آب های زیرزمینی و شیرینی که بزودی جنگ ها بر سر نفت را به نفع خود خاتمه می دهد نیز از بد یا نیک حادثه در قلب آسیا به وفور یافت می شود؛ دریاچه ها، سفره های آب زیرزمینی، آب های سرشار از املاح معدنی، یخچال های طبیعی و رودخانه های جاری در جای جای افغانستان.

 

پیش از این نیز کشور گرم و خشک ایران، کشور گرم و خشک پاکستان و کشورهای کم آب اطراف افغانستان از رودخانه های سیال و آب های شیرین و شور کشورمان منتفع و متنعم شده بودند اما با گرم شدن تدریجی هوا و خشکسالی های پیاپی، این یک غنیمت جنگی است!

 

به عبارت دیگر اگر پیش از این قدرت های منطقه و سردمداران غربی بر سر منابع طبیعی و معادن ملی و سنگ های قیمتی و سوخت های فسیلی و موقعیت استراتژیک و خاک حاصلخیز و کوکنار و خشخاش افغانستان با یکدیگر به رقابت می پرداختند زین پس آب هم مزید بر علت شد.

 

همچنان که در دیدار اشرف غنی با رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران درخصوص تشکیل کارگروه مشترک دو کشور برای حفاظت از تالاب هامون بعنوان تغذیه کننده اصلی رود هیرمند توافق شد؛ گوش ها برای فرصت طلبی و سوء استفاده از این منبع تمام شدنی تیز شد.

 

در همین راستا، اگر آب های شیرین نیز همچون تمام موارد مذکور مایه ثروت اندوزی برخی خواص قرار نگیرد و یا در قبال برخی امتیازات و تسهیلات شخصی به یغما نرود؛ می تواند اشتغال زا، توسعه بخش، رونق ده و بستر بالندگی و همکاری متوازن همسایگان باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار