افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

پس لرزه هاي تبرئه رهبر مخالفان دولت مالزي

اعلام حكم تبرئه انور ابراهيم رهبر مخالفان دولت از اتهامات اخلاقي وارد شده به او، فضاي سياسي مالزي را دچار هيجاناتي كرده است، به گونه اي كه هم ائتلاف حاكم باريسان نشنال و هم جريان مخالف دولت تلاش مي كنند از شرايط به وجود آمده بيشترين بهره برداري را داشته باشند.

مالزي، حزب (آمنو) مالايي تباران متحد به رهبري نجيب تون رزاق نخست وزير اين كشور و ائتلاف حاكم باريسان نشنال تلاش مي كنند تا در فضاي ايجاد شده قانون مداري خود را به رخ رقبا كشيده و علاوه بر آن صدور حكم برائت را نشانه استقلال كامل دستگاه مالزي معرفي كنند.

نجيب تون رزاق نخست وزير مالزي روز سه شنبه درباره صدور حكم تبرئه انور ابراهيم گفت: حكم اين دادگاه چهره دولت را از اتهامات بي اساس پاك مي كند.

نجيب تون رزاق تصريح كرده كه حكم تبرئه انور ابراهيم چهره دولت را يك بار و براي هميشه از اتهامات بي اساس در خصوص مداخله سياسي دولت در اين پرونده پاك كرده و نشان داد كه دولت به قانون پايبند است و فرآيندهاي قانوني را حتي اگر به زيانش باشد، مي پذيرد.

وي تصريح كرد: اين حكم همچنين نشان داد كه تفكيك قواي مختلف در مالزي وجود دارد و هيچيك از قوا در كار ديگري مداخله نمي كند. نجيب تون رزاق گفت كه به عنوان رييس قوه مجريه به اين حكم دستگاه قضايي احترام مي گذارد.

نخست وزير مالزي ادامه داد: اين پرونده از ابتدا يك شاكي خصوصي داشت و اينكه دادگاه حاضر شد تا به حرف هاي وي گوش دهد قابل توجه است.

ماهاتير محمد نخست وزير پيشين مالزي و شخصيت بانفوذ در اين كشور كه انور ابراهيم پست معاونت وي را در دوران نخست وزيري بر عهده داشت، نيز حكم تبرئه انور ابراهيم را نشانه استقلال دستگاه قضايي مالزي دانست.

وي تصريح كرد: علي رغم اينكه از اعلام تبرئه انور ابراهيم تعجب كرده است اما اين حكم نشان داد كه هيچ گونه توطئه اي از سوي دولت در كار نبوده است و دولت در كار قوه قضاييه مداخله نكرده است.

ماهاتير محمد خاطرنشان كرد: اعلام اين حكم باعث پاك شدن چهره حزب حاكم از اتهامات شده است و اعتبار اين حزب را در برابر اتهامات كساني كه دولت را به استبدادي بودن متهم مي كردند، افزايش مي دهد. البته نظرات انور ابراهيم و هواداران وي نيز دقيقا نزديك به همين مضامين است و آنها نيز معتقدند كه اين حكم نشان داد كه حزب حاكم سال ها اتهامات ناروا در خصوص رهبر مخالفان دولت مالزي مطرح كرده است.

ماهاتير محمد تصريح كرد: دستگاه قضايي مالزي همواره مستقل بوده و هيچگاه چه از سوي دولت و چه از سوي مخالفان تحت فشار نبوده است.

از طرفي هادي آونگ رييس حزب اسلامي پاس مالزي نيز ابراز اميدواري كرد كه حكم تبرئه انور ابراهيم باعث تقويت ائتلاف مخالفان شود. وي گفت كه اميدوار است با اين حكم ائتلاف مخالفان در انتخابات عمومي آينده با قدرت بيشتري وارد شده و به پيروزي بزرگي دست يابند.

وي كه به همراه شمار ديگري از رهبران حزب پاس هنگام اعلام حكم انور ابراهيم در محل دادگاه عالي حضور يافته بود، گفت: ائتلاف حاكم با اين حكم در انتخابات آينده قوي تر ظاهر خواهد شد.

انور ابراهيم رهبر اپوزيسيون مالزي صدور حكم تبرئه خود را اجرا شدن عدالت دانسته و گفته است كه در تلاش است در انتخابات سراسري آينده دولت فعلي را ساقط كند. اين اظهارات نشان مي دهد كه مخالفان دولت مالزي قصد دارند از حكم برائت بيشترين استفاده را برده و از آن براي پيروزي در انتخابات آتي سراسري پارلماني اين كشور بهره برداري كنند و اين دقيقا همان اقدامي است كه حزب حاكم در سر مي پروراند.

انور ابراهيم گفت كه تلاش ها و محاكمه هايي كه در طول 2 سال گذشته انجام شده است تلاشهاي دولت وقت مالزي بوده است تا موقعيت انور ابراهيم را متزلزل كند.

رهبر اپوزيسيون مالزي افزود: من احساس مي كنم كه حق رعايت شده است، اما ما همچنان دستور العمل و مبارزاتي در پيش داريم و اكنون زمان آن است كه بر انتخابات سراسري آينده تمركز كنيم.

انور ابراهيم در مطلبي كه پس از دريافت حكم خود بر روي شبكه اجتماعي توييتر انتشار داد نيز نوشت: در انتخابات آينده صداي مردم مالزي شنيده خواهد شد و اين دولت فساد پايه هاي قدرت را از دست خواهد داد.

بسياري از كارشناسان اين كشور و شخص انور ابراهيم پيش از اعلام حكم در مورد تبرئه وي پيش بيني مي كردند و بر اين باور بودند كه نجيب تون رزاق نخست وزير فعلي اين كشور در تلاش است تا انور ابراهيم را به عنوان يك تهديد سياسي از مسير خود حذف كند.

پس از انتشار حكم ابراهيم نيز برخي از مقامات اين كشور از جمله ريس يتيم وزير اطلاع رساني مالزي سيستم قضايي اين كشور را مستقل دانست و گفت كه دولت نقشي در تصميمات قضات ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار