افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

گسترش مناسبات تاجیكستان و افغانستان مورد تاكید قرار گرفت.

به نقل از خبرگزاری ‘تاج نیوز’، ‘همراه خان ظریفی’ وزیر خارجه تاجیكستان در گفت وگو با ‘زلمی رسول’ همتای افغان خود، آخرین وضعیت آماده سازی مقدمات برگزاری پنجمین كنفرانس بین المللی بررسی وضعیت اقتصادی افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو در فروردین ماه را بررسی كرد.

وی با بیان آنكه تاكنون چهار كنفرانس در این زمینه در شهرهای استانبول، كابل، اسلام‏ آباد و بن برگزار شده است، افزود: وزیران خارجه‏ 40 كشور‏ و نمایندگان 34 سازمان و نهاد بین‏المللی با حضور در این نشست برای هرچه سریع‏تر سامان‏دهی كردن شرایط نامطلوب افغانستان تصمیم‏گیری خواهند كرد.

ظریفی اضافه كرد: تاجیكستان از هر تلاش و حركتی كه زمینه برقراری سریعتر صلح و ثبات را در افغانستان فراهم كند، حمایت خواهد كرد.

موضوعات منطقه ای از جمله ایجاد زیرساخت ها در بخش حمل و نقل با همكاری تاجیكستان، افغانستان و دیگر كشورها و سازمان های بین المللی از دیگر محورهای مورد بررسی بود.

در این گفت وگو همچنین آماده سازی مقدمات جشن بین المللی نوروز كه قرار است امسال در تاجیكستان با حضور تعدادی از سران دولت های مختلف در شهر دوشنبه برگزار شود، مورد بررسی قرار گرفت.

ظریفی همچنین از مساعدت مقامات كابل برای آزادی ‘یعقوب سای’شهروند تاجیك از زندان پل چرخی این كشور قدردانی كرد.

سه شهروند تاجیك به اسامی ‘شیرین بیك اسكندراف’ ، ‘حسن بیك آترایف’ و ‘یعقوب سای’در سال 2008 میلادی به اتهام قاچاق 3 كیلوگرم جیوه سرخ، توسط نیروهای امنیتی افغانستان در كابل بازداشت و راهی زندان شدند.

اسكندراف سال گذشته از زندان آزاد شد ، اما آترایف در زندان جان سپرد.

وزارت خارجه تاجیكستان با تائید آزادی این زندانی اعلام كرد كه یعقوب فعلا در سفارت تاجیكستان در كابل است و با اولین پرواز به دوشنبه منتقل خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار