افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : مطالب خواندنی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

جنایت علیه طفلِ شیرخواره در میانمار

روهنگیایی

تصویری تکان‎دهنده از پیکر بی‎جان یک طفل 16 ماهه روهینگیایی توسط رسانه‏‌های مختلف جهان نشر شد.

طفلی که با صورت بر روی گِل‌‎های ساحل یک رود افتاده است؛ تصویری که از ادامه رفتارهای غیر انسانی در میانمار حکایت دارد.

نشر این تصویر دردناک یادآور ماجرای سال 2015 آیلان کُردی، طفل خردسال و پناه‌جوی سوری است که نشر تصاویری از جسدش در سواحل ترکیه بسیاری از مردم و مقام های سراسر جهان را تکان داد.

بر اساس راپور شبکۀ خبری سی‎ان‌ان، این پناه‎جوی 16 ماهه از مسلمان روهینگیا در ایالت راخین در کشور میانمار بوداست و محمد شوهیت نام دارد.

وی و خانواده‎اش برای فرار از خشونتی که علیه مسلمانان روهینگیایی در میانمار صورت می گرید، از راخین گریخته بودند، اما سرنوشت محمد، برادر و مادرش غرق شدن در رودی پر آب در سرحد بنگلادش بود.

زافور علام، پدر محمد شوهیت 16 ماهه در گفت‎وگو با سی‎ان‎ان گفت: هنگامی‌که این تصویر را دیدم احساس کردم بهتر است بمیرم. دیگر تمایلی به برای زنده گی در این دنیا ندارم.

مسلمانان روهینگیایی در میانمار بیش از هر اقلیت دیگری در دنیا مورد آزار و اذیت قرار می گیرند زیرا دولت میانمار آن‎ها را مهاجران بنگالی می‎داند، درحالی‌که به گفتۀ بسیاری از ناظران بین‎المللی این افراد بومی ایالت راخین به‌حساب می‎آیند.

پدر محمد افزود: در قریه یمان، چرخبالهای ارتش به‌سوی ما فَیْر کردند و عساکر میانماری نیز ما را هدف مرمی قراردادند. ما نمی‎توانستیم در خانۀ خود بمانیم بنابراین فرار کردیم و در جنگل پناه گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد که پدرکلان و مادرکلان من هر دو زنده در آتش سوختند. ارتش تمام قریه ی ما را سوزاند و هیچ‌چیز باقی نماند.

پدر این طفل غرق‌شده با بیان این که آن‎ها برای گریز از خشونت از قریه یی به قریه ی دیگر می‌رفتند، تاکید کرد که من شش روز تمام راه رفتم. چهار روز نتوانستم برنج بخورم. در طی این شش شبانه‎روز نخوابیدم. ارتش در تعقیب مسلمانان روهینگیایی بود و ما مداوم مکان خود را تغییر می‎دادیم.

پدر محمد در این سفر از خانواده‎اش جدا شد و خود را به رودخانه ناف رساند که در سرحد کشورهای بنگلادش و میانمار جاری است. وی به آب زد و درنهایت به کمک یک ماهیگیر بنگلادشی از سرحد میانمار خارج شد. این مرد پس از موفقیت خودش تلاش کرد تا خانواده‎اش را به بنگلادش منتقل کند.

پدر محمد می‌گوید: می‎خواهم تمام جهان بداند که نباید به دولت میانمار زمان بیشتری داد. اگر تعلل کنید، آن‎‏ها همه مسلمانان روهینگیا را خواهند کشت.

از سوی دیگر از چند روز پیش 23 فعال حقوقی برنده جایزه صلح نوبل در نامه ای از سازمان ملل خواسته اند که به بحران انسانی که مسلمانان میانمار از آن رنج می برند، پایان دهد.

آنها در این نامه درباره وقوع فاجعه انسانی و پاکسازی نژادی در میانمار هشدار دادند و آنگ سان سو چی، وزیر امور خارجۀ میانمار و رهبر جنبش دموکراسی را که خود برنده جایزه صلح نوبل است، به علت بی‌توجهی به وضعیت مسلمانان میانمار به باد انتقاد گرفتند.

دولت میانمار بارها اتهامات سازمان‏‌های بین‎المللی در مورد نقض گسترده حقوق‎ مسلمانان روهینگیا را رد کرده و مدعی شده است که ارتش این کشور تنها در حال اجرای یک عملیات پاک‌سازی برای مقابله با مظنونین حمله به سرحدبانان میانماری است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار