افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

هشدار نامزد ریاست جمهوری مصر نسبت به احتمال تقلب در انتخابات

– نامزد جنبش اخوان المسلمین برای انتخابات ریاست جمهوری مصر با هشدار نسبت به احتمال انجام تقلب در انتخابات ، گفت كه اگر معاون سابق ‘حسنی مبارك’ رییس جمهور مخلوع این كشور، با تقلب پیروز شود انقلاب دوم رخ می دهد.

‘خیرت الشاطر’ كه نامزد اول جنبش اخوان المسلمین و شاخه سیاسی آن یعنی حزب آزادی و عدالت در انتخابات ریاست جمهوری مصر است گفت نامزد شدن ‘عمر سلیمان’ معاون حسنی مبارك و رئیس سازمان اطلاعات رژیم سابق برای انتخابات، به منزله توهین به انقلاب و ملت مصر تلقی می شود.

شاطر تاكید كرد عمر سلیمان نمی تواند در انتخابات پیروز شود مگر اینكه تقلبی به نفع وی انجام گیرد و اگر چنین تقلبی روی دهد، شعله انقلاب دوم در مصر روشن می شود.

شاطر افزود: برخی رسانه های مصری از نامزدی سلیمان استقبال كردند ولی نامزدی او و استقبال این رسانه ها توهین به انقلاب و ملت مصر است زیرا سلیمان یكی از سران اصلی نظام حسنی مبارك و فرد امین او بود به گونه ای كه وقتی عرصه بر مبارك تنگ شد و انقلاب در آستانه پیروزی قرار گرفت، سلیمان را به معاونت خود منصوب كرد.

شاطر تاكید كرد هر فرد مصری می تواند در صورت داشتن شرایط لازم نامزد انتخابات شود ولی نمی توان نامزدی سلیمان را پذیرفت و بسیاری از مردم مصر هم موافق این نامزدی نیستند.

در همین حال، محافل انقلابی و حزبی مصر مخالفت قاطع خود با نامزدی سران نظام سابق این كشور در انتخابات ریاست جمهوری را مورد تاكید قرار دادند.

هواداران جناح های اسلامی در مصر هم پس از نامزدی سلیمان برای باقی ماندن در صحنه برای جلوگیری از حضور باقی مانده های نظام سابق در صحنه سیاسی این كشور بسیج شده اند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری مصر روزهای سوم و چهارم خرداد آینده برگزار شود. شورای نظامی حاكم بر مصر قول داده است پس از انتخاب رئیس جمهور حتی اگر كار كمیته تدوین متن قانون اساسی جدید كشور به پایان نرسیده باشد، قدرت را به رئیس جمهور و دولت غیر نظامی تحویل دهد.

روز گذشته در حالی مهلت ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری مصر پایان یافت كه 23 نفر در كمیسیون انتخابات ثبت نام كردند و مدارك خود را تحویل دادند. قرار است كمیسیون انتخابات فهرست اسامی افراد ثبت نام شده را بامداد امروز اعلام كند. از امروز مهلت یك هفته ای برای تقدیم اعتراض ها نسبت به نامزدها آغاز می شود و فهرست نهایی نامزدها روز 26 ماه جاری میلادی اعلام خواهد شد.

با پایان یافتن زمان اعلام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر، بحث و جدلها در باره شمار نامزدهای تایید صلاحیت شده از سوی كمیسیون انتخابات آغاز شده است.

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار