افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 14 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

از پیام عبری ناریندرا مودی تا یهودی سازی شهر های هند!

ناریندرا مودی نتانیاهو

افزایش مرموز روابط دوستانه بین هند و اسراییل تنها به همکاری های اقتصادی ختم نمی شود بلکه اسراییل بدنبال یهودی سازی هند و پیداکردن شریک جدید برای پروژه های ضد اسلامی در منطقه می باشد.
روابط دوستانه هند و اسراییل به سال ها قبل بر می گردد. به زمانیکه هنوز جریان های راستگرا در هند قدرت مانور نداشته و هنوز کاملا بر هند مسلط نبودند.
جریان‌های راستگرای هند همواره به گرایش‌های ضداسلامی خود مشهور بوده‌ اند، ایجاد همقراردادی ایدیولوژیک میان راستگراهای هند و جریان‌های راستگرای اسراییل این دو کشور را بهم نزدیک کرده است.

ناریندرا مودی، همسویی خود با اسراییل و یهودیان را به دلایل مختلفی پنهان نمی‌کند. وی سه سال قبل به مناسبت عید انوار یهودیان پیام تبریکی را در صفحه شخصی خود در تویتر به زبان عبری برای یهودیان نشر کرد. این اولین باری بود که رییس ‌جمهور یک کشور کلان آسیایی چنین تبریکی را به زبان عبری که در بردارنده پیامی خاص است، برای یهودیان ارسال می‌کرد.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل هم در پاسخ به این پیام، در صفحه شخصی خود پیامی را به زبان هندی برای ناریندرا مودی گذاشت.

با وجود تفاوت‌های تاریخی، اقتصادی و جغرافیه یی دو طرف، روابط دهلی- تل‌آویو اخیرا شکوفایی زیادی را شاهد بوده است. در واقع رژیم صهیونیستی هند را بازار خوبی برای فروش کالاهای خود و یک همقرارداد جایگزین می‌داند و هند نیز به رژیم صهیونیستی من‌حیث یک نمونه سرآمد در زمینه رشد و توسعه اقتصادی و فناوری می‌نگرد.

اینک در مقطعی که اسراییل و امریکا در موضوع بیت المقدس تنها مانده اند و نیاز دارند که کشور های بزرگی همچون هندوستان اگر از آنان طرفداری نمی کند حداقل بی طرف بماند، خود دستاوردی کلان برای اسراییل است.

هند در این مقطع زمانی که برای بدنام کردن اسلام از یکسو به همقرارداد قدیمی خود پشت کرده و با سیاست های امریکایی در منقه همسو می شود و از طرف دیگر بر تحکیم قرارداد های قبلی و ایجاد پیوند تازه با اسراییل همراه می شود و با این طرفند دشمن دیرینه خود پاکستان را به بم اسلامی متهم می کند و از کلماتی چون بم اسلامی و تروریزم اسلامی در سخنرانی هایش نام می برد.

از منظری دیگر ، جمعیت نفوس قابل توجه و گرسنه هند، زمینه خوبی برای جولان یهودی ها در آینده است و به همین علت برخی از سرمایه گذاران یهودی از مدت ها قبل در کشور هندوستان زمین می خرند و به طرق مختلف هندی ها را به خدمت می گیرند.
شاهد این بیان، شهر پونه هند است که تقریبا نیمی از املاک این شهر توسط یهودی های اسراییل خریداری شده است.

دولت نتانیاهو تلاش کرده است تا طی دهه اخیر تکیه گاه های اصلی اقتصادی اسراییل را از اروپا به بازارهای آسیا انتقال دهد. اومعتقد است که این رژیم با اروپا آینده مشترکی نداشته و چاره‌ای ندارد جز اینکه در برابر فشارهای آنها و جریان‌های چپگرای داخلی، به سمت آسیا برود.

دستگاه امنیتی اسراییل از طریق قراردادهای امنیتی، نظامی، زراعت و فناوری محقق به هند نزدیک شد. من‌حیث مثال تل‌آویو روابط خاصی را در زمینه زراعت با ایالت گجرات هند در زمانیکه مودی ولسوال این ایالت بود پایه ریزی کرده و در سال 2006 میزبان وی در سرزمین‌های اشغالی بود.
از زمانیکه مودی، نخست‌ وزیر هند شد، با افزایش همکاری‌های تل‌آویو و دهلی، سفرهای یوسی کوهین، مشاور امنیت ملی این رژیم به هند افزایش یافت. وی در بیشتر این سفرها حامل پیام‌های نتانیاهو برای مودی بود. همچنین دیدارهای مسوولان بلندپایه هند و رژیم صهیونیستی در سطح وزرای خارجه و اقتصاد بسیار افزایش یافت. تا اینکه نسخت وزیر هند به اسراییل سفر کرد و اینک که نخست وزیر اسراییل عازم هندوستان است.

  1. Khan Mohammad Meamar :

    هند آشتی باه کرد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار