افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 13 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

چند خبر كوتاه از كشمكش های انتخاباتی فرانسه

 

به نوشته نشریه اقتصادی ‘لز اكو’ (Les Echos) اولاند و اطرافیانش در برابر مسئله نامزدی ساركوزی ابراز بی تفاوتی و اعلام كرده اند كه این مسئله كه نامزدی وی كه تاكنون صورت نگرفته است تغییری در برنامه آنان ایجاد نخواهد كرد و این حزب به تلاش انتخاباتی خود برای اتحاد در مخالفت با ساركوزی ادامه می دهد.

یك سخنگو از سوی حزب سوسیالیست فرانسه گفته است: ساركوزی مخاصمه با سوسیالیست ها را بعنوان بهترین راه انحراف اذهان از عملكرد پنج ساله خود افزایش داده است و این شیوه برای رییس جمهوری شكست خورده مفید نیست .

وی افزود: نقش رییس جمهوری متحد كردن كشور و اجتناب از تحقیر و انگ زدن است و نه بازیچه قرار دادن نگرانی مردم.

*** امید به حل مسئله بیكاری مهمترین انگیزه فرانسویان برای حضور در انتخابات است – مبارزه با بیكاری مهمترین انگیزه 50 درصد فرانسویان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری این كشور است. روزنامه ‘لو فیگارو’ نوشت: بر پایه نتایج نظرسنجی موسسه ‘ت ان اس سوفر’ (TNS Sofres) امید به بهبود قدرت خرید، وضع آموزش و مدارس دیگر انگیزه های مهم 34 درصد از مردم فرانسه را برای شركت در این انتخابات تشكیل می دهند.

بر پایه این نظرسنجی در دوره پنج ساله ریاست جمهوری ‘نیكلا ساركوزی’ بیكاری به دغدغه اصلی مردم این كشور تبدیل شده است.

مسائلی چون ‘سرمایه گذاری برای تامین اجتماعی’ ، ‘مبارزه با فقر’ و ‘سیاست مالی، مالیات و هزینه ها’ انگیزه های دیگر فرانسویان عنوان شده است.

*** مردم استراسبورگ به سفر رییس حزب جبهه ملی فرانسه اعتراض كردند – نزدیك به 500 نفر در اعتراض به سفر ‘مارین لوپن’ رییس حزب جبهه ملی فرانسه به استراسبورگ دست به تظاهرات زدند.

رادیو ‘اروپ1’ خبر داد كه این معترضان عصر یكشنبه علیه این حزب و اقدامات راستگرایانه افراطی آن دست به تظاهرات زدند.

این اعتراض به دعوت جامعه ‘عدالت و آزادی’ و در سرمای شدید شهر استراسبورگ صورت گرفت و معترضان به آرامی به سالن محل برگزاری نشست انتخاباتی مارین لوپن نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری كه با حضور 2 هزار هواخواه برگزار می شد، نزدیك شدند.

*** صبر فرانسویان برای اعلام نامزدی ساركوزی رو به پایان است – نتایج نظرسنجی موسسه ‘اوپینیون وی’

(OpinionWay-Fiducial) حاكی است كه 61 درصد از فرانسویان در عین حال كه رویكردهای انتخاباتی نیكلا ساركوزی مورد توجه انان نیست خواستار تعیین تكلیف نامزد شدن یا نشدن او برای انتخابات آتی هستند.

رادیو ‘اروپ1’ اعلام كرد در همین حالی 36 درصد مردم نیز خواهان آن هستند كه اعلام این خبر هرچه دیرتر صورت گیرد.

بر پایه این نظرسنجی كه به سفارش روزنامه ‘لا كروآ’ (La Croix ) صورت گرفته است 61 درصد از مردم فرانسه اعلام كرده اند كه رویكرد انتخاباتی ساركوزی پاسخگوی دلمشغولی آنان نخواهد بود.

همچنین در این نظرسنجی اعلام شد كه 24 درصد مردم فرانسه، ‘فرانسوآ اولاند’ نامزد حزب سوسیالیست را ‘ارایه كننده بهترین راه حل’ برای مسائل كشورشان می دانند كه این آمار در مورد ساركوزی 23 درصد اعلام می شود.

*** نامزد ‘حزب چپ’، ساركوزی را راستگرای افراطی خواند – ‘ژان لوك ملانشون’

(Jean-Luc Mélenchon) نامزد حزب موسم به ‘حزب چپ’ فرانسه، ‘ نیكلا ساركوزی’ رییس جمهوری را به راستگرایی افراطی متهم كرد.

ملانشون گفت: مسلم است كه رییس جمهوری از ماه ها پیش نامزد انتخابات ریاست جمهوری محسوب می شود و گرایش راست گرایی افراطی را برای فعالیت انتخاب كرده است.

این در حالی است كه ‘ فرانسوا بایرو’ (François Bayrou ) از حزب ‘مودم’ ، نیكلا ساركوزی را به فاصله گرفتن و انحراف از گرایشهای راستگرایانه متهم كرده و مبارزه خود با ساركوزی را مبارزه ‘ارزش علیه ارزش’ خوانده است.

*** حزب سوسیالیست استفاده ابزاری ساركوزی از روابط فرانسه و آلمان را محكوم كرد – به گزارش روزنامه لو فیگارو ‘ژان مارك آیرو’ (Jean-Marc Ayrault) مشاور ویژه فعالیت انتخاباتی ‘فرانسوآ اولاند’ نامزد حزب سوسیالیست فرانسه با اشاره به حمایت ‘آنگلا مركل’ صدر اعظم آلمان از ساركوزی گفت: رهبران فرانسه و آلمان از یك خانواده سیاسی هستند و حق دارند از یكدیگر حمایت كنند. اما استفاده ابزاری از روابط دو كشور توسط ساركوزی مایه تعجب و تضعیف ملت فرانسه است.

وی افزود: اولاند ضمن اینكه به روشنی اعلام می كند كه در پی كسب حمایت فرانسویان است خواستار دیدار با مركل نیز هست. این درخواست اعلام شده و صدر اعظم آلمان باید در مورد آن تصمیم گیری كند. اما فكر می كنم كه اگر این دیدار قبل از انتخابات ریاست جمهوری صورت گیرد ‘مفید’ واقع شود.

*** گمانه ایفوپ: بخت نامزدها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه – موسسه ‘ایفوپ’ (Ifop ) اعلام كرد كه یك نظر سنجی این موسسه نشان می دهد در صورتی كه ‘مارین لوپن’ نامزد حزب جبهه ملی فرانسه موفق نشود 500 امضای لازم را برای معتبر كردن نامزدی اش در انتخابات به دست آورد، بخت پیروزی ‘فرانسوآ اولاند’ نامزد سوسیالیست و ‘نیكلا ساركوزی’ برابر و 33 درصد خواهد بود.

بر پایه این نظرسنجی، بخت پیروزی ‘فرانسوا بایرو’ از حزب ‘مودم’ ، ‘ژان لوك ملانشون’ از ‘حزب چپ’ ، ‘اوا ژولی’ از حزب ‘اروپ اكولوژی – سبزها’ و ‘نیكلا دوپونت انیان’ از حزب آغاز جمهوری به ترتیب 17، 9 ، 3 و 3 درصد و بخت پیروزی ‘ناتالی ارتو’ از ‘حزب مبارزات كارگری’ و ‘فیلیپ پوتو’ از ‘حزب جدید ضد سرمایه داری’ نیز 1 درصد است.

*** نامزد حزب سوسیالیست فرانسه انحلال دادگاه قضایی جمهوری را وعده داد – ‘فرانسوا اولاند’ نامزد حزب سوسیالیست فرانسه وعده داد در صورت پیروزی، دادگاه قضایی جمهوری را كه وظیفه آن قضاوت در مورد وزیرانی است كه هنگام داشتن مسئولیت مرتكب جرم می شوند منحل كند. به نوشته ‘لوفیگارو’ اولاند گفت: وزیران افرادی همانند سایر شهروندان هستند و نیازی به دستگاه قضائی ویژه نیست.

بر پایه این گزارش، نامزد حزب سوسیالیست از هفته ها پیش اظهاراتی را در مورد اصلاح نظام قضایی فرانسه و نیز انتقاداتی را نسبت به مصونیت قضایی رییس جمهوری مطرح كرده است.

 

 

 

 

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار