افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 فوریه , 2013 لینک کوتاه خبر :

پیامدهای افشای پایگاه هوایی آمریکا در عربستان برای اوباما

در حالی که عملیات هواپیماهای بدون سرنشین سیا سازمان جاسوسی آمریکا در کشورهای دیگر مدتهاست به چالش حقوقی برای دولت آمریکا تبدیل شده است، درز خبر وجود یک پایگاه سری هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در خاک عربستان تبدیل به دردسر خارجی و داخلی بزرگی برای کاخ سفید شده است.

هر چند روزنامه واشنگتن پست روز سه شنبه خبر از وجود یک پایگاه هوایی سری آمریکا در خاک عربستان برای انجام عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در منطقه شبه جزیره داد، هنوز کاخ سفید در خصوص اعلام موضع نکرده است.

ناظران در آمریکا خودداری دولت آمریکا از موضعگیری درباره این موضوع را نشانه ای از سردرگمی کاخ سفید برای رویارویی با پیامدهای داخلی و خارجی این مساله می دانند، پیامدهایی که هم جنبه سیاسی داشته و هم ابعاد حقوقی.

** برملا شدن راز اسکن ایگل

فاش شدن وجود پایگاه هوایی سری آمریکا در عربستان از هم اکنون نگاه ناظران را به دو مساله شکار پهبادهای آمریکایی توسط ایران و همکاری نظامی واشنگتن و ریاض معطوف کرده است.

تحلیلگران می گویند وجود این پایگاه در عربستان می تواند اظهارات ایران را مبنی بر شکار بیشتر هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی را، تایید کند.

تقریبا دو ماه پیش بود که روابط عمومی سپاه پاسداران اعلام کرد که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی از نوع اسکن ایگل (ScanEagle) را به محض ورود به حریم فضای جمهوری اسلامی ایران به دام انداخته است.

با وجود پخش تصاویر و فیلم این پهپاد، مقام های نظامی آمریکا با تکذیب اینکه به تازگی هواپیمای بدون سرنشینی از مجموعه پهپادها در خلیج فارس مفقود شده باشد، مدعی شدند هیچ یک از هواپپیمای بدون سرنشین در خاورمیانه مفقود نشده است.

اکنون تحلیل گران مسایل نظامی احتمال می دهند که این پهپاد از این پایگاه نظامی درخاک عربستان به پرواز در آمده و نیروی های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آن را پس از تجاوز به حریم هوایی ایران به دام انداخته اند.

اما به نظر می رسد مقام های واشنگتن که نگرانند اعتراف از دست دادن اسکن ایگل پرسش هایی درباره مبدا و مسیر پروازی آن مطرح کرده و سرانجام این پایگاه سری در عربستان لو برود، مدعی شدند که اسکن ایگل متعلق به آمریکا نیست.

** همکاری واشنگتن و ریاض

از سوی دیگر تحلیل گران اتفاق نظر دارند که درز خبر وجود پایگاه نظامی آمریکا در عربستان به همکاری نظامی و امنیتی دو کشور ضربه خواهد زد.

ریاض هنوز واکنشی به انتشار این خبر نشان نداده است؛ اما قطعا نگران واکنش داخلی در سطح عمومی و در سطح گروه هایی است که همواره از همکاری عربستان با غرب و استقرار نظامیان ˈغیرمسلمانˈ در شبه جزیره انتقاد کرده اند.

در حالی که دولت آمریکا در سال های اخیر بطور گسترده ای از هواپیماهای بدون سرنشین برای هدف قرار دادن القاعده در یمن استفاده کرده است، فاش شدن وجود این پایگاه در خاک عربستان که برای بمبارن خاک یمن، ریاض را در موقعیتی بسیار دشوار قرار خواهد داد.

دلیل این مساله آن است که حکومت عربستان همواره ادعا کرده است هیچ نقشی در عملیات پهپادهای آمریکا در یمن نداشته است.

همچنین رژیم سعودی که به خوبی به میزان حساسیت ها در داخل درباره پایگاه های نظامی غربی اشراف دارد و در عین حال تلاش داشته است جریان هایی مانند شاخه القاعده را در عربستان مهار کند، همواره مدعی شده که بیشتر پایگاه های نظامی آمریکا از خاک خود برچیده است.

از سال 2003 که پایگاه هوایی آمریکا در الخبر عربستان موسوم به ˈملک سلطانˈ برچیده شد و به قطر منتقل گردید، ریاض منکر عملیات هوایی آمریکا از خاک عربستان بود.

خاندان سعودی حاکم در عربستان امیدوار بوده اند با این تاکتیک بتوانند بهانه را از القاعده و سایر جریان های ضد آمریکایی در عربستان ستانده و مانع فعالیت این گروه ها در داخل شوند.

اما با فاش شدن وجود این پایگاه نظامی، تحلیل گران نه تنها ریاض را با چالش داخلی تازه ای روبرو می بییند بلکه پیش بینی می کنند که سطح همکاری کاخ سفید با عربستان برای اجرای عملیات ترور در یمن کاهش پیدا کند.

** پیامدهای داخلی

از منظر داخلی، کنگره آمریکا از اینکه کاخ سفید این همکاری با عربستان را پنهان کرده و نمایندگان را در جریان وجود این پایگاه هوایی قرار نداده است، ناخشنود است.

هر چند در جلسه پرحاشیه و جنجالی روز پنجشنبه جان برنان نامزد پیشنهادی باراک اوباما برای ریاست سیا در سنای آمریکا، سناتورها سعی نکردند به مساله پنهان کاری کاخ سفید دامن زده و بیش از پیش دولت اوباما را شرمگین کنند، اما اعتراض چشمگیر مردم شرکت کننده در جلسه رای اعتماد، نشان داد فاش شدن این موضوع بیش از پیش به حساسیت در داخل آمریکا درباره عملیات ترور با پهپادهای آمریکایی دامن زده است.

در این جلسه، چند تن از معترضان که پلاکاردهایی علیه سیاست های دولت آمریکا بلند کرده بودند جان برنان و دولت اوباما را متهم به پنهانکاری و اجرای عملیات ترور بدون در جریان گذاشتن کنگره و مردم کشور کردند.

همچنین کاخ سفید متهم است که در یک سال گذشته برخی رسانه های آمریکایی را که از جریان وجود این پایگاه هوایی در عربستان بو برده بودند، وادار به سانسور و جلوگیری از انتشار خبر آن کرده است که نقض آشکار گردش آزاد اطلاعات و اخبار و آزادی های رسانه ای مورد ادعای آمریکا است.

این مساله نه تنها باعث شرمساری برای دولت اوباما است بلکه برای برخی رسانه های آمریکا به مانند واشنگتن پست و نیویورک تایمز که در این زمینه اطلاع رسانی نکرده و خودسانسوری کرده بودند، باعث سرافکندگی شده است.

** نقض حقوق بین الملل

دولت آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین در کشورهای مختلف از جمله افغانستان، پاکستان، یمن، سومالی و جیبوتی استفاده کرده است که به باور حقوقدانان بین المللی نقض قوانین جهانی و حق حاکمیت کشورها به شمار می رود.

این نگرانی زمانی بیشتر می‌شود که بخشی از این هواپیماها توسط سازمان جاسوسی آمریکا و نه نه نیروهای نظامی این کشور راهبری می شود.

این در حالی است که آمارها نشان می دهد بسیاری ازغیرنظامیان توسط این نوع هواپیماها کشته و مجروح شده‌اند.

هر چند آمار دقیقی درباره میزان تلفات حملات پهپادهای آمریکایی ارایه نشده ولی گفته می شود از سال 2004 به این سو در نتیجه حملات آن 33 هزار و 50 نفر که بیشتر آنها غیر نظامی هستند، کشته شده اند که در میان آنها 880 زن و کودک وجود دارند.

با این وجود، جان برنان که در سمت مشاور ارشد کاخ سفید فعال بوده است مدعی شده با توجه به اینکه دولت آمریکا گزارش موثقی در مورد کشتار تصادفی هواپیماهای بدون سرنشین دریافت نکرده است پس عملیات مبارزه با تروریسم توسط هواپیماهای بدون سرنشین ادامه خواهد یافت.

سازمان سیا یک نهاد نظامی به شمار نمی رود و از این رو کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین توسط این سازمان در کشورهای دیگر از منظر حقوق بین المللی زیر سوال بوده و مورد انتقاد گسترده قرار دارد.

همچنین از بین بردن آن درصدی از قربانیان حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا که اعضای القاعده بوده و مطابق تعریف دولت آمریکا تروریست به شمار می روند از منظر حقوقی زیر سوال است؛ چراکه به معنای کشتن یک فرد و اجرای حکم علیه آن پیش از اجرای محاکمه عادلانه است.

پیامدهای فاش شدن خبر وجود پایگاه هوایی آمریکا در عربستان هر چه باشد، تردیدی نیست که فصلی تازه در مساله جنجالی کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به ˈمخالفان آمریکاˈ به وجود آورده است و حساسیت درباره این نوع عملیات را که تلفات گسترده ای در میان غیرنظامیان از یمن تا افغانستان بر جای گذاشته افزایش خواهد داد.

اما به نظر می رسد با وجود همه مخالفت های داخلی و خارجی که گوشه ای از آن در جلسه رای اعتماد روز پنجشنبه جان برنان در سنا نمایان شد، با تایید تقریبا قطعی ریاست وی بر سازمان جاسوسی آمریکا توسط مجلس سنا، شاهد گسترش عملیات ترور هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در نقاط مختلف جهان باشیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار