افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

ساركوزی و اولاند در جنگ مناظره یكدیگر را دروغگو خواندند

این مناظره كه چهارشنبه شب برگزار شد، برای ساركوزی رییس جمهوری كنونی از حزب راستگرای حاكم و اولاند از جناح سوسیالیست پر تنش بود.

اشتغال، كمك به بهبود شرایط زندگی، افزایش قدرت خرید، كنترل قیمت ها، مهار افزایش سرسام آور اخذ مالیات از شهروندان، بحران یورو و اقتصاد فرانسه از جمله بحث های دو نامزد در این مناظره تلویزیونی بود كه می تواند نقش تعیین كننده ای در سهم بندی آرای فرانسوی ها در انتخابات یكشنبه آینده داشته باشد.

از نگاه كارشناسان، اولاند كه با 63/28 درصد آرا از مرحله نخست به دور دوم راه یافته است، در ارایه برنامه های خود نسبت به ساركوزی شفاف تر بود و در چندین مورد نیز اشتباهات آماری و ارقامی ارایه شده از سوی رییس جمهوری فعلی این كشور را اصلاح كرد.

نامزد سوسیالیست ها همچنین عملكرد پنج ساله ریاست جمهوری ساركوزی را از بسیاری جهات ضعیف خواند و گفت: هر اتفاقی كه در كشور رخ می دهد، خود را خوشحال نشان داده و با شانه خالی كردن از مسئولیت، مشكلات را به بحران اقتصادی و دیگران ارتباط می دهید.

اولاند با معرفی خود به عنوان نجات دهنده فرانسه و بازسازی صنایع از بین رفته و تضعیف شده این كشور، با انتقاد از برنامه های اشتغالزایی دولت، گفت: طی 10 سال زمامداری و تكیه زدن شما بر سه سمت وزارت كشور، وزارت اقتصاد و بودجه و ریاست جمهوری،نتوانسته اید معضل بیكاری را حل كنید و عملا در 11 ماه گذشته نیز شمار بیكاران به چهارمیلیون نفر افزایش یافته است.

اولاند همچنین وعده های انتخاباتی ساركوزی در زمینه رفع بیكاری ، افزایش قدرت خرید مردم ، بهبود اوضاع آموزشی و تربیتی، ایجاد زیرساخت ها، تسهیلات رفاهی بهداشتی، تامین مسكن مناسب، بهبود وضعیت اقتصادی و صنعتی كشور را اسفبار خواند و وی را عامل افزایش قیمت ها و فشارهای وارده به اقشار ضعیف جامعه دانست.

نامزد سوسیالیست ها با اعلام هدف خود برای تشكیل دولت عدالت محور در صورت پیروزی، گفت: انتصاب نزدیكان، سپردن پست های مهم به افراد منتسب به حزب حاكم، نبود وحدت بین احزاب برای آینده فرانسه، ایجاد تفرقه بین گروه ها،احزاب و اقلیت ها و همچنین ضعف در برقرای امینت،از جمله ضعف های دولت كنونی است،اما تلاش خواهم كرد با هدف ایجاد وحدت، دولتی عدالت محور در تمامی زمینه ها با حضور حداكثری فرانسویان و احزاب تشكیل دهم.

فعالیت های هسته ای، ضرورت جایگزینی انرژی های نوین و خروج تدریجی فرانسه از حوزه انرژی اتمی نیز از موارد اختلاف نظر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مناظره تلویزیونی بود.

ساركوزی با بیان اینكه فرانسه با استفاده از راكتورهای هسته ای بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز خود كه نسبت به كشور همسایه آلمان 35 درصد ارزان تر تمام می شود ، را تامین می كند، گفت: برنامه های شما برای خروج از این انرژی پاك و مطمئن، هزینه های زیادی را به شهروندان تحمیل خواهد كرد.

اولاند پاسخ داد : فقط برای اولین گام، قرار است در طول پنج سال ریاست جمهوری تنها یك واحد نیروگاه اتمی از راكتورهای 40 ساله فسنهایم به دلیل فرسوده بودن، قرار داشتن نزدیك گسل و خطرات احتمالی ناشی از زلزله، تعطیل شود كه برای جایگزینی نیز انرژی های نوین وارد شبكه خواهد شد.

دو نامزد در زمینه برنامه و سیاست های خارجی خود نیز به موضوع حضور نیروهای فرانسوی در افغانستان و همچنین رشد القاعده در كشورهای شمال غرب آفریقا پرداختند.

ساركوزی تاكید كرد: اگر بتوانم كاخ الیزه را حفظ كنم، نیروهای فرانسوی تا اواخر سال 2013 میلادی متناسب با وعده های خود به شركا از جمله آمریكا، خاك افغانستان را ترك خواهند كرد.

وی این حضور نظامی را به فعالیت القاعده و همچنین وجود طالبان درسال 2001 مرتبط كرد و گفت: پاریس در نظر ندارد با نادیده گرفتن وعده های خود، نیروهای فرانسوی را زودتر از زمانبندی درنظر گرفته شده، از افغانستان خارج كند.

اولاند نیز ضمن انتقاد از حضور نیروهای فرانسوی در خاك افغانستان گفت: به نظر من، هم اكنون ماموریت نیروهای فرانسوی پایان یافته و كار مهمی ندارند و باید تا پایان سال 2012 میلادی افغانستان را ترك كنند.

وی گفت: در صورت راهیابی به الیزه، برنامه ای را اجرا خواهم كرد تا نیروهای فرانسوی با تمامی تجهیزات نظامی خود تا پایان سالجاری از افغانستان خارج شوند و ماموریت برقراری و حفظ امنیت را به نیروهای این كشور واگذار كند.

ساركوزی با اشاره به فعالیت القاعده در برخی كشورهای آفریقایی از جمله نیجر، مالی و موریتانی، گفت: با توجه به سابقه استعماری بودن فرانسه در این منطقه، نمی توانیم مستقیما برای حل مشكل موجود وارد عمل شویم و لازم است از طریق برخی كشورهای مهم منطقه از جمله الجزایر به عنوان قدرت منطقه ای، سیاست های خود را برای مقابله با رشد القاعده و تروریسم پیگیری كنیم.

تحلیل كارشناسان درباره این مناظره،نشان می دهد كه اولاند از ساركوزی استوارتر و مسلط تر ظاهر شده و رییس جمهوری فعلی فرانسه بیشتر در حالت انفعالی و دفاعی قرار گرفته بود و در برخی موارد نیز در ارائه برنامه های خود مبهم عمل كرده است.

حدود یك سوم جمعیت ۶۳ میلیون نفری فرانسه این مناظره را تماشا كردند و برخی مطبوعات این كشور نیز

از مناظره دو رقیب انتخاباتی با عناوینی مانند ‘آخرین دوئل’ و ‘رویارویی پایانی’ یاد كردند.

مناظره انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه از سال ۱۹۷۴ تنها یك بار برگزار شده است، البته در سال ۲۰۰۲ ژاك شیراك از مناظره با ژان مری لوپن خودداری كرد.

مناظره تلویزیونی دو نامزد مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه درشرایطی صورت گرفت كه قرار است رای گیری از افراد واجد شرایط در سرزمین های ماورای بحار و متروپلیتن (فرانسه) از شنبه آینده آغاز و روز یكشنبه نیز خاتمه یابد.

حدود 45 میلیون نفر از مردم واجد شرایط رای دادن هستند كه 20 درصد آنان در مرحله اول انتخابات شركت نكردند.

براساس آخرین نظرسنجی ها، اولاند با كسب حدود 5/53 درصد آرا، رقیب خود را از راهیابی مجدد به الیزه محروم خواهد كرد.

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار