افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

گزارش چین از نقض حقوق بشر در امریكا

به گزارش خبرگزاری شینهووا، چین روز جمعه با انتشار گزارشی درباره مسائل مربوط به حقوق بشر در آمریكا ، به گزارش جدید واشنگتن درمورد پیشینه حقوق بشر در چین واكنش نشان داد .

در زیر به برخی حقایق و آمارها درمورد مسئله حقوق بشر در آمریكا اشاره شده است :

در سال 2010 ، سه میلیون و هشتصد هزار نفر از شهروندان آمریكایی دوازده ساله و بالاتر قربانی خشونت شده اند ، یك میلیون و چهارصد هزار نفر قربانی خشونت های شدید بوده اند ، چهارده میلیون و هشتصد هزار نفر قربانی سرقت اموال و دارایی هایشان شده و 138 هزار نفر نیز قربانی دزدی های فردی بوده اند .

در حقیقت از هر هزار نفر شهروند آمریكایی 15 نفر قربانی اقدامات خشونت آمیز در این كشور بوده اند . میزان جرم و جنایت در بسیاری از شهرها و مناطق آمریكا بسیار بالا گزارش شده است.

مردم آمریكا بین 35 تا 50 درصد تفنگ های شخصی را در جهان در اختیار دارند بطوریكه هر صد نفر در آمریكا ، نود قبضه تفنگ در اختیار دارند.

بیش از 30 هزار آمریكایی هر سال از خشونت های ناشی از به كار گیری تفنگ می میرند و 200 هزار نفر دیگر نیز هر ساله براثر همین خشونت ها زخمی می شوند.

در دو هفته نخست جنبش تسخیر وال استریت تقریبا هزار نفر بازداشت شده اند .

حدود دو سوم از كمك هایی كه رئیس كمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریكا در چرخه انتخابات سال 2010 دریافت كرده بود مربوط به صنایع تحت كنترل وی بوده است .

بر اساس این گزارش، حدود 8 نفر از هر 10 آمریكایی از عملكرد نظام سیاسی كشور ناراضی هستند و 45 درصد از آمریكایی ها نیز درمورد عملكرد نظام سیاسی كشور به شدت ابراز نارضایتی كرده اند .

در این گزارش آمده است، تعداد واقعی تخلفاتی كه از سال 2001 تا سال 2008 در آمریكا صورت گرفته است به چهل هزار تخلف حقوقی ، اجرایی و دیگر تخلفات در بخش تحقیقات اطلاعاتی می رسد.

از سوی دیگر، تعداد زندانیان در آمریكا در سال 2009 ، به بیش از دو میلیون و سیصد هزار نفر رسیده است و در حقیقت از هر 132 آمریكایی ، یك نفر پشت میله های زندان به سر می برد. درهمین حال بیش از 140 هزار نفر در آمریكا به حبس ابد محكوم شده اند .

بر اساس این گزارش، شمار بیكاران در آمریكا سیزده میلیون و سیصد هزار نفر بوده و میزان بیكاری در این كشور در سال 2011 ، به هشت و نه دهم درصد رسیده است .

درآمد نود درصد از آمریكایی ها طی 20 سال گذشته هیچ تغییری نداشته ، در حالیكه درآمد ثروتمندترین شهروندان آمریكا كه یك درصد جامعه را تشكیل می دهند 33 درصد افزایش داشته است.

از سوی دیگر، دارایی چهار آمریكایی كه ثروتمندترین شهروندان این كشور را تشكیل می دهند به یك تریلیون و پانصد میلیارد دلار می رسد .

براساس آمارهای رسمی ، در سال 2010 در آمریكا چهل و شش میلیون و دویست هزار نفر زیر خط فقر زندگی بوده اند كه این میزان در مقایسه با سال 2009 ، دو میلیون و ششصد نفر افزایش داشته است.

گفتنی است از سال 1959 تاكنون این بالاترین میزان افرادی است كه در آمریكا زیر خطر فقر زندگی می كنند.

از سوی دیگر، تعداد آمریكایی هایی كه پول كافی برای تهیه مواد غذایی ندارند از 9 درصد در سال 2008 به 19 درصد در سال 2009 افزایش یافته است .

بر اساس این گزارش، حدود دو میلیون و سیصد هزار تا سه میلیون و پانصد هزار آمریكایی جایی برای خوابیدن در شب ندارند.

بین سال 2007 تا 2010 تعداد افراد بی خانمان در آمریكا، 20 درصد افزایش داشته است .

همچنین تعداد شهروندان آمریكایی در سال 2010 كه از بیمه خدمات درمانی برخوردار نبوده اند به چهل و نه میلیون و نهصد هزار نفر می رسد .

طی ده سال گذشته ، مرگ و میر ناشی از داروهای تجویز شده در آمریكا به دو برابر افزایش یافته و در حقیقت هر 14 دقیقه یك نفر براثر داروی تجویز شده می میرد . تجویز بیش از حد دارو باعث مرگ سی و هفت هزار و چهارصد و هشتاد و پنج نفر در سال 2009 شده است .

متوسط شهریه دانشگاه های دولتی در آمریكا در سال تحصیلی 2011 و 2012 ، هشت هزار و دویست و چهل و چهار دلار بوده كه در مقایسه با سال تحصیلی پیش از آن ششصد و سی و یك دلار افزایش داشته است .

میزان بیكاری در میان سیاه پوستان در آمریكا 21 درصد است و در شهرهای بزرگ مانند دیترویت این میزان به 40 درصد می رسد .

از هر هفت شغل پر درآمد در آمریكا ، شش شغل متعلق به سفید پوستان است .

در سال 2010 ، فقر در میان سیاه پوستان در آمریكا بیست و هفت و چهار دهم درصد افزایش داشته است .

بر اساس این گزارش، 52 درصد از مسلمانان در آمریكا می گویند تحت نظارت شدید دولت هستند و این درحالی است كه 28 درصد نیز می گویند با آنها مانند یك مظنون رفتار می شود .

از سوی دیگر، 7 موسسه خیریه آمریكایی طی یك دهه گذشته چهل و دو میلیون و ششصد هزار دلار را صرف ایجاد دشمنی و نفرت علیه جوامع اسلامی كرده اند.

زنانی كه كاری شبیه مردان را در آمریكا انجام می دهند اغلب حقوق كمتری دریافت می كنند .

همچنین بیش از 17 میلیون زن آمریكایی در سال 2010 ، در فقر زندگی كرده اند .

هر سال بیش از 2 میلیون زن آمریكایی قربانی خشونت های داخلی هستند و یك پنجم زنان آمریكایی در طول زندگی خودشان مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند . یك چهارم از زنان آمریكایی نیز در طول زندگی خود مورد خشونت جسمی همسرانشان قرار می گیرند .

بین سالهای 2009 تا 2010 در آمریكا ، بیش از یك میلیون نفر به كودكانی كه در فقر زندگی می كنند اضافه شده است . به این ترتیب تعداد كودكانی كه در زیر خطر فقر در آمریكا زندگی می كنند به بیش از 15 میلیون نفر می رسد .

در سال 2011 در آمریكا ، یك میلیون و ششصد هزار كودك در خیابان ها زندگی كرده اند .

در این گزارش خاطرنشان شده است كه طی ده سال گذشته در آمریكا ، بیش از 20 هزار كودك آمریكایی توسط اعضای خانواده خودشان كشته شده اند.

وزارت امور خارجه آمریكا اخیرا با انتشار گزارشی از وضعیت حقوق بشر در چین به شدت انتقاد كرده است.

آمریكا در این گزارش اعلام كرده است كه در چین ، حقوق بشر به ویژه در خصوص آنچه به آزادی بیان ، اجتماعات و انجمن ها مربوط می شود ، بدتر می شود.

وزارت امور خارجه آمریكا در گزارش خود در این خصوص می افزاید: دولت چین تلاش های خود را برای به سكوت كشاندن فعالان سیاسی افزایش داده و به روندهای خارج از روال قضایی روی آورده است.

واشنگتن همچنین اعلام می كند براساس اطلاعاتی كه آمریكا در اختیار دارد ، نیروهای چینی به اعدام های خارج از روال قضایی و غیر قانونی متوسل می شوند.

آمریكا گزارش خود را كمتر از یك هفته پس از ورود چن گوانگ چنگ مخالف نابینای چینی به خاك این كشور منتشر می كند.

موضوع چن گوانگ چنگ موجب تنش های شدیدی بین پكن و واشنگتن شده است.

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار