افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

وقتی رژیم صهیونیستی تحریم می شود!

رژیم صهیونیستی طی چند روز گذشته از سوی سه کشور در سه حوزه مختلف تحریم شده‌ است؛ موضوعی که قطعا به مذاق صهیونیست‌ها خوش نیست.

 

به نوشته روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، یک انجمن علمی آمریکایی با نام «انجمن انسان‌شناسی آمریکا» در نشست سالانه این گروه در کلورادو، قطعنامه‌ای برای تحریم نهادهای آکادمیک رژیم صهیونیستی تصویب کرد.

 

بر اساس این گزارش، این حرکت که به منظور حمایت از جنبش «تحریم، عدم‌سرمایه‌گذاری و انزوا اسرائیل» انجام شد، با 1040 رای موافق و 136 رای مخالف به تصویب رسید و قرار است رای‌گیری نهایی در این باره طی ماه‌های آینده انجام شود.

 

در این قطعنامه، انجمن انسان‌شناسی آمریکایی موظف شده وارد همکاری رسمی با نهادهای آکادمیک اسرائیل نشود. هر چند اساتید اسرائیلی می‌توانند در کنفرانس‌های این انجمن حضور یابند.

 

یک روز بعد از تصویب این قطعنامه، یعنی روز شنبه، گروه «دفاع از یهودیان جهان» این تصمیم انجمن انسان‌شناسی آمریکا را محکوم و اعلام کرد: «وظیفه این انجمن ارتقاء دانش و حل مشکلات بشری است اما این انجمن فکر می‌کند با تحریم دانشگاه‌ها و دانشکده‌های اسرائیل می‌تواند مناقشه اسرائیل – فلسطینی‌ها را حل کند».

 

البته تحریم رژیم صهیونیستی صرفا محدود به این انجمن آکادمیک آمریکایی نبود و حزب کارگر انگلیس نیز ارتباط خود با یک شرکت امنیتی معروف را به خاطر داشتن روابط تجاری با اسرائیل قطع کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری «عاروتص شوع»، کمیته اجرایی حزب کارگر با تصویب قطعنامه، شرکت امنیتی G4S را تحریم کرد. این شرکت در سال‌های اخیر خدمات امنیتی برای مراسم‌های حزب کارگر ارائه کرده است. اما این شرکت اخیرا به خاطر انجام فعالیت‌هایی که فعالان حامی فلسطین می‌گویند، کنترل اسرائیل بر اراضی فلسطینی را تسهیل می‌کند، مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

 

فعالان حامی فلسطین این شرکت را متهم کرده‌اند که سیستم‌های امنیتی برای زندان‌های اسرائیل در اراضی اشغالی و همین طور کرانه باختری تهیه کرده‌ است؛ زندان‌هایی که کودکان بدون محاکمه در آنها نگهداری می‌شوند. همچنین گفته شده، شرکت G4S تجهیزات در اختیار ایست‌بازرسی‌های اسرائیل در کرانه باختری قرار داده‌ است؛ اقدامی که باعث محدود شدن آزادی رفت‌وآمد فلسطینی‌ها شده. همین موضوع فعالان حقوق بشری را بر آن داشت که دست به اعتراض بزنند.

 

اکنون این شرکت انگلیسی قصد دارد به روابط تجاری خود با رژیم صهیونیستی تا پایان سال 2015، خاتمه دهد.

 

در آلمان نیز به دنبال تصمیم اتحادیه اروپا برای برچسب‌زدن به کالاهای اسرائیلی تولیدشده در شهرک‌های صهیونیست‌نشین کرانه باختری، یک فروشگاه در برلین، کالاهای اسرائیلی را از قفسه‌های خود خارج کرد.

 

سخنگوی این فروشگاه بزرگ آلمانی به نشریه «اشپیگل» گفت، این فروشگاه بعد از برچسب‌دار کردن کالاهای اسرائیلی‌، آنها را به قفسه‌ها باز می‌گرداند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار