افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

القاعده به موضوع روز آمریكا تبدیل می شود

همزمان با نزدیك شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در نوامبر 2012 و تلاش باراك اوباما برای استفاده بیشتر از عملیات كماندویی قتل اسامه بن لادن رییس این گروه برای جذب آرای بیشتر، خطر القاعده و سرنوشت این گروه در حال تبدیل شدن به موضوع روز در آمریكا است.

به نقل هفته نامه آمریكایی ‘تایم’، برآورد مسوولان اطلاعاتی در خصوص خطر القاعده پس از كشته شدن بن لادن، ایمن الظواهری جانشین وی همچنان در رویای حمله ای جدید در خاك آمریكا است، اما نبود جاذبه فرمانبری از او، چند دستگی در تبیین اهداف در شاخه های این شبكه ایجاد كرده است.

به گفته مسوولان ضد تروریسم آمریكا، هرچند خطر گروه های نورسته وفادار به القاعده به خصوص شاخه آن در یمن جدی است، اما این گروه ها قادر به انجام حمله ای درون خاك آمریكا نیستند، بلكه در نهایت می توانند اهداف غرب را در سراسر جهان هدف قرار دهند، ضمن آنكه این توانایی را دارند كه ارتش ها و مهارت هایی خلق كنند و به عملیات خشونت آمیز دست بزنند.

تایم نوشت: ماهیت القاعده هم اكنون از یك گروه مرگبار به یك تهدید دستخوش هرج و مرج و بی نظمی تبدیل شده است.

این نشریه آمریكایی افزود: تصور در آمریكا بر این است كه عملیات یورش برای كشتن بن لادن و به موازات آن اقدامات واشنگتن، شانس حمله ای ماهرانه به درون خاك آمریكا، نظیر حمله 11 سپتامبر و یا بمب گذاریهای مرگبار سال 2004 مادرید و 2005 لندن را منتفی كرده است.

تایم نوشت: احتمال وقوع حمله ای شیمیایی، میكروبی و یا هسته ای توسط هر یك از گروههای ترور وابسته به القاعده حداقل برای سالهای پیش رو چندان حتمی نیست. وانگهی، ‘ایمن الظواهری’ به دلیل نبود جاذبه رهبری، نتوانسته است گروههای وفادار به القاعده را برای دست زدن به حمله ای واحد و متمركز و فاجعه بار تحت امر خود درآورد.

شاخه های القاعده در یمن، سومالی، عراق و شمال آفریقا، وفاداری به الظواهری را اعلام كرد اند، اما رهبری جدید آن را قبول ندارند. آنها الظواهری را فاقد جاذبه لازم یك رهبر و رهبری كه رنجش و دلزدگی از خود ایجاد می كند، می شناسند.

این نقص، چند صدایی را درون القاعده خلق كرد و سبب شد تا شاخه های القاعده ندانند چه چیزی را و چرا باید هدف قرار دهند.

به اعتقاد مسوولان امنیتی آمریكا، درون سازمانهای تروریستی این بحث مطرح شده است كه آیا جهاد باید جهانی باشد یا به موضوع جهاد باید از منظر منطقه ای و بومی نگریست.

همچنین تحول دیگر آن است كه القاعده نتوانست خیزش های مردمی در كشورهای مصر، تونس و لیبی قبضه كند، اما در عوض در جهد و كوشش برای نفوذ به درون قیام سوریه تاحدودی موفق بوده است.

اگر كشمكش های سیاسی در كشورهای عربی شاهد انقلاب به نتیجه نرسد و ثبات و دولتی پاسخگو و مسوول را برقرار نسازد، این امكان وجود دارد كه القاعده خلاء قدرت را پر كند.

همین اتفاق در یمن رخ داد. شاخه القاعده در ‘شبه جزیره عربی’ وسعت گرفت و كل سرزمین را در قلمرو خود قرار داد، این اتفاق در حالی رخ داد كه نیروهای ضد تروریسم آمریكا و یمن به طور مداوم اهداف القاعده را در این كشور هدف قرار دادند.

شاخه القاعده در پاكستان نیز برای بقای خود در برابر حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا سخت با مرگ دست وپنجه نرم می كند.

این خطرات كه القاعده را در كمین قرار داده است، خطر یك حمله ماهرانه توسط بمب كثیف یا سلاح بیولوژیك را كمرنگ می كند.

بر اساس برآورد مسوولان اطلاعاتی آمریكا، هرچند خطر القاعده تضعیف شده است، اما خطری دیگر رخ نموده و آن نسج گرفتن افراطیون در داخل كشورها است كه یا در قالب افرادی واحد و یا در قالب گروههای كوچك با الهام گرفتن از القاعده و طراحی اقدامات خشونت طلبانه شكل می گیرد.

همچنین خبرگزاری فرانسه گزارش داد: در آستانه سالگرد كشته شدن اسامه بن لادن، مقام های اطلاعاتی آمریكا می گویند كه هسته مركزی شبكه القاعده در پاكستان اساسا از میان رفته است، اما همزمان معتقدند كه وابستگان به این شبكه به فعالیت های خود ادامه می دهند و هنوز یك تهدید محسوب می شوند.

بنا بر این گزارش، یك مقام ضد تروریسم آمریكا در جمع خبرنگاران اعلام كرد كه مرگ بن لادن بیش از پیش این گروه را تضعیف كرد و دیگر محتمل به نظر نمی رسد عملیاتی انجام دهد.

این مقام اطلاعاتی كه خواست نامش فاش نشود، همچنین گفت: به واقع سخت بتوان تصور كرد هسته مركزی القاعده دوباره شكل بگیرد و آن ها بتوانند همه منابع، آموزش ها، استعداد و سرمایه را سر و سامان دهند و بكار گیرند تا حمله ای از نوع 11 سپتامبر را تكرار كند.

او همچنین گفت كه ‘هنوز خیلی زود است اعلام پیروزی كنیم، ولی هستند كسانی كه ادعا می كنند سازمانی كه ما را با 11 سپتامبر مواجه كرد در اساس وجود خارجی ندارد.’

با این همه این مقام اطلاعاتی آمریكایی تهدید القاعده را هنوز پابرجا خواند و گفت: ‘این حركت هنوز ادامه دارد و فلسفه بن لادن هنوز در مكان های مختلف خارج از پاكستان جریان دارد.’

‘لئون پانه تا’ وزیر دفاع آمریكا نیز روز جمعه گفت: معلوم است كه یك راه حل آنی وجود ندارد تا القاعده را یكباره از میان برداشت. ما وقتی می توانیم تهدید این گروه را نسبت به خود و دیگر كشورها كم كنیم كه بتوانیم رهبران عقیدتی القاعده را از بین ببریم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار