افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, حوادث, ویدیو -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

قتل عام 50 هزار بی گناه توسط حکمتیار در کابل +فلم

دانلود ویدیو

با وجود تلاش‌های احمدشاه مسعود برای قانع کردن حکمتیار، سرانجام جنگجویان حزب اسلامی با حمله به شهر کابل و راکت باران ملکیان افغان آغاز جنگ‌های داخلی را رقم زدند که سبب کشته شدن دست‌کم 50 هزار فرد ملکی در شهر کابل شد.
گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در مصاحبه ای در پاسخ به اینکه آیا حاضر است مانند جنرال دوستم از مردم افغانستان عذر بخواهد، گفته است مرتکب اشتباه نشده است و به همین دلیل نیازی به عذرخواهی ندارد.

وی افزود تنها در صورتی از مردم افغانستان عذر می‌خواهد که اشتباه وی را نشان بدهند.

در پی این موضوع بسیاری از کاربران افغان در فضای مجازی فلمی را نشر کردند که در آن احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان از حکمتیار می‌خواهد تا از حمله به کابل خودداری کند.

مسعود در تماس با حکمتیار تاکید می‌کند رهبران جهادی در مکه مکرمه همه قسم یاد کردند پس نباید با حمله به کابل حرمت شکنی کند. حکمتیار خواسته‌های خود را باید با رهبران جهادی در میان بگذارد.

وی از حکمتیار می‌خواهد تا با توافق تشکیل حکومت انتقالی و برگزاری انتخابات در افغانستان مخالفت نکند، زیرا حمله به کابل سبب آغاز درگیری‌های داخلی بین رهبران جهادی خواهد شد.

اما با وجود تلاش‌های احمدشاه مسعود برای قانع کردن حکمتیار، سرانجام جنگجویان حزب اسلامی با حمله به شهر کابل و راکت باران ملکیان افغان آغاز جنگ‌های داخلی را رقم زدند که سبب کشته شدن دست‌کم 50 هزار فرد ملکی در شهر کابل شد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ حکمتیار را مسوول مستقیم کشته و زخمی شدن دستکم 10 هزار فرد ملکی در شهر کابل می‌داند. همچنین بسیاری از نهادهای بین‌المللی رهبر حزب اسلامی را متهم به ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان می‌داند.

وی متهم است که درسال‌ 1992 در جریان حمله به کابل عمدا به کشتار ملکیان پرداخته‌ است و همچنین زندان‌های شخصی در خاک پاکستان داشته و مانع فعالیت نهادهای بین‌المللی خیریه در کمپ‌های مهاجرین شده است.

در ادامه گفت‌وگوی احمدشاه مسعود با رهبر حزب اسلامی و تلاش وی را برای اجتناب از درگیری در افغانستان، مشاهده کنید.

پس از سقوط دولت کمونیستی داکتر نجیب رهبران جهادی افغانستان طبق قرارداد پشاور که برای تقسیم صلح آمیز قدرت، ایجاد حکومت انتقالی و برگزاری انتخابات صورت گرفته بود، در سال 1992 عیسوی به جز حکمتیار این پلان را پذیرفتند.

اگر چه رهبران جهادی افغانستان به حکمتیار پیشنهاد دادند تا من‌حیث نخست وزیر در دولت اسلامی افغانستان که از سوی مجاهدین ایجاد می‌شد ایفای نقش کند اما او درصدد حاکمیت کامل در افغانستان بود که به همین دلیل با حمله کابل جنگ‌های داخلی در کشورمان رقم خورد.

 1. Ahmad Shah :

  لعنت بر این

 2. Qahar Rahmani :

  دادگاهی جهانی گم شده کجاست مچم.

 3. حکیم حسینی :

  راستی دیگه تمام رهبر ها صاف سچه پاک است تمام مردوم تنها حکمتیار کشته عجب

 4. Yousf Khan :

  اول مسعود ودوم حکمتیار خراب کرده

 5. Jalil Dadman :

  برو …این صدای حکمتیار نیست،
  مسعود به قومندنهای خود این صحبت کرده،

 6. Husain Amiri :

  خداوند لعنت کند کسانی را که خون مردم بیگناه مملکت ما را ریختانده است

 7. Baba Brat :

  خدا پرسان کند

 8. Mórtazã Shãdman :

  اوه

 9. Møhàmàđ Žàmàń Źàmàñ :

  آن قتل ها شرکای بزگتر دیگر هم دارد که تانک توپ بم نیپال اورهگان لونا بین چهل بالای مردم استفاده کردن اما امروز با یک نکتایی گک و دریشی گک که پوشیده اند فکر میکنند که جناب کار جنگی نیستند

 10. Shahmahmod ShinwaRi :

  بیاید اگر قضاوت واقعی میکند جاسوس و علام نیستید در جنگ های دهه 70 کسانی که دست دارد عبارت از حزب اسلامی جمیعت اسلامی وحدت جنبش اتحاد همه را محکمه بیطرف خارجی محاکمه نماید هر کس مجرم ثابت شد محکمه گردد تناه حکمتیار چه کرده همه اینها در تباهی مردم دست دارد کسانی که تنها حکمتیار را بدنام میکند اونها افراد وابسته به یهود نصارا اند که آن ها دشمن اسلام اند

 11. Jan Muhammad Nazari :

  مطمئن باشیدهمانکار رادوباره تکرارمیکند

 12. Jawad Bazali :

  لعنت لعنت لعنت لعنت لعنت لعنت

 13. صادق زادران :

  دڔوع است این جنگ مسعود یان وا گلم جن است کی بی گونا مردوما میزنا وا چور وا چپاول میکونا حکمتیار یک رهبری واقعی است در کابل یک نمرا زمین هم ندارا چرا کی چورگر نه بود

 14. محمد شریفی :

  لفنت به این خون خور

 15. Engineerabdullah Andkhoii :

  همانطوریکه همان وقت بخاطر چوکی جنگ میکردند حال هم همان حال است.
  حداقل یک قدم مثبت درراه منافع مردم راگزارش دهند تافکرشان تایید شود.
  ملیونران جهادی کنونی هم اثبات مدعااست.

 16. Noorul Hadi Mohmand :

  ما شاهد حال کابل بودیم. و این را هم میدانیم که کی ها چه کردند. به چرندیات ضرورت نداریم. بالای زخم های هموطنان عزیز نمک پاشی نه نمائید.

 17. Baryali Khan Sayedi :

  کمونیست را تبا کرده

 18. Baryali Khan Sayedi :

  خلقی پرچمی تبا کرده

 19. سمیع همنوا :

  لعنت

 20. حکمت الله المدثر :

  قضاوت ات یکطرفه وپر از تعصب است

 21. Haji M. Naqib Azizi :

  لعنت باد برتووطن فروش

 22. Yousf Khan :

  ماشاهد بودیم همه بد بختی ازدست شورای نصوار شده

 23. ﻣﺤﻤﺪاﻟﻠﻪ تنها :

  زنده باد

 24. لعل محمد تخاری :

  لعنت خدا برسر رت

 25. علی هدایت :

  لعنت خدا بر گلبیدین آدمخوار و پیروان آدمکشش.

 26. Salar Khiyaban :

  قتل عام مردم بخصوص شهريان كايل تو سط سگهاي شورواي نصوار درراس. قهرمان مولي و پروتوكولي صورت گرفته چرا حقيقت را كتمان ميكني اي متعصب

 27. karim :

  دیگاه من این است از قوم پرستی خوداری کنیم و ملت واحد یک پارچه باشیم

 28. Farhad Rahimi :

  ﺩﺭﻛﺎﺑﻞ ﺭﻭﺯ ﻳﻜﺸﻨﺒﻪ اﻳﻨﻔﺠﺎﺭﺭاﻛﻲ ﻛﺪ.
  ﻣﻌﻠﻮﻡ ﺩاﺭاﺳﺖ ﮔﻠﺒﺪﻳﻦ ﺣﻜﻤﺘﻴﺎﺭ ﻛﺪ ﻭﻛﻞ ﻏﻨﻲ ﻫﻤﺮاﻳﺶ

 29. محمد یاسین آرمان :

  خداوند لعنت کنه امی خبیث وطن فروش را

 30. Atequllah Ataiy :

  دقیق است

 31. مژګان نوین :

  این یک فلم است نی حقیقت

 32. ناشناس :

  Hashmat Fouzi
  حکمتیار: یکبار دیگر پرده برداشت از قلب پر از بغض، كينه توزي خود در مقابل مردم افغانستان. مردم سالهای متمادی شاهد توظئه های خصمانه و نوکرانه این سر سپرده پاکستانی بوده اند، اکثریت مردم از اثری راکتها وجنگهای خانمان سوزی این گروه وحشت و دهشت در امان نماند، مردم کابل از کشتار عام توسط حکمتیار و طرفذارن اجیر پاکستانی، هنوز فراموش نکردند. اين سر سپرده و مدافع بيگانگان برای اثبات وفاداري، با باداران اش از هيچگونه وحشت و دهشت در کشتار مردم بیگناه دريغ نمي ورزيدند، اقدامات جنایتکارانه سازمان های تروریستی خارجی، برای هدف شوم شان، برای نابود سازی و تعضیف و بر بادي کشور، از گلبدین و همفکرانش در جلب و جذب در استخبارات شان، به هدف شوم و نحس خود موفقیت رسیدن، و با یک برنامه ریزی احساساتی و دینی به توطئه وسیع در افغانستان دامن زدند، که بدبختانه! دشمنان به هدف شوم شان موفق شد، درنتیجه ثمر حملات جنایتکاران اين گروه وحشت، بجا گذاشت تلفات و و يراني در وطن، که باعث کشته شدن و معلول شدنی ميليونها هموطن مظلوم ما شد۰ آیا شما ديديد و متوجه شديد مصاحبه حكمتيار را كه با بسيار از دیده درایی، بی انصافی و منكر شدن حرفها خودش و تفرقه انداختن گويشوران فارسي، دري، با چی وقاحت بیشرمی و غرور كه لبریز بود از تکبر مثلی شیطان ابا ورزید ، از جنايت خود حتی حاضر نشد كه معذرت بخواهد، از قربانیان، ملت و کسانیکه عزیزانشان را از دست داده در حوادث برنامه ریزي شده خودش. گفتارش و افكارش بوی تعفن “فاشیستی و رسیستی” به مشام میرساند، راجع بزبان فارسي و دري داوری اش، قابلی تحمل ملت فارسی، دری زبان نيست، اين طرز تفكر براي ملت سازي، برادري و یک جامع مردمی سازگر، گوارا و پسندیده نیست، این افکار مکارانه و اغو كننده، باعث تعضیف شدن غنایي تمدن تاريخي، فرهنكي ملت بزرگ فارسی زبانها ميشود، فاشیست ها با نیرنگ حيله گري و شعارهای عاطفی، احساساتی برای مغز شویی و اطلاع رساني مغرضاته غلط خود يك زبان را، به دو زبان جدا سازي ميكند. اما این افراد اینقدر بیسواد هستند که اصلأ راجع به زبان، پيدايش زبان، دستورزبان و ادبيات، یک زبان آگاهي و مطالعه ندارند، هر زبان در جهان براي گويندگان، شنوندگان، نويسندگان و مخاطبان خود يك دستور زبان خاص خود را دارد، تا براي افهام و تهفيم شنوندگان و گویندگان و مخاطبان خود ارتباط را برقرار کنند، . حالا از اين نخبگان، اديبان و عالمان كه ادعا دارند كه اين دو زبان است، خواهش ميشود كه ثابت كند دستور زبان (گرامر) ادبيات جداگانه اين دو زبان را. وگر نه قادر نيستيد براي توضيح و افاده دو گرامر جداگانه، لطفأ دست بداريد از مكاري و تفرقه، افراد توظيف شده از گروه شوونيست ، قبيلگرا موظف به گمراهي و مغشوش كردن اذهان مردم و تفرقه ميان گويندگان فارسي دري زبان بشيوه خصمانه و مغرضانه دامن ميزند. در حقيقت زبان فارسي ،دري، تاجيكي يك زبان است، داراي لهجهُ متفاوت كه در اكثريت زباني برجسته جهان وجود دارد. مثلي زبان انگليسي، گويشوران اين زبان در سراسر جهان، با لهجه هاي متفاوت انگليسي صحبت ميكنند، در امريكا ، استرليا، انگلستان، نيوزرلند‘ هند، پاكستان وغيره کشورها

 33. سیدامیر :

  این‌جنایتکار‌مزدورپاکستانی‌رابایددروسط‌کابل‌‌آتش‌زد‌وجسدکثیفشو‌به‌اربابانش‌داد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار