افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

چند خبر از كشمكش های انتخاباتی فرانسه

فرانسویان، سخنرانی تبلیغاتی نامزدهای انتخابات را جالب نمی دانند – برپایه نتایج نظر سنجی موسسه ‘ ایپسوس لوژیكا ‘ (Ipsos-Logica ) به نظر بیش از نیمی از فرانسویان سخنرانی تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ‘جالب ‘نبوده است.

73 درصد از مردم فرانسه معتقدند كه نامزدها به میزان كافی از مسائل اصلی چون ‘مسكن’ سخن نگفته اند و بیش از حد در سخنان خود به مسئله بحران اقتصادی و مسائل مالی پرداخته اند.

*** نامزد مخالف ساركوزی: فرانسه باید از مسیر هسته ای خارج شود – ‘اوا ژولی’ نامزد حزب ‘اروپ اكولوژی – سبزها’ ی فرانسه بار دیگر بر لزوم خروج كشورش از مسیر هسته ای تاكید كرد و پرسید: آیا باید فاجعه ای چون ‘فوكوشیما’ رخ دهد تا ما از مسیر هسته ای خارج شویم؟

وی كه بنا بر نظر سنجی ها بختی برای پیروزی ندارد گفت: حذف برنامه هسته ای راهبرد صنعتی ساختن و توسعه گسترده انرژی های تجدید پذیر را به همراه خواهد داشت. خروج از مسیر هسته ای دمكراسی را احیا خواهد كرد . جامعه هسته ای، جامعه ای متمركز، مخفی و فریبكار است كه همه صفات را جز صفت ‘ دمكراتیك’ دارا است.

ژولی همچنین در اظهاراتی خطاب به ‘فرانسوا اولاند’ نامزد حزب سوسیالیست گفت: زمانی می رسد كه با یكدیگر دیدار و همكاری كنیم.

*** تازه ترین امتیاز نامزدها – آخرین نظرسنجی ها از كاهش دو درصدی میزان آرای نامزدهای حزب حاكم و سوسیالیست خبر داده است. در عین حال كه فرانسوا اولاند نامزد سوسیالیستها همچنان جلوتر از سایر رقبا است و پیش بینی می شود در دور دوم با 58 درصد در برابر 42 درصد آرا بر ساركوزی غلبه كند.

آخرین رقمها نشان می دهد میزان آرای فرانسوا اولاند(حزب سوسیالیست)، نیكلا ساركوزی(حزب حاكم او.ام.پ.) ، مارین لوپن (حزب جبهه ملی)، فرانسوا بایرو (حزب جنبش دمكراتیك – مودم ) و ژان لوك ملانشون(حزب چپ) به ترتیب 29.5 ، 25 ، 17.5 ، 12.5 و 9.5 درصد است.

این نظرسنجی بخت ‘اوا ژولی’ (حزب اروپ اكولوژی – سبزها) و ‘دومینیك دو ویلپن’ (حزب جمهوری همبسته) را به ترتیب 2 ، 1.5 درصد و ‘نیكلا دوپون انیان’ (حزب ایستادگی جمهوری)، ‘ناتالی ارتو’ (حزب مبارزات كارگری)، ‘فیلیپ پوتو’ (حزب جدید ضدسرمایه داری) را نیز هر كدام یك درصد از كل آرا برشمرده است.

نكته جالب این است كه نیمی از هواداران بایرو، 87 درصد از طرفدران ملانشون و 23 درصد از هواداران جبهه ملی اعلام كرده اند كه در دور دوم انتخابات در صورتیكه نامزد حزب خودشان در رقابت بالانیاید به فرانسوا اولاند نامزد حزب سوسیالیست رای خواهند داد.

*** حزب جبهه ملی فرانسه: احزاب چپ و راست 40 سال است كه فریب می دهند – ‘لوئی آلیو’

(Louis Aliot) فرد شماره 2 حزب راستگرای جبهه ملی اظهارات رییس جمهوری فرانسه در مورد حاركی ها را تكرار دروغ ها و وعده ها دانست و گفت: حاركی ها و مهاجران الجزایری هیچ انتظاری از این دولت های دروغگو ندارند. احزاب راست و چپ 40 سال است كه آنها را فریب می دهند.

به گزارش رادیو ‘اروپ 1’ پس از اظهارات ساركوزی كه دولت های پیشین این كشور را برای ‘بی عدالتی’ در مورد حاركی ها و ‘رها كردن’ آنان مقصر دانست، آلیو اظهارات ساركوزی را ‘ننگ آور’ خواند و گفت: ساركوزی در صحبت های خود به كشتار حاركی ها و ناپدید شدن الجزایر های فرانسوی پس از استقلال این كشور آفریقائی هیچ اشاره ای نكرد .

وی افزود : ساركوزی ، حاركی ها و مهاجران الجزایری را قربانی پایان استعمار زدایی دانسته و در عین حال اعلام می كند كه فرانسه نمی تواند به دلیل براه انداختن این جنگ ابراز ندامت كند و این در حالی است كه ساركوزی از سال 2007 میلادی تاكنون به وعده خود برای مسئول دانستن فرانسه در مورد ظلم صورت گرفته در مورد حاركی ها عمل نكرده است.

*** فرانسویان در زمینه سیاست های فرهنگی با نامزد سوسیالیست موافق ترند – 40 درصد از مردم فرانسه، ‘فرانسوآ اولاند’ نامزد حزب سوسیالیست را در مورد سیاست های فرهنگی به نیكلا ساركوزی ترجیح می دهند.

نظرسنجی موسسه ‘ب.و.آ.’ همچنین حاكی است كه سهم نیكلا ساركوزی و فرانسوآ بایرو از این آرا به ترتیب 18 و 14 درصد و سهم ژان لوك ملانشون، دومینیك دو ویلپن و مارین لوپن هر یك شش درصد است.

بر پایه این گزارش ، برای 70 درصد از مردم فرانسه ، ‘حفظ میراث فرهنگی’ این كشور اولویت نخست سیاست فرهنگی محسوب می شود.

***ساركوزی، رییس جمهوری ثروتمندان فرانسه است – اتاق فكر موسوم به نهاد ‘ترا نووآ’

(Terra Nova)، كه نزدیك به حزب سوسیالیست رقیب اصلی حزب حاكم در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به شمار می رود ‘نیكلا ساركوزی’ را رییس جمهوری ثروتمندان فرانسه نامید. این اتاق فكر تحقیقاتی را صورت داده تا ثابت كند كه ساركوزی در دوران پنجساله فعالیت خود با توزیع84 میلیارد یورو میان خانواده های مرفه و شركت های بزرگ، رییس جمهوری اقشار پر درآمد فرانسه بوده است.

در این گزارش با عنوان ‘توزیع ثروت به شیوه ساركوزی’ آمده است: هزینه هدایای مالی قابل توجهی كه میان اقشار مرفه توزیع شده ‘بیش از چهار درصد از تولید ناخالص داخلی’ است. بنابر این اگر چنین هزینه ای توسط دولت صورت نمی گرفت، بدهی دولتی فرانسه كه امروز 85 درصد از تولید ناخالص داخلی برآورد می شود ، از بدهی آلمان با (83.5 درصد ) كمتر می شد.

بر پایه این گزارش ، نیمی از از این هزینه می توانست توان بودجه ای دولت را برای مبارزه با بحران موجود در زمینه كار ، اشتغال و قدرت خرید افزایش دهد .

ترا نووآ همچنین گزارش داد: بیش از نیمی از هزینه یاد شده به خانواده های مرفه اعطا و بقیه نیز به شركت ها اختصاص داده شده است. همچنین 50 میلیارد یورو در شركت ها هزینه شده كه 33 میلیارد آن به جای توجه به رقابت های كیفی، صرف رقابت های هزینه ای شده است. همچنان كه 3 میلیارد یورو به تامین اعتبار تحقیقات و 14 میلیارد یورو نیز به برنامه سرمایه گذاری آینده شركت ها اختصاص داده شده است.

*** نامزد حزب سوسیالیست موفق به دیدار مقام ارشد لهستان نشد – ‘فرانسوآ اولاند’ نامزد حزب سوسیالیست فرانسه در سفر به لهستان نتوانست با نخست وزیر این كشور دیدار كند. به گزارش روزنامه لوفیگارو در حالی كه اولاد همچنان برای دیدار با مقامات ارشد كشورهای اروپائی تلاش می كند ، تقاضای او با مخالفت آنها رو به رو می شود.

پس از آن كه مقامات محافظه كار ایتالیا، آلمان و انگلیس اولاند را به حضور نپذیرفتند، روز (جمعه) وی موفق نشد با نخست وزیر لهستان دیدار كند و به دیدار با رییس جمهوری بعنوان مقام تشریفاتی این كشور بسنده كرد.

پیشتر نشریه آلمانی ‘ اشپیگل ‘ اعلام كرده بود كه ‘ آنگلا مركل ‘ صدر اعظم آلمان ، ‘ ماریو مونتی ‘ نخست وزیر ایتالیا ، ‘ ماریانو روخوی ‘ نخست وزیر اسپانیا و نیز ‘ دیوید كامرون ‘ نخست وزیر انگلیس تصمیم دارند كه ‘ فرانسوآ اولاند ‘ را به حضور نپذیرند. این در حالی است كه نظر سنجی ها پیروزی وی را حتی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پیش بینی می كنند .

گفته می شود رهبران محافظه كار كشورهای اروپایی نگران آنند كه مجبور شوند با اولاند در مورد پیمان مالی اروپا بعنوان بخش اصلی برنامه نجات حوزه یورو مذاكره كرده و در نهایت برنامه هایی را برای افزایش رشد اقتصادی و اشتغال به آن بیافزایند.

*** همسر شیراك از ساركوزی حمایت كرد – ‘برنادت شیراك’ همسر رییس جمهوری سابق فرانسه كه سه سال پیش نشان افتخار از دست نیكلا ساركوزی گرفته بود از نامزدی وی در انتخابات حمایت كرد.

برنادت شیراك قرار است در نشست تبلیغاتی امروز ( یكشنبه ) ساركوزی در ‘ویلپنت’ (Villepinte) حضور یافته و در این زمینه سخنرانی كند و این درحالی است كه روابط روسای جمهور فعلی و سابق فرانسه به تیرگی گرائیده است.

روزنامه لوفیگارو كه از دولت ساركوزی حمایت می كند نوشت: ژاك شیراك بطور طبیعی از نامزد حزب حاكم موسوم به ‘او.ام.پ.’ حمایت می كند اما حمایت او شخص ساركوزی را شامل نمی شود. وی پیشتر در مراسم گشایش موزه ریاست جمهوری در ‘ ساران ‘ اعلام كرده بود ، اگر ‘آلن ژوپه’ نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2012 نشود، او به ‘فرانسوآ اولاند’ رقیب سوسیالیست ساركوزی رای خواهد داد. همسر شیراك این اظهارات را شوخی خواند.

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار