افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 4 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

گسترش مریضی وبا در یمن/ حفظ الصحه جهانی هشدار داد

وبا

سازمان حفظ الصحه جهانی نسبت به خطر شیوع موج جدیدی از مریضی وبا هشدار داده است.

به نقل از رویترز، در حالی که حملات ایتلاف به‌رهبری عربستان سعودی موجب محاصره یمن شده و بسیاری از شفاخانه‌ها دسترسی کافی به برق و سوخت مورد نیاز خود را ندارند و امکان ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه برای ملکیان به‌خصوص اطفالی که از گرسنگی رنج می‌برند، وجود ندارد، سازمان حفظ الصحه جهانی نسبت به خطر شیوع موج جدیدی از مریضی وبا هشدار داده است.

داکتر نویو زاگاریا نماینده سازمان حفظ الصحه جهانی در یمن در سخنانی تأکید کرد: بیش از 16 فیصد اطفال یمنی زیر 5 سال از سوء تغذیه رنج می‌برند. 5.2 فیصد اطفال یمنی با شرایط بسیار خطرناکی روبه‌رو هستند و زنده گی آنها به خطر افتاده و این مشکل روز به روز بیشتر می‌شود.

حدود 960 هزار یمنی مظنون به ابتلا به مریضی وبا هستند و تاکنون 2219 نفر بر اثر ابتلا به این مریضی جان باخته‌اند. این مریضی از آوریل امسال همه‌گیر شده است. اطفال حدود یک‌سوم مبتلایان به این مریضی را تشکیل می‌دهند.

زاگاریا تصریح کرد: گرچه تعداد موارد جدید ابتلا به مریضی وبا طی هفته‌های اخیر با کاهش روبه‌رو شده است ولی 35 منطقه در یمن همچنان در معرض این مریضی قرار دارند.

بدتر شدن اوضاع اقتصادی و عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم موجب تشدید بحران انسانی در یمن شده است.

وی افزود: سازمان حفظ الصحه جهانی در حال همکاری با مقام‌های محلی در یمن است تا مناطق پرخطر ناشی از همه‌گیرشدن مریضی وبا را شناسایی کند. یک کشتی حامل 35 تن تجهیزات طب و دوایی که هفته‌ها در بندر حدیده منتظر تخلیه محموله بود، به‌سوی عدن تغییر مسیر داده است.

این مقام ارشد سازمان حفظ الصحه جهانی گفت: ما منتظریم و امیدواریم که شرایط محاصره هرچه زودتر حل‌وفصل شود.

سازمان ملل روز جمعه از ایتلاف سعودی خواست تا محاصره یمن را به‌طور کامل پایان دهد. آنتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد از همه طرف‌ها در یمن خواست که حملات هوایی و زمینی در این کشور را متوقف کنند.

استفان دوجاریک، سخنگوی گوترش گفت: سرمنشی سازمان ملل از تشدید درگیری‌ها و حملات هوایی در صنعا و مناطق دیگر یمن طی روزهای گذشته که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها ملکی شده، نگران است.

زاگاریا نیز افزود: سازمان حفظ الصحه جهانی از 130 شفاخانه در سراسر یمن پشتیبانی می‌کند و سوخت، آب، اکسیجن، دوا و تجهیزات طبی مورد نیاز آنها را تأمین می‌کند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار