افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

‌٢٠٠٠ زنداني سياسي آزاد مي‌شوند

منابع اتحاديه عرب اعلام كردند كه پس از صدور عفو عمومي از سوي رئيس جمهوري سوريه، دولت اين كشور اقدام به آزادي بازداشت‌شدگان حوادث اخير كرده كه پيش‌بيني مي‌شود تعداد آنها به 2000 تن برسد.

يكي از ناظران اتحاديه عرب در گفت‌وگو با خبرگزاري يونايتدپرس، اعلام كرد كه دولت سوريه پس از صدور عفو عمومي از سوي بشار اسد، رئيس جمهوري اين كشور اقدام به آزادي بازداشت‌شدگان حوادث اخير در اين كشور كرده است و اين مساله در چارچوب توافق‌نامه اتحاديه عرب با اين كشور صورت گرفته است.

اين ناظر اتحاديه عرب كه خواست نامش فاش نشود، همچنين اعلام كرد كه دولت سوريه امروز (دوشنبه) تعدادي از بازداشت‌شدگان حوادث اخير در كشور را آزاد كرده و فردا نيز بخش ديگري از آنها را آزاد خواهد كرد كه در مجموع تعداد آنها به نزديك 2000 تن خواهد رسيد.

دولت سوريه تاكنون بيش از 3500 تن را كه پس از حوادث اين كشور بازداشت شده بودند، از زندان آزاد كرده است.

وزير دادگستري سوريه نيز در اين خصوص گفت: عفو عمومي صادر شده از سوي بشار اسد به منظور اعطاي فرصت به كساني است كه جرايمي از قبيل تلاش براي تضعيف دولت، ايجاد درگيري‌هاي قومي و مذهبي و نيز تلاش براي تغيير دولت را مرتكب شده‌اند.

از سوي ديگر، جعفر كبيده، رئيس يكي از گروه‌هاي ناظران اتحاديه عرب در سوريه اعلام كرد كه در چند روز آينده ناظران اتحاديه عرب در سوريه نشستي را با محمود مصطفي دابي، رئيس هيات ناظران اتحاديه عرب برگزار مي‌كنند تا هماهنگي‌هاي لازم در اين خصوص انجام شود.

وي همچنين عنوان داشت، اين نشست قبل از نشست اتحاديه عرب كه در سطح وزيران اين اتحاديه است، برگزار مي‌شود و ما به همه مخالفان و موافقان نظام سوريه اين اطمينان را مي‌دهيم، گزارشي كه به اتحاديه عرب داده مي‌شود كاملا صادقانه و حقيقي است.

از سوي ديگر، دبيركل اتحاديه عرب، در كنفرانسي خبري در منامه پايتخت بحرين اعلام كرد كه مساله فرستادن نيروي نظامي از سوي كشورهاي عضو اتحاديه عرب به سوريه در نشست وزارتي اين اتحاديه كه بيست و يكم ژانويه برگزار مي‌شود مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.

وي در پاسخ به سوالي در اين خصوص گفت: تمامي گزينه‌ها در نشست اتحاديه عرب قابل بررسي است.

عمرو موسي، دبيركل سابق اتحاديه عرب نيز در گفت‌وگو با روزنامه ديلي استار لبنان اعلام كرد كه اتحاديه عرب به زودي زود نشستي را براي بررسي مساله فرستادن نيروهاي نظامي به جاي ناظران اتحاديه عرب برگزار خواهد كرد.

وي در ادامه گفت: هيچ گزينه‌اي در اين خصوص بعيد نيست چرا كه ادامه وضعيت كنوني در سوريه و كندي در اين مساله ديگر به صلاح نيست.

امير قطر نيز پيش‌تر از احتمال دخالت نظامي اتحاديه عرب در سوريه سخن گفته بود.

در همين حال، هيات ناظران اتحاديه عرب در شهر حمص سوريه در بيانيه‌اي اخبار منتشر شده مبني بر حمله مسلحانه به اين هيات را تكذيب و اعلام كرد، اين خبر دروغ است و ناظران اتحاديه عرب در اين شهر به ماموريت خود ادامه مي‌دهند اما نتوانستند به دليل ازدحام جمعيت از منطقه‌اي كه در بازار آن انفجاري رخ داده بود، ديدن كنند.

اين در حالي است كه يكي از اعضاي اتحاديه عرب كه نماينده يكي از كشورهاي عضو در اين اتحاديه است اعلام كرد، هيچ پيشنهادي در خصوص اعزام نيروهاي نظامي اتحاديه عرب به سوريه مطرح نيست و هيچ توافقي ميان كشورهاي عضو در خصوص دخالت نظامي در شرايط كنوني وجود ندارد.

در همين حال، يكي از مسئولان اتحاديه عرب اعلام كرد كه در حال حاضر مساله فرستادن ناظران بيشتر از سوي اتحاديه عرب به سوريه منتفي شده است.

وي در سخناني عنوان داشت: اتحاديه عرب تصميم گرفته است كه ناظران جديدي به سوريه اعزام نكند و اين مساله تا بعد از نشست اتحاديه عرب در سطح وزيران امور خارجه كه 22 ژانويه برگزار مي‌شود، به حالت تعليق درخواهد آمد. در اين نشست تازه‌ترين اوضاع سوريه و گزارش ناظران اتحاديه عرب در سوريه مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.

اين مسئول اتحاديه عرب در پاسخ به سوالي در خصوص زمان پايان ماموريت ناظران اتحاديه عرب و تمديد اين مدت نيز گفت: اين مساله بايد در اتحاديه عرب و در سطح وزيران امور خارجه مطرح شود و تصميم‌گيري در اين باره به آن زمان موكول مي‌شود.

آلن ژوپه، وزير امور خارجه فرانسه نيز در اظهاراتي مداخله‌جويانه آنچه را كه “سكوت شوراي امنيت در خصوص مسائل سوريه” ناميد، محكوم و اعلام كرد: اوضاع در سوريه همچنان همانند قبل است و سكوت شوراي امنيت در اين خصوص قابل تحمل نيست.

ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس نيز با اعلام اينكه كشورهاي غربي قصد ندارند در سوريه دخالت نظامي كنند، گفت: مساله دخالت نظامي در سوريه در دستور كار كشورهاي غربي نيست و ايجاد منطقه پرواز ممنوع در اين كشور نيز از سوي كشورهاي غربي مورد بحث و بررسي قرار نگرفته چرا كه نيروي هوايي سوريه در تحولات اخير اين كشور نقشي نداشته است.

كميته پيگيري قانون احزاب سوريه نيز اعلام كرد كه مجوز فعاليت حزب دموكرات سوريه صادر شده است تا دومين حزبي باشد كه پس از اصلاحات قانون احزاب در اين كشور مجوز فعاليت مي‌گيرد.

بنا به گفته محمد الشعار،‌ وزير كشور سوريه و رئيس كميته مذكور، چهار حزب ديگر نيز درخواست خود را براي تشكيل و فعاليت در سوريه تقديم اين كميته كردند و مدارك آنها هم‌اكنون در حال بررسي است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار