افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

یك زندانی مسلمان در انگلیس مقامات این كشور را به همدستی با آمریكا متهم كرد

 

‘بابر احمد’ 37 ساله در مصاحبه ای با ‘بی بی سی’ كه در محل زندان فوق امنیتی ‘لانگ لارتین’ انجام شده است، همچنین مقامات پلیس و دادستانی انگلیس را به خراب كردن و به بیراهه كشاندن پرونده خود متهم كرد.

وی گفت: من هم اكنون نزدیك به هشت سال است كه بدون هرگونه محاكمه ای در زندان به سر می برم در حالی كه اگر مقامات پلیس و دادستانی در همان سال 2003 رسما علیه من پرونده ای تشكیل می دادند، تاكنون تكلیف من روشن شده بود.

وی كه مهندس رایانه می باشد از سوی دولت آمریكا به تروریسم و افراط گرایی متهم شده است. آمریكا از دولت انگلیس خواسته است كه بابر احمد را برای محاكمه به آن كشور مسترد كند.

آقای احمد گفت: اگر دولت انگلیس مرا به آمریكا تحویل دهد من باید بقیه عمرم را در زندان سپری كنم در حالی كه هیچ گونه اتهامی در انگلیس علیه من مطرح نشده است.

وی افزود: پلیس انگلیس به دلیل ناتوانی در تشكیل پرونده قضایی علیه من، شواهد و مدارك ادعایی را به آمریكایی ها تحویل داده و حتی از آنها خواسته است كه موضوع استرداد مرا پیگیری كنند.

وی در این مصاحبه هرگونه دخالت در اقدامات تروریستی را بشدت رد كرد و گفت: من ادعاهای مطرح شده مبنی بر حمایت از تروریسم را رد می كنم. من به هیچ عنوان و در هیچ جا از تروریسم حمایت نكرده ام و معتقدم كه كشتن انسان های بی گناه در هر كجا كه باشد، غلط است.

پرونده بابر احمد از جمله پرونده های جنجالی در انگلیس است كه با انتقادات گسترده ای نیز مواجه شده است. از جمله اینكه سال گذشته 140 هزار نفر یك تومار الكترونیكی را در مخالفت با استرداد وی به آمریكا امضاء كردند و از پارلمان انگلیس خواستند این موضوع را بررسی كند.

دادگاه های انگلیس استرداد آقای احمد را به آمریكا تایید كرده اند ولی وكلای وی این حكم را در دادگاه اروپایی حقوق بشر به چالش كشیده اند. این دادگاه اروپایی قرار است هفته آینده نظر نهایی خود را در این باره اعلام كند.

آقای احمد تاكید دارد كه اگر اتهامی متوجه وی است باید در دادگاه های انگلیس مورد رسیدگی قرار گیرد نه در آمریكا.

وی سال گذشته طی شكایتی به دادگاه ‘ساوت وارك’ لندن ماموران پلیس را به بدرفتاری و ضرب و شتم خود در هنگام دستگیری متهم كرده بود كه پس از تشكیل پرونده علیه چهار مامور پلیس، در نهایت دادگاه حكم به تبرئه آنان داد.

وكلای احمد می گویند: ماموران پلیس در سال 2004 و هنگام دستگیری موكل شان، وی را هدف انواع توهین و بدرفتاری قرار داده بودند.

بر اساس محتویات پرونده، بابر احمد شهروند مسلمان انگلیسی در سال 2003 میلادی به ظن دست داشتن در فعالیت های تروریستی بازداشت شد ولی به دلیل اینكه هیچ سند و مدركی علیه وی وجود نداشت پس از مدت كوتاهی آزاد شد.

وی در سال 2004 و به درخواست دولت آمریكا مجددا دستگیر شد كه همچنان در بازداشت به سر می برد و علیه استرداد احتمالی خود به آمریكا مبارزه می كند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار