افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

گونتر گراس، رژیم صهیونیستی را به حكومت های دیكتاتوری تشبیه كرد

تارنمای ‘بی بی سی’ امروز پنجشنبه نوشت: ‘گونتر گراس’ شاعر و نویسنده آلمانی اقدام اسرائیل در ممنوعیت ورود او به این كشور را با حكومتهای دیكتاتوری آلمان شرقی و برمه مقایسه كرد.

این منبع خبری غربی افزود: گراس از برندگان جایزه نوبل در ادبیات، پس از سرودن شعری كه از اسرائیل به عنوان بزرگترین تهدید برای امنیت خاورمیانه نام برد، از ورود به این كشور منع شد.

به نوشته گونتر گراس كه 84 سال سن دارد، وی پیشتر از ورود به آلمان شرقی و برمه نیز منع شده بود، وی این كار را روش معمول دیكتاتوریها می داند.

برنده جایزه نوبل در مقاله خود نوشت : وزیركشور اسرائیل كه یك دموكرات است، او را همانند رئیس پلیس مخفی آلمان شرقی بر مبنای سروده هایش ممنوع الورود كرده است.

وی افزود: آلمان شرقی دیگر وجود ندارد و اسرائیل هم به عنوان یك قدرت اتمی كه تحت هیچ نظارتی نیست، خودش را بالاتر از دیگران می بیند و تاكنون به نصیحتها بی توجه بوده است، از میان آلمان، برمه و اسرائیل، تنها می توان به برمه اندكی امیدوار بود.

گونتر گراس در سروده اخیرش كه ‘چه باید گفت’ نام دارد، از حمله احتمالی اسرائیل به ایران و راه اندازی جنگی جدید در جهان ابراز نگرانی كرده است.

بنا بر این گزارش، اخیرا وزیر كشور رژیم صهیونیستی ، بدلیل چاپ شعری از گراس كه در آن از سیاستهای این رژیم انتقاد كرده و این كشور را عامل اصلی بی ثباتی در منطقه خاورمیانه دانسته بود، ورود او را به این كشور ممنوع كرده است.

 

 

بر اساس یك نظر سنجی؛

بیشتر آلمانی ها از مواضع ضد اسرائیلی گونتر گراس حمایت می كنند…

به گزارش خبرنگار ایرنا از برلین، یافته های این نظرسنجی كه توسط نسخه آلمانی زبان روزنامه ‘فایننشال تایمز’ انجام شده، نشان می دهد 57 درصد از پاسخ دهندگان به سوالات معتقدند انتقادات شدید گراس از اسرائیل قابل توجیه است.

در همین حال، 27 درصد از مصاجبه شوندگان دیدگاه گراس در مورد رژیم صهیونیستی را قابل بحث دانسته، چهار درصد آن را ضدیهودی قلمداد كرده و 12 درصد آن را خطرناك و احمقانه خوانده اند.

گونتر گراس شاعر هشتاد و چهار ساله آلمانی، با سرودن شعری اخیرا اسرائیل و برنامه هسته ای اش را بزرگترین خطر برای صلح بین المللی توصیف كرد.

یافته های این نظرسنجی تنها چند روز بعد از آن منتشر می شود كه هزاران نفر در 80 شهر آلمان برای حمایت از مواضع گراس در تعطیلات عید پاك تظاهرات كردند.

گراس شاعر برجسته و نویسنده آلمانی همچنین برنده جایزه نوبل 1999، به عنوان اسطوره ادبی زنده الگویی برای ارزش های اخلاقی نیز تلقی می شود.

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار