افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

ترکیه و حامیانش/میزان تاثیر تحریم های اقتصادی روسیه علیه ترکیه

مقامات ترکیه خیال می کنند اگر جنگی میان آنها و روسیه در بگیرد، ناتو و امریکا پشت آن در می آیند و مقابل روسیه قد علم می کنند.

 

سرنگون کردن جنگنده بمب افکن روسیه از سوی اردوی ترکیه همچنان بازتاب ها و تبعات خود را دارد و روابط روسیه و ترکیه را تیره و تار کرده است.

 

تیرگی روابط دو کشور به همه ابعاد آن کشیده به گونه ای که پالیسی های تنبیهی و تلافی جویانه روسیه ابعاد اقتصادی و سیاسی را در بر گرفته است. تحریم های اقتصادی روسیه علیه ترکیه با دستور پوتین آغاز شده و در میان مدت می تواند تأثیرات سنگینی بر اوضاع اقتصادی این کشور بگذارد و باعث نارضایتی های مردمی هم شود.

 

اما ترکیه چون خود را در پناه ناتو و امریکا می بیند تصور می کند که آنها تا آخر از او حمایت و دفاع خواهند کرد.

 

شاید هم مقامات ترکیه به کمک ۳ ملیارد یورویی اروپا چشم دوخته اند که قرار است برای رسیدگی و کمک به پناهجویان و آوارگان در خاک این کشور به ترکیه پرداخت شود.

 

اقدام اروپا در کمک به ترکیه برای این است که پناهجویان از ترکیه به اروپا سرازیر نشوند و هزینه های حضور پناهجویان بر دوش ترکیه باشد. برخورد دولت ترکیه هم با پناهجویان آنقدر نامناسب است که برخی این اقدام اتحادیه اروپا را سپردن پناهجویان به دست جلاد تشبیه کرده اند.

 

اما آیا ناتو و امریکا در صورت بروز درگیری میان روسیه و ترکیه وارد فاز عملیاتی حمایت از آنکارا می شود؟

 

منطقه غرب آسیا دارای اتفاقات درس آموزی است که می تواند برای بسیاری از حاکمان دیکتاتور و وابسته منطقه، عبرت باشد. در میان کشورهای وابسته به غرب، مصر در زمان حسنی مبارک، عراق در زمان صدام و ایران در زمان شاه نمونه های واضحی برای وابستگی شدید مقامات ترکیه به امریکا است.ترکیه هم اگر پالیسی ها یخود را ادامه دهد، زمانی نه چندان دور دچار درد صدام و مبارک و شاه خواهد شد. حمایت های امریکا و غرب مطلق و ابدی نیست.

 

اروپا و امریکا هیچگاه خود را برای ترکیه قربانی جنگ میان مسکو و آنکارا نخواهند کرد هر چند ترکیه در پیمان نظامی ناتو عضویت دارد اما آن بخش پیمان ناتو که می گوید در صورت حمله به یک کشور عضو از سوی کشور ثالث اعضای ناتو موظف به حمایت نظامی از کشور عضو هستند، درباره ترکیه صدق نمی کند.

 

اروپا و امریکا، ترکیه را برای اهداف خود می خواهند و تا زمانی که حاکمان این کشور در همین زمینه پیش بروند و جاده صاف کن اتحادیه اروپا و امریکا در منطقه باشند، حمایت های آنها هم تا اندازه ای ادامه خواهد داشت.

 

اروپا حتی پس از سال ها درخواست و تلاش دولتمردان ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپایی که به گمان ترکیه امتیاز ویژه ای برای او محسوب می شود، همچنان با این درخواست مخالفت می کند و ترکیه را به حیث عضوی از خود نمی داند. همین بی اعتمادی اروپا به ترکیه ثابت می کند که آنها در زمان نیاز پشت ترکیه در نخواهند آمد.

 

دعوت به آرامش و خشویتنداری ناتو و اتحادیه اروپا از ترکیه در ماجرای سرنگونی هواپیمای جنگنده روسیه این پیام را با خود دارد که آقای اردوغان مراقب باش اگر در مقابل روسیه دست از پا خطا کنی ما به حیث اعضای اتحادیه اروپایی و پیمان ناتو وارد فاز عملیاتی نخواهیم شد.

 

برای اروپا و امریکا، ترکیه آنقدر ارزش ندارد که بخواهد خود را وارد جنگ با روسیه کند. پشت گرمی ترکیه به غرب بیهوده است اگر مقامات این کشور خود را هر چه بیشتر به شرق نردیکتر می کردند، وضعیت ترکیه بسیار بهتر از وضعیت کنونی بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار