افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 8 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

کلنتن: القاعده هنوز هم در حال گسترش است

هیلاری کلنتن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا گفت، القاعده یک تهدید حتمی است و هنوز هم در حال گسترش می باشد.

خانم کلنتن به روز پنجشنبه در گرد همآیی نمایندگان کشورهای قدرت مند جهان که به منظور جلوگیری از تروریزم در شهر استانبول ترکیه دایر گردیده بود، گفت: هسته القاعده که حمله یازدهم سپتامبر را راه اندازی کرده بود در حال شکست قرار دارد، اما تهدید القاعده گسترش یافته و از لحاظ جغرافیایی بیشتر متغیر و گوناگون است.

وزیرخارجه امریکا افزود:
« جامعه بین المللی در سال های اخیر گام های بلندی در جهت مبارزه علیه اشکال بنیادگرایی برداشته اند. ما مشترکاً با هم کار کرده ایم تا منابع مالی آنها را با وضع قوانین موثر ضد تروریزم مختل بسازیم  و همچنان از طریق محکم کردن سرحدات زمینی، هوایی و بحری و بهبود بخشیدن همکاری بین المللی فعالیت های آنها را محدود بگردانیم.»

خانم کلنتن گفت:
« ما این حق را برای خود محفوظ می داریم تا از قوه علیه آن گروپ هایی مانند القاعده که ما را مورد حمله قرار می دهند و هنوز هم ما را تهدید می نماید، استفاده نمایم.»

وزیر خارجه امریکا در اشاره به کشته شدن ابو یحیی ال لیبی در پاکستان گفت، هر چند بعد از بین رفتن هسته رهبری، این گروپ زیان جانی فراوان را متحمل شدند، اما خطر تروریزم هنوز هم مبرم و غیر قابل انکار باقی است.

وزیر خارجه امریکا افزود:
« از آنجایکه ما در همه سرحدات و در ابحار به خطر تروریزم مواجه هستیم، ما باید به این خطرات جواب بدهیم. بناءً ما به یک برخورد ستراتیژیک و همه جانبه ضد تروریزم ضرورت داریم. ما باید تمام قوت های نظامی و ملکی بشمول معلومات استخباراتی، اجراات از طریق، دیپلوماسی، انکشاف، کمک های بشری و سایر امکانات خود را یکی بسازیم.»

خانم کلنتن از همه اشتراک کنندگان گرد همآیی خواست، تلاش های شان را در سر تاسر جهان در مبارزه علیه تروریزم همآهنگ بسازند.

احمد دادود اوغلو وزیر خارجه ترکیه که ریاست گردهمآیی استانبول را بعهده داشت به تایید از سخنان وزیر خارجه امریکا گفت:
« تروریزم یک مانع عمده به امنیت جهانی، ثبات و رفاه بوده و بدون تشخیص این یک تهدید برای همه ما می باشد. این همچنان یک عامل بالقوه برای ضعیف ساختن فضایی است که برای انکشاف اقتصادی ضرورت می باشد.»

وزیر خارجه ترکیه گفت، من به این باورم که یک چیز به همه ما روشن و واضح است، و آن اینکه هیچ کشوری از این تهدید در امان نخواهد بود جز اینکه ما همه تلاش ها را در مبارزه علیه تروریزم یکی کنیم.

رادیو آزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار