افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 27 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

دبیر كل سازمان ملل: آمریكا و روسیه هرچه سریعتر سلاح های شیمیایی خود را منهدم كنند

بان كی مون در این پیام كه در ابتدای مراسم از سوی رییس دوره ای كنفرانس كشورهای عضو سازمان قرائت شد،بر اهمیت و نقش كنوانسیون و سازمان منع سلاحهای شیمیایی به عنوان الگوی موفق در جهت خلع سلاح بین المللی با عضویت 188 كشور جهان تاكید كرد.

به منظور گرامیداشت قربانیان سلاحهای شیمیایی مراسمی در مقر سازمان منع سلاحهای شیمیایی در شهر لاهه با حضور مدیركل سازمان منع سلاحهای شیمیایی،دبیركل وزارت امورخارجه هلند و شهردار لاهه،سفرا و دیپلماتهای هیات های نمایندگی كشورهای خارجی برگزار شد.

‘كاظم غریب آبادی ‘ سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان منع سلاحهای شیمیایی نیز به عنوان نماینده قربانیان سلاحهای شیمیایی كشورمان در این مراسم حضور داشت.

در این مراسم مدیركل سازمان منع سلاحهای شیمیایی، دبیركل وزارت امورخارجه هلند و همچنین شهردار لاهه نیز در پیامهای كوتاه جداگانه با اشاره به دستاوردهای جامعه بین المللی در انهدام سلاحهای شیمیایی ،اظهار امیدواری كردند كه با انهدام كامل سلاحهای شیمیایی ، جامعه بین المللی گامی به آرزوی دیرینه خود یعنی جهان عاری از سلاحهای كشتار جمعی نزدیك تر شود.

همه ساله همزمان با 29 آوریل كه مصادف با تاریخ لازم الاجرا شدن كنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی است ،مراسمی برای گرامیداشت قربانیان سلاحهای شیمیایی در محل سازمان برگزار می شود.

گفتنی است طبق كنوانسیون،كشورهای دارنده سلاحهای شیمیایی یعنی آمریكا ، روسیه و لیبی حداكثر بایستی ظرف 15 سال از زمان لازم الاجرا شدن كنوانسیون كه زمان آن در تاریخ 29 آوریل 2012 به پایان می رسد، تمامی سلاحهای شیمیایی خود را نابود سازند.

در میان این سه كشور ، آمریكا اعلام كرده است كه تا سال 2023 قادر به انهدام سلاحهای خود نخواهد بود. ضمن اینكه روسیه و لیبی نیز به ترتیب تاریخ های 2015 و 2016 را به عنوان زمان انهدام سلاحهای شیمیایی خود اعلام كرده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار