افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : ویدیو -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 آوریل , 2018 لینک کوتاه خبر :

جنایت گروه تروریستی جیش الاسلام در دومای سوریه + فلم

دانلود ویدیو

گروه تروریستی جیش‌ الاسلام سناریوی حملات کیمیاوی در دوما را اجرا کرد.

در حالی‌که راپور‌های منابع رسمی در سوریه حاکی از شکسته شدن خط مقدم جیش الاسلام در مزارع دوما در غوطه شرقی دمشق است، این گروه تروریستی، بامداد روز یکشنبه، سناریوی حملات کیمیاوی در دوما را اجرا و دولت سوریه را به انجام آن متهم کرد. رسانه‌های غربی نیز با متهم کردن اردوی سوریه به کاربرد تسلیحات کیمیاوی، تصاویری جعلی از این حادثه را نشر کرده‌اند.

آژانس خبررسانی رویترز به نقل از گروه تروریستی جیش الاسلام در آخرین منطقه تحت اشغال شورشیان در غوطه شرقی مدعی شد نیروهای دولتی سوریه دست به انجام حملات کیمیاوی به ملکیان در دوما زده‌اند که در پی آن، 35 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

همزمان جمعی به‌نام جامعه طب سوری ــ امریکایی ــ یک گروه امدادرسانی و طبی که در امریکا مستقر است ــ اعلام کرد حملات کیمیاوی در دوما جان دست‌کم 35 نفر را گرفته است.

رییس این مرکز گفته است، در پی حمله‌ای با گاز کلر به یک شفاخانه در دوما 6 نفر کشته شدند، همزمان، حمله دیگری نیز با استفاده از عامل‌های کیمیاوی مختلف به یک تعمیر دیگر انجام شده است.

شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز نیز به نقل از گروه موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه ــ وابسته به معارضان ــ مدعی شده است که در پی حملات اردوی سوریه با گازهای سمی به دوما، 150 نفر جان خود را از دست داده‌اند و حدود 1000 نفر دیگر دچار حالت خفگی شده‌اند.

گروه موسوم به کلاه سفیدها ــ که از اعضای گروه‌های معارض استند و در مناطق تحت اشغال فعالیت می‌کنند ــ با نشر تصاویری جعلی از اجساد بی‌جان روی زمین، مدعی شده‌اند که اردوی سوریه دست به بمباردمان کیمیاوی در دوما زده است.

این در حالی‌ست که آژانس خبررسانی دولتی سوریه (سانا) تأکید کرده که گروه تروریستی جیش‌ الاسلام ، که کنترول دوما را در دست دارد، اقدام به نشر خبرهای جعلی در مورد حملات کیمیاوی می‌زند تا پیشروی نیروهای دولتی در منطقه را تحت‌الشعاع قرار دهد.

سانا به نقل از یک منبع رسمی راپور داد، حالتی از فروپاشی در صفوف گروه تروریستی جیش الاسلام در شهر دوما در نتیجه پیشروی گسترده و حملات اردوی سوریه حاکم شده است. در این میان، رسانه‌های وابسته به این گروه تروریستی، ادعای جعلی درباره استفاده اردوی سوریه از سلاح کیمیاوی به‌منظور جلوگیری از پیشروی اردوی را نشر می‌کنند.

در این میان، امریکا که خود طراح سناریوی حملات کیمیاوی در سوریه و متهم کردن نظام به این حملات و متعاقب آن حمله به این کشور است، به این راپور‌ها واکنش نشان داده است.

براین‌اساس، وزارت خارجه امریکا هم در اعلامیه ای اعلام کرده که مشغول بررسی راپور‌ها در این رابطه است و همزمان روسیه را که از دولت سوریه پشتیبانی نظامی می‌کند مسوول هرگونه جنایت و حمله کیمیاوی ادعایی دانسته است.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا ادعا شده است: این رژیم (دولت سوریه) سابقه استفاده از سلاح کیمیاوی علیه مردم خودش را دارد و این امر غیرقابل انکار است. در نهایت این روسیه است که باید مسوولیت حملات بی‌رحمانه و بی‌شمار علیه مردم سوریه را به‌عهده بگیرد .

طی هفته‌های گذشته، نیروهای اردوی سوریه بخش اعظمی از مناطق غوطه شرقی را به کنترول خود درآورده‌اند و بر محاصره دوما، آخرین منطقه تحت اشغال در این منطقه نیز افزوده‌اند. توافقاتی با وساطت روسیه، تا روز پنجشنبه گذشته به خروج هزاران مسلح و ملکی منجر شده، اما بروز اختلافات میان عناصر جیش الاسلام ، روند خروج را متوقف کرده است، این در حالی است که بیش از 150 هزار ملکی با کمک دولت سوریه و گذرگاه‌هایی که ایجاد کرده،‌ توانسته‌اند خود را از جهنم تروریست‌ها در دوما خارج کنند و به مناطق امن بروند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار