افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

چند خبر كوتاه از تاجیكستان

 

بررسی اعزام نیروی كار تاجیك به كره جنوبی و قبول پناهندگی بیش از 100 تاجیك در افغانستان از جمله اخبار كوتاه تاجیكستان در روز جمعه است.

 

خبرگزاری اوستا نوشت: ‘جان یونگ’ سفیر كره جنوبی در شهر دوشنبه روز جمعه در دیدار با رییس اداره خدمات مهاجرت تاجیكستان درباره چگونگی اعزام نیرو به این كشور گفت و گو كرد.

این منبع افزود: ‘صفی الله دیوانه اف’ در این دیدار گزارشی از روند فعالیت خدمات مهاجرت، مشكلات عمده و چشم انداز آینده این اداره به طرف كره ای ارایه شد.

رییس خدمات مهاجرت تاجیكستان ادامه داد: بتازگی نیز این اداره یك توافقنامه با دولت روسیه سفید برای اعزام نیروی كار منعقد كرده است.

دیوانه اف ابراز امیدواری كرد كه اسناد دولتی تاجیكستان و كره جنوبی نیز در زمینه اعزام نیروی كار و حمایت مهاجران كاری زودتر به امضا برسد.

خبرگزاری دولتی ‘خاور’ اعلام كرد:تاجیكستان سال گذشته سه هزار تن عسل تولید كرد كه این امر ایجاد بستر مناسب برای صدور آن را ضروری می سازد.

خاور ادامه داد: هم اكنون عمده عسل تولیدی تاجیكستان كه دارای كیفیت مناسبی است، به جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، افغانستان و قزاقستان صادر می شود.

قیمت هر كیلوگرم عسل بصورت عمده فروشی معادل چهار دلار است.

در بازار شهر دوشنبه و دیگر مناطق تاجیكستان نیز هر كیلوگرم عسل بصورت خرده فروشی حدود 6 دلار به فروش می رود.

هم اكنون تاجیكستان 183 هزار كلنی زنبور عسل دارد.

خبرگزاری ‘قیرتاگ’ نوشت: مقامات مهاجرت سازمان ملل اعلام كردند: بتازگی بیش از 100 نفر از پناهندگان سیاسی جمهوری های آسیای میانه كه بخش عمده آنها تاجیك هستند، از افغانستان دریافت پناهندگی كرده اند.

این منبع افزود: افغان ها پارسال حدود 300 مورد از چنین درخواست هایی را از سراسر دنیا دریافت كرده اند اما بیشتر آنها به دلایل مختلف پذیرفته نشده اند.

این مقامات افزودند: در دوره مورد بررسی بیش از 30 هزار افغان نیز از كشورهای غربی تقاضای پناهندگی سیاسی داده اند.

قیرتاگ گزارش داد: وزارت كشور افغانستان نگران است افرادی كه به این كشور سفر می كنند، عموما اعضای سازمان های تروریستی افراطی مانند جنبش اسلامی ازبكستان، لشكر اسلام (كه هر دو از قرقیزستان و قزاقستان هستند) و گروه های دیگر افراطی باشند.

خبرگزاری’آسیاپلوس’ نوشت: معاون دادستان استان سغد تاجیكستان گفت: این اداره درباره اتهامات فساد كاركنان شهرداری و دولت محلی كه سال گذشته مسئول حج استان بوده اند، تحقیق می كند.

به گزارش این خبرگزاری، ‘دونوخان جورایوا’افزود: تحقیقات از دوشنبه گذشته و پس از انتشار شكایت وكیل یكی از متقاضیان حج آغاز شده است.

این متقاضی كه در سال 2011 به حج رفته، گفت: در ماه های مرداد و شهریور گذشته، كاركنان دولتی استان سغد حجاج را فریب داده و برای خدمات مختلف پول بیشتری از آنها گرفته اند.

وی گفت كه تمام مسوولان فاسدی این اداره را شناسایی كرده است.

رادیوی خبری ‘امروز’ از افزایش تعداد اعضای حزب حاكم خلقی ـ دمكراتی كه ‘امامعلی رحمان’ رییس جمهوری تاجیكستان رییس آن است، خبر داد و گفت: شمار اعضای این حزب در یك سال اخیر با 25 هزار نفر افزایش به 160 هزار نفر رسیده است.

اعضای این حزب علاوه بر اكثریت كرسی های پارلمان، بیشترین پست های دولت تاجیكستان را نیز در اختیار دارند.

 

 

منبع:http://www.irna.ir/

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار