افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 26 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کاهش یک تریلیون دلاری بودجه نظامی آمریکا

چین و روسیه بودجه های دفاعی خود را در سالهای اخیر دو برابر کردند و این در حالی است که آمریکا بودجه نظامی را طی یک دهه به یک تریلیون دلار کاهش می دهد.

 

موسسه آمریکن اینترپرایز و موسسه سیاست خارجی امریکا در گزارشی 36 صفحه ای درباره کاهش قابلیت های ارتش آمریکا در مقابل روسیه، چین و ایران هشدار دادند.

 

براساس گزارش موسسه آمریکن اینترپرایز و موسسه سیاست خارجی، دشمنان آمریکا شامل چین، روسیه و ایران در حال افزایش قابلیت های نظامی هستند که به آنها اجازه خواهد داد با نیروهای آمریکایی درحال افول و در حال فرسودگی در سالهای پیش رو رقابت کنند.

 

این گزارش می افزاید قابلیت های ارتش آمریکا پس از جنگ عراق و افغانستان رو به افول نهاده است.

 

در بخشی از این گزارش آمده است: جنرال مارک ولش رییس نیروی هوایی آمریکا در ماه مه به فاکس نیوز گفت که فاصله قابلیت های نظامی آمریکا و دشمنان آن به اتمام رسیده است.

 

خلاصه ای از گزارش این دو موسسه چنین است:

دشمنان آمریکا در حال تقویت ارتش و خرید سامانه های تسلیحاتی ارزان تر هستند و این در حالی است که آمریکا بودجه دفاعی خود را کاهش می دهد و دستیابی به تجهیزات جدید را به تاخیر می اندازد. چین و روسیه بودجه های دفاعی خود را در سالهای اخیر دو برابر کردند و این در حالی است که آمریکا بودجه نظامی را طی یک دهه به یک تریلیون دلار کاهش می دهد.

 

قابلیت های ارتش آمریکا پس از وقفه در تامین در دهه نود و جنگ های عراق و افغانستان به نسبت دشمنانی نظیر چین، روسیه و ایران کاهش یافت. این دشمنان در حال کاهش فاصله در زمینه فناوری با آمریکا هستند. میزان ناوگان دریایی آمریکا و مجموع اسکادران نیروی هوایی از پس از پایان جنگ سرد به نصف کاهش یافت. از مجموع 54 اسکادران کمتر از نیمی از آن آماده جنگ هستند. علاوه براین، چندین هواپیمای نیروی هوایی بیش از دو دهه استفاده شده اند که شامل بمب افکن بی 52 و ای ده وارتوگ و جنگنده اف پانزده است.

 

این هواپیماهای قدیمی هم اکنون در مقابل هواپیماهای پیشرفته دشمن و سامانه های دفاع هوایی مانند G-20 چین و اس-300 آسیب پذیر است. روسیه قصد دارد سامانه ضد هوایی اس-300 را تا سال آینده به ایران تحویل دهد که به خاطر راه گریزی که ایران درتوافق اخیر هسته ای پیدا کرده است موجب تحریم های اضافی بر تهران نخواهد شد. نیروهای روسی همچنین در حال اتحاد با ایران برای کمک به بشار اسد رئیس جمهور سوریه و هدف قرار دادن شورشیان در این کشور از جمله شورشیان مورد حمایت آمریکا هستند.

 

جنرال مارک ولش رئیس نیروی هوایی آمریکا در ماه مه به فاکس نیوز گفت که فاصله قابلیت های نظامی آمریکا و دشمنان آن به اتمام رسیده است.

 

والش گفت: «چین و روسیه دو نمونه خوب از کشورهایی هستند که در سه تا پنج سال آینده قابلیت های خود را تقویت خواهند کرد و بهتر از جایی که ما در حال حاضر در بسیاری از حوزه ها هستیم، خواهند شد. جنگنده های آنها در سه تا پنج سال آینده قابلیت بیشتر از آنچه که ما اکنون داریم، ‌خواهند داشت. همه جنگنده هایی که ما داریم جلوتر از آنها نیست. فاصله به پایان رسیده است».

 

نیروهای زمینی آمریکا نیز حضور خود را در سراسر جهان باتوجه به کاهش بودجه کاهش داده است. ارتش آمریکا نیروهای خود در اروپا را از سال 2012 سی و پنج درصد کاهش داده است و برای رزمایش ها متوسل به بالگرد های انگلیسی شده است. این کاهش در حالی صورت گرفته است که روسیه به حمایت از جدایی طلبان در مناقشه در شرق اوکراین ادامه می دهد که تاکنون موجب کشته شدن 8 هزار نفر شده است.

 

جنرال بن هاگز فرمانده ارتش آمریکا در اروپا به نیویورک تایمز با اشاره به کاهش حضور آمریکا در اروپا از جنگ سرد تاکنون گفت که چگونه سی هزار نیروی می توانند احساس کنند که سیصد هزار نیرو هستند.

 

تعداد نیروی نظامی آمریکا مستقر در خارج از کشور پس از پایان جنگ سرد حدود دویست هزار نیرو کاهش داشته است و وزارت دفاع آمریکا هزینه کمتری را در زمینه فعالیت رزمی کرده است.

 

ارتش کوچک تر و با آمادگی کمتر آمریکا در جلوگیری از مهاجمان در خارج از کشور ناموفق بوده است که نمونه آن دخالت های اخیر روسیه و اقدام چین در نظامی کردن دریای جنوبی چین است.

 

اگر رهبری سیاسی آمریکا به کمبود بودجه و استفاده بیش از حد از ارتش ادامه دهد منجر به سیاست خارجی دارای جاه طلبی کمتر نخواهد شد بلکه فقط منجر به خطر بیشتر برای منافع ملی آمریکا خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار